Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός κόστους χρήσης A/C , Fan Coil etc


mike_val

Recommended Posts

Καλημέρα...

 

Έφτασα αισίως στο τέλος της μελέτης της πτυχιακής μου εργασίας.

 

Πρέπει να γίνει σύγκριση κόστους χρήσης της αντλίας θερμότητας (Fan Coil) σε σχέση με το κλασικό σύστημα με καλοριφέρ για θέρμανση και A/C για ψύξη.

 

Θα ήθελα πληροφορίες για το πώς μπορώ να υπολογίσω το κόστος χρήσης των A/C , καλοριφέρ και των Fan Coil για όλη την περίοδο του χρόνου.

 

Καλοκαίρι: Πώς γίνεται ο υπολογισμός των ψυκτικών αναγκών συνολικά?

 

Χειμώνα: Υπολογίζω μαζί και το συνολικό φορτίο θέρμανσης νερού για όλο το χρόνο?

(Και στα 2 συστήματα θα χρησιμοποιηθεί Boiler για τη θέρμανση μέσω του συστήματος)

 

Έχω μια μέθοδο στο νού αλλά είναι πολύ προσεγγιστική.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται να κάνεις ενεργειακή προσομοίωση του χώρου που κλιματίζεις για να βρεις τις κιλοβατώρες που απαιτούνται για θέρμανση και ψύξη του χώρου. Θα χρειαστείς κάποιο ειδικό λογισμικό για να το κάνεις αυτό, εγώ έχω υπόψιν μου το EnergyPlus. Με ψάξιμο στο internet θα βρείς κι άλλα ή ίσως ο επιβλέποντας σου έχει κάποιο συγκεκριμένο υπόψιν.

Από τη θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου (σε KWh/lt) θα μπορέσεις να βρεις την κατανάλωση του πετρελαίου.

Για την Α.Θ μια πρώτη σκέψη (και αρκετά προσεγγιστική λύση) είναι να πάρεις ένα μέσο COP για την περίοδο θέρμανσης και ένα άλλο για την περίοδο ψύξης και από εκεί να βρεις την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας. Το ίδιο και για τα A/C στην περίοδο ψύξης του κλασικού συστήματος. Εκτός αν έχεις ήδη προσομοιώσει την λειτουργία τους σε ένα τυπικό έτος με κάποιο ειδικό λογισμικό και έχεις πιο ακριβείς τιμές για τα COP.

Το boiler λογικά πρέπει να το πάρεις υπόψιν σου αφού στη μία περίπτωση καίει πετρέλαιο ενώ στην άλλη ηλ. ρεύμα μέσω της Α.Θ. Θα χρειαστεί να κάνεις παραδοχές για την συχνότητα χρήσης του , την χωρητικότητα του σε lt κλπ. Κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος από εδώ θα ξέρει περισσότερα γι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.