Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός με ΤΣΜΕΔΕ που πληρώνει και ΙΚΑ ασθενείας


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Είμαι μηχανικός που εκτός από τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ πληρώνω και ΙΚΑ ασθενείας (δουλεύω ως μισθωτώς σε ΝΠΙΔ Δημοσίου).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν στη φορολογική δήλωση, στο Ε1, στον πίνακα 7, στο 5. Υποχρεωτικές εισφορές σε ταμεία ασφάλισης (ΟΑΕΕ, κτλ.) πρέπει να συμπληρώσω μόνο το ποσό που πλήρωσα για ΤΣΜΕΔΕ ή πρέπει να προσθέσω και το ποσό του ΙΚΑ ασθενείας ?

Επίσης, στο ποσά από ιατρική περίθαλψη υπολογίζουμε το ποσό που λέει η απόδειξη που μας δείνει το ΤΣΜΕΔΕ (διαφορά για την οικονομική εφορία..) ή βάζουμε ολόκληρο το ποσό που δώσαμε στο γιατρό ?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά !

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη Λύση: ρωτάς Λογιστή.

 

Για τα ιατρικά, βάζεις την διαφορά που προκύπτει από την σχετική βεβαίωση του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αφου είσαι μισθωτός, δεν σου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ ο εργοδότης σου? ¨Ομοίως και το ΙΚΑ? Οπότε τι να βάλεις εκει? Την βεβαίωση αποδοχών στην δινουν για το καθαρό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πρώτη απάντηση.

Για το ΤΣΜΕΔΕ - ΙΚΑ το πληρώνει ο εργοδότης όμως το αφαιρεί από το μισθό μου, άρα πάλι εγώ το πληρώνω αλλά έμμεσα. Εμένα μου δίνουν αναλυτική βεβαίωση που φαίνεται το μικτό ποσό, το καθαρό μετά φόρων και εισφορών και ανάλυση των κρατήσεων σε φόρους εισφορές κλπ. Του ΙΚΑ ασθενείας οι κρατήσεις νομιζω είναι λίγο πάνω από χιλιάρικο το χρόνο, οπότε δεν είναι και λίγα..

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Στην φορολογική Δήλωση βάζεις μέσα το Καθαρό ποσό από την βεβαίωση. Αρα οι κρατήσεις εχουν αφαιρεθεί ηδη, αρα δεν χρειάζεται να τις βαλεις σε κάποιο κουτακι της φορολογικής (Για την ακρίβεια, απαγορευεται να το βαλεις!)

Link to comment
Share on other sites

Θα τσεκάρω πιο ποσό δήλωνε ο πρωην λογιστής μου στη δήλωση(καθαρό ποσό με ή χωρίς κρατήσεις ταμείων) και θα επανέλθω γιατί μου φαίνεται λογικό αυτό που λες...

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δουλέψει σε Ν.Π.Ι.Δ. και είχα ακριβώς την ίδια απορία, όταν πήγα πέρσυ στην εφορία την δήλωση μου, η υπάλληλος μου διόρθωσε το συγκεκριμένο κουτάκι και μου έβαλε μόνο τις εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ και όχι τις εισφορές του εργοδότη μου(του Ν.Π.Ι.Δ.)σε ασφαλιστικό ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς ότι η εφοριακός σου έβαλε τις εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης(ΝΠΙΔ) στο ΤΣΜΕΔΕ για λογαριασμό σου και δεν συμπεριέλαβε και τις εισφορές για ΙΚΑ ασθενείας, έτσι δεν είναι ? Τουλάχιστον ο δικός μου λογιστής αυτό έκανε μέχρι τώρα

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα δουλέψει συμβασιούχος στο Ν.Π.Ι.Δ., κάποιους μήνες ήμουν μισθωτός κα κάποιους μήνες ελεύθερος επαγγελματίας (για την εφορία αυτο, αφου η ιδιότητα μου ως ελεύθερος επαγγελματίας δεν διακόπηκε ποτέ).

οι εισφορές που έδωσε το Ν.Π.Ι.Δ. στο ΤΣΜΕΔΕ δεν υπολογιζόνται στο αντίστοιχο κουτάκι των εισφορών σε ασφαλιστικά ταμεία καθώς δεν τα έδωσα εγω, αν και παρακρατήθηκαν απο τον μισθό μου

η εφοριακός, επειδή την δήλωση την έιχα κάνει μόνος μου και είχα προσθέσει τις εισφορές και αυτές που έδωσα εγώ ως ελευθερος επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ και τις εισφορές που έδωσε για μένα το Ν.Π.Ι.Δ. στο ΤΣΜΕΔΕ για το διάστημα που ήμουν μισθωτός εκει, μου διόρθωσε το ποσό λέγοντας οτι πρέπει να βάλω μόνο το ποσό που δίνω εγω στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελευθερος επαγγελματιας για τους μήνες που δεν έιμαι μισθωτός

Link to comment
Share on other sites

αυτό που περιγράφεις είχε συμβεί και με εμένα όταν άρχισα να δουλεύω στο ΝΠΙΔ(δηλαδή εκείνη τη χρονιά ήμουν τρεις μήνες ελ.επαγγ. και πλήρωνα εγώ το ΤΣΜΕΔΕ και τους υπόλοιπους 9 μισθωτός) αλλά έγω φέτος που πήρα τις δηλώσεις εκείνης της χρονιάς στα χέρια μου από τον λογιστή μου, πίστευα ότι ο λογιστής είχε κάνει λάθος που δήλωσε στις εισφορές ταμείων μόνο το ποσό που είχα δώσει εγώ στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελ. επαγγ. και όχι και το ποσό που έδωσε το ΝΠΙΔ !! Μάλιστα είχα νευριάσει πολύ με αυτό γιατί υπολόγιζα ότι έχασα κανά 500άρικο από επιστροφή φόρου..

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο κουτάκι για τις ασφαλιστικές εισφορές βάζουμε μόνο το ποσό που δίνουμε εμείς στο ΤΣΜΕΔΕ σαν ελεύθεροι επαγγελματίες. Δεν έχουν σχέση τα ποσά που κρατούνται για τις ασφαλιστικές εισφορές σαν ΜΙΣΘΩΤΟΣ. Σαν μισθωτός βάζεις το εισόδημα που φυσικά υπολογίζεται επι του μεικτού μειον τις συνολικές κρατήσεις που αντιστοιχούν στον μισθωτό (ασφαλιστικές εισφορές ΤΣΜΕΔΕ περίπου 15,8 % για άνω πενταετίας, ΙΚΑ ασθενείας 4,18%).Αν μέσα στον χρόνο έχεις κάνει και μισθωτός (πχ οκτάμηνη σύμβαση) βάζεις μόνο το ποσό που έχεις δωσει για τους 4 μήνες σαν ελ. επαγγελματίας. Τις κρατήσεις σαν μισθωτός δεν τις βάζεις πουθενά (πλην του φόρου).

@P.V. : Ο μισθωτός δεν συμπληρώνει το κουτάκι για ασφαλιστικές εισφορές γιατί το ποσό που αντιστοιχεί και έχεις πληρώσει εσύ έχει ήδη αφαιρεθεί στο ποσό που δηλώνεις ως εισοδημα (301). Αν δηλώνεις εισοδήματα μόνο απο ελεύθερο επάγγελμα τότε βάζεις και τις ασφαλιστικές εισφορές για να αφαιρεθούν στην εκκαθάριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.