Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης καταστήματος σε πάρκινγκ


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Ειμαι νέα αρχιτέκτων και νέο μέλος. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Χρειάζομαι να κινήσω διαδικασίες για αλλαγή χρήσης 2 ισογείων χώρων καταστημάτων σε χώρους στάθμευσης. Εμαθα οτι ειναι πιο συμφέρον στην προκειμένη περίπτωση να γίνει 'τροποποίηση αδείας' παρά 'αλλαγή χρήσης' (βασικός λόγος τα έξοδα συμβολαιογράφου στην δευτερη περίπτωση).

Μια και δεν έχω εμπειρία στα ζητήματα τέτοιας φύσεως θα ήθελα κάποια γνώμη ως προς τις διαδικασίες που χρειάζεται να ακολουθήσω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει και τροποποίηση αδείας και αλλαγή χρήσης. Το σημαντικότερο είναι όμως ότι τα κτίρια που έχουν χτιστεί για σταθμοί αυτοκινήτων υπολογίζουν διαφορετικά φορτία στον στατικό υπολογισμό από τα καταστήματα, πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειαστείς σίγουρα στατική επίλυση του κτιρίου και αν χρειαστεί ενίσχυση του φέροντα οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είναι σταθμός αυτοκινήτων οι 2 θέσεις στάθμευσης στο ισόγειο.

Ακόμα και τα φορτία 500kg είναι και στις δύο περιπτώσεις.

Ο συντελεστής σπουδαιότητας δεν θέλει αλλαγή.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις είναι άδεια αλλαγής χρήσης από καταστήματα σε θέσεις στάθμευσης. Συμβολαιογραφικές πράξεις δέσμευσης των θέσεων δεν απαιτούνται αφού μάλλον δεν θα είναι αυτές που επιβάλλονται υποχρεωτικά από την νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, αλλά η συνάδελφος μιλάει για δύο καταστήματα που μετατρέπονται σε χώρους στάθμευσης, όχι για δύο θέσεις στάθμευσης. Αν μας έλεγε το εμβαδό κάθε καταστήματος θα παίρναμε μία εικόνα για το πόσες θέσεις στάθμευσης βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Δυστυχώς είχα πρόβλημα με το λογαριασμο μου και μόλις μπόρεσα να ξαναμπώ.

 

Οι δύο χώροι καταστημάτων είναι 13-14τμ. ο καθένας και προορίζονται

για 2 θέσεις στάθμευσης αντίστοιχα.

Αυριο θα πάω στην Πολεοδομία Αθηνών, όπου μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν να περάσω να συζητήσουμε τι χρειάζεται από κοντα (η αρχική απάντηση ήταν τπογραφικό, δια.καλ., κάτοψη, τομή, όψη..που μου φαίνονται λίγο υπερβολικά για τέτοια περίπτωση αλλαγής, αλλά, όπως τόνισα, δεν έχω αντιστοιχη εμπειρία οπότε, όλα είναι πιθανά.

Επιπλέον, η πολυκατοικία είναι του 56 άρα δεν ξέρω αν θα βρω ΄σχέδια στην πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.