Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση γηπέδου


Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έχω χαθεί λίγο με τις διαθήκες.Εχω μία παρόμοια περίπτωση όπου:

Πατέρας κατέχει αγροτεμάχιο (εκτός σχεδίου ή ζώνης) αναδασμού Υπ. Γεωργίας επιφάνειας 43500τ.μ. χωρίς πρόσωπο σε οδό.

Με διαθήκη δίνει απο μισό στους δύο γιούς του.

Χρόνος θανάτου πατέρα 6/4/1977.

Ημ/νία μεταγραφής συμβολαίου αποδοχής κληρονομιάς 30/3/2009

Η ερώτηση μου είναι: τα αγροτεμάχια σήμερα είναι δύο ανεξάρτητα (έχει επέλθει κατάτμηση δηλαδή)

και εάν ναι, είναι άρτια κ οικ/σιμα ή είναι ένα, στο οποίο οι δύο γιοί είναι συνιδιοκτήτες εξ΄αδιαιρέτου??

Αναφέρω τις ημ/νίες γιατί εκεί νομίζω είναι το κλείδι της υπόθεσης....

Θέλω να κάνω νομιμοποήση κτίσματος στο ένα κομμάτι και δεν ξέρω με τι τοπογραφικό θα πάω στην πολεοδομία.

Εάν πρέπει να λάβω και κάτι άλλο υπ΄ όψιν μου πείτε μου......ευχαριστώ προκαταβολικά................

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε lou ο χρόνος μεταβίβασης είναι η ημερομηνία θανάτου του κληρονομούμενου. Αν δεν αναφέρεται κατάτμηση σε 2 ιδιοκτησίες στη διαθήκη ή στην αποδοχή του 2009, τότε νομίζω οτι έχεις πάλι μια ιδιοκτησία με 2 εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!!!!

Λοιπόν, η ιδιόχειρη διαθήκη του του πατέρα λέει: στον γιό μου τάδε αφήνω το μισό κομμάτι απο την ανατολική πλευρα του υπ΄ αριθμ ταδε αγροτεμαχίου αναδασμού τάδε......... 21,750 στρέμματα

.........

στον γιό μου τάδε αφήνω το άλλο μισό κομμάτι απο την δυτική πλευρα του υπ΄ αριθμ ταδε αγροτεμαχίου αναδασμού τάδε......... 21,750 στρέμματα

 

Το συμβόλαιο αποδοχής λέει: το 1/2 δυτικά του υπ΄ αριθμ ταδε αγροτεμαχίου

εκτάσεως του όλου 43500τ.μ. Η λέξη κατάτμηση δεν αναφέρεται πουθενά.

 

Νομίζω οτι εάν χρόνος δημιουργίας ειναι ο χρόνος θανάτου τότε στην περίπτωση αυτή σήμερα έχω δύο ανεξάρτητα άρτια κ οικ/σιμα αγροτεμάχια....

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ειναι κατατμηση, αφου αναφερει θεση και εμβαδο καθε τμηματος ξεχωριστα

Με χρονο δημιουργιας το 77 που πεθανε ο αρχικος ιδιοκτητης

Αρτια λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε alexbaz,

ξεκαθάρισε τους ορισμούς μέσα σου, ώστε να έχουμε μια κοινή γλώσσα επικοινωνίας!

Τα ξαναλέμε όταν είσαι σαφής στο ερώτημά σου.

 

δεν το έθεσα σωστά.βρίσκεται "εντός της ζώνης των 800 μ στάσιμου οικισμού,

οπότε στο συγκεκριμένο παει με το ΠΔ 23-12-1982 (ΦΕΚ 588 Δ').

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.