Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποστήριξη πετροντούβαρου στο επίπεδο της μπαζόπλακας


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Εχω το εξής κατασκευαστικό πρόβλημα.

Η μπαζόπλακά μου πρέπει να "σηκωθεί" γύρω στο μέτρο απο την θεμελίωση. Ο τοίχος του ισογείου θα είναι απο λιθοδομή και θα προεξέχει περί τα 25εκ. απο τις κολώνες και τα δοκάρια (εκεί δηλ. θα είναι σαν επένδυση). Ο χτίστης της πέτρας μου ζήτησε να κάνω αυτή την προεξοχή ώστε να μην πατήσει η λιθοδομή στο μπάζωμα.

Τώρα, η κατασκευή περιμετρικού τοιχίου ενός μέτρου είναι ένα ευτύχιμα. Το θέμα είναι εάν πρέπει να πατήσω το τοιχίο αυτό στον κορμό της πεδιλοδοκού και να βγάλω -στην ουσία- κοντό πρόβολο, ή εάν θα πρέπει να πατήσω το τοιχίο στο πέλμα της πεδιλοδοκού καταυθείαν.

Εγώ προτιμώ την πρώτη λύση.

Οποια παρατήρηση-άποψη είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

 

Υγ. "Ανεβάζω" και ένα σκιτσάκι για να γίνω πιό κατανοητός.

post-1781-131887199647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

acnt το κίτρινο είναι η πέτρα?

Το πρώτο σχήμα με μπέρδεψε.

 

Αν το κίτρινο είναι το τοιχείο υπερύψωσης και η μπαζόπλακα, τότε και εγώ προτείνω το πρώτο σχήμα, αλλά δεν πιστεύω ότι θέλει ιδιαίτερο υπολογισμό. Προσοχή στο σιδέρωμα θέλει όπως λές σαν κοντός πρόβολος, αλλά θα φας γκρίνια από τον καλουπατζή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κίτρινο είναι το περιμετρικό τοίχωμα από σκυρόδεμα (κατακόρυφο τμήμα) και το gross beton (οριζόντιο τμήμα). Σωστά;

Θα επέλεγα τη δεύτερη λύση για να αποφύγω τον ψαλιδισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Χάρη, έχω ψαλιδισμό. Επειδή όμως έχω και άλλη λιθοδομή η οποία εδράζεται ακριβώς πάνω απο το κίτρινο τοιχίο που δείχνω στο πρώτο σκίτσο, θα εφαρμώσω αυτό. Καμιά ιδέα για τον οπλισμό;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στον οπλισμό του προβόλου φαντάζομαι.

Το ορθότερο και οικονομικότερο θα ήταν να βάλεις σίδερα (συνδετήρες-λοξά) σε γωνία 45 μοιρών. Συνήθως όμως για λόγους ευκολίας (βλ. κατασκευαστικούς) τοποθετούμε κατακόρυφους και οριζόντιους συνδετήρες στους βραχείς προβόλους.

Link to comment
Share on other sites

acnt αν κατάλαβα καλά ο τοίχος σου είναι 50εκ από λιθοδομή? Αν ναι μήπως είναι καλλίτερα, αν δεν έχει κατασκευαστεί η θεμελίωση, να ανεβάσεις μέχρι πάνω τον κορμό της πεδ/κου που είναι και 30 εκ και εκεί να κάνεις το φουρούσι σου? Και εγώ προτιμώ την πρώτη λύση αλλά δεν μου αρέσει να πατάει ο 50 τοίχος σε 25 τοιχεία και έκκεντρα. Μαζέυονται πολλά, μπαζώματα, δεσίματα υποστυλωμάτων, έκκεντρες βαριες τοιχοποιίες...Όσο για την όπλιση συμφωνώ απόλυτα με τον Χάρη, όπου θα έβαζα συνδετήρες τουλ. Φ10 ακόμα και εάν Φ8 ήταν αρκετοί.

Link to comment
Share on other sites

O τοίχος ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ δεν είναι έκκεντρος (εκτός απο αυτή την "επένδυση" που πατάει στο φουρούσι). Το τοιχίο, ναι είναι. Δεν μπορώ να "σηκώσω" την πεδιλοδοκό για οικονομικούς λόγους αν και συμφωνώ απόλυτα οτι αυτό είναι το ιδανικότερο...

Link to comment
Share on other sites

actn γιατί την λες επένδυση? Είναι ο μισός από τα 50 εκτός τοιχείου, άρρα είναι έκκεντρος. Αν πάντως έχεις πεδιλοδοκούς με κορμό 30εκ πλάτους είναι σχεδόν τίποτα να τον ανεβάσεις 1μ και μετά να κάνεις το φουρούσι. Και 40 μ πεδιλοδοκους να έχεις είναι 0.05Χ1.Χ40=2μ2 μπετόν η διαφορά από το τοιχείο. Γκρίνια άκουσες έτσι ή αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

:lol: Τα ξέρεις τώρα πως είναι τα πράγματα... Για να έκανα αυτό που λές ήθελα 1,80μ πεδιλοδοκό...Θα με παίρναν με το τρίκανο κυνήγι!!! Κι αυτό γιατί; Διότι αλλιώς φαίνεται στο μάτι... Ξέρω,ξέρω, αλλά τι να κάνω;

Το λέω "επένδυση" διότι υφίσταται κυρίως στις κολώνες...

Ξέχασα να σας πώ κάτι: το μήκος αυτό του προβόλου ξεπερνά σε σημεία τα 10μ... Αρα δημιουργείται και ένα θέμα στην όπλιση του βραχέως προβόλου με τα τσέρκια...

Link to comment
Share on other sites

ναι " ακούγεται τεράστια!!!!! αλλά είναι πιο πολύ ψυχολογικό. Αν υπολογίσεις ότι θα πέσει μονοκόμματο στην περίπτωση της πεδ/κου ίσως να συμφέρει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.