Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τί μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντί για χώμα;


CSPU

Recommended Posts

Παιδια το ξαναλεω μια στεγανωση για γκαζον δεν ειναι απλο πραγμα, θελει ειδικη μελετη, ειδικο συνεργειο, ειδικα υλικα με πολλαπλες στρωσεις, αποστραγγισεις, σωστη επιπεδωση και κλιση. Μην ξεχνατε οτι το γκαζον θελει υπερβολικο νερο το καλοκαιρι. Δεν εχει ριζες να τραβανε συνεχεια. Παγωνει γρηγορα....Ειναι και οι βασικοί λογοι γιατι δεν ειναι ιδιαιτερα διαδεδομενο στην Ελλαδα (λεφτα). Επιπλεον η καλυτερη στεγανωση εχει ζωη 20-25 χρονια. Δεν βαζουμε φαρμακα, χημικα, πλεον των ειδικών.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι κατα του γκαζον.....πολυ νερο, βγαζει αλλεργιες στα παιδια, πολλα ζιζανιοκτονα και ειναι και σπασιμο οταν το κοβεις για τους γειτονες....

 

προτιμω παραδοσιακα ελληνικα φυτα οπως θυμαρι, φασκόμηλο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εχουμε στο πανεπιστημιο σε ενα κτιριο πλατανι 2,5 μετρα πανω στην πλακα.

Link to comment
Share on other sites

Τύποι πράσινης στέγης – ταρατσόκηπου

Υπάρχουν τρεις τύποι ταρατσόκηπου:

Α) Ο εκτατικός τύπος που εφαρμόζεται κυρίως σε μη προσβάσιμες στέγες κτηριακών εγκαταστάσεων ή πρανή και δεν χρειάζεται τακτική συντήρηση.

 

Το φορτίο του υποστρώματος είναι ελάχιστο (κορεσμένο φορτίο: 120 Kg/m2) και το ριζικό σύνολό της, επιτρέπει την εγκατάστασή της, σχεδόν σε οποιαδήποτε οροφή με κλίση έως και 33%. Ιδανικά για αυτό το είδος είναι τα φυτά χαμηλής βλάστησης, όπως γρασίδι, αγριολούλουδα και φυτά εδαφοκάλυψης.

• Εφαρμόζεται κυρίως σε μη προσβάσιμες στέγες κτιριακών εγκαταστάσεων ή πρανή και δεν χρειάζεται τακτική συντήρηση.

• Επιλέγονται φυτά ανθεκτικά στην ξηρασία, στον άνεμο και στο ψύχος.

• Είναι εύκολη στο σχεδιασμό, στην εγκατάσταση και με μικρό φορτίο.

• Το σύστημα ποτίσματος στο γρασίδι κυρίως πρέπει να είναι υπόγειο ώστε να μην χάνεται νερό λόγω των ανέμων ή από την επίδραση του ήλιου (εξάτμιση).

 

 

Β) Ο ημιεντατικός τύπος που εφαρμόζεται σε επικλινείς ή επίπεδες οροφές και απαιτεί συντήρηση.

Το σύστημα αποτελείται από ένα ελαφρύ υπόστρωμα πάχους 12 έως 25 εκ. και με φορτίο 120-270 Kg/m2. Είναι ο ενδιάμεσος τύπος εντατικού και εκτατικού τύπου, εφαρμόζεται σε επικλινείς ή επίπεδες οροφές και απαιτεί συντήρηση. Η ποικιλία των ειδών που χρησιμοποιούνται στον τύπο αυτό είναι περιορισμένη σε σχέση με τις δυνατότητες που υπάρχουν στον εντατικό τύπο και μπορεί να είναι χλοοτάπητας, ποώδη φυτά και θάμνοι.

• Χρειάζεται περιοδική συντήρηση

• Χρειάζεται περιοδική άρδευση.

• Φύτευση με χλοοτάπητα, φυτά εδαφοκάλυψης, χαμηλούς θάμνους.

• Εφαρμόζεται σε υπόστρωμα ύψους 10-25 εκ.

 

Γ) Τέλος είναι ο εντατικός τύπος που απαιτεί τακτική συντήρηση, άρδευση, λίπανση κ.λ.π. και περιλαμβάνει ποικιλία φυτών.

Το σύστημα φυτό συνίσταται στη δημιουργία ενός κήπου, σε υπόστρωμα 15-100 εκ. με αρχικό κορεσμένο φορτίο 270 Kg/m2. Αυτός ο τύπος ταρατσόκηπου απαιτεί τακτική συντήρηση (άρδευση, λίπανση κ.λπ.) και περιλαμβάνει ποικιλία φυτών, μικρών δέντρων και θάμνων. Τα δέντρα που θα χρησιμοποιηθούν συνίσταται να έχουν ελάχιστο βάθος ριζικού συστήματος 50 εκ. Ο εντατικός τύπος ταρατσόκηπου μπορεί να υποστηρίξει κατασκευές όπως μονοπάτια και στοιχεία νερού.

• Χρειάζεται τακτική συντήρηση.

• Χρειάζεται τακτική άρδευση.

• Φύτευση με χλοοτάπητα, φυτά εδαφοκάλυψης, θάμνους, δέντρα

• Εφαρμόζεται υπόστρωμα ύψους 12-100 εκ.

 

Επισης θα πρεπει να σχεδιαστει τροπος ποτισματος, να υπολογιστει το βαρος με πληρη αναπτυξη φυτων, να μελετηθει τροπος επισκευής. Στην Γερμανια εχει επικρατησει η κυψελωτη φυτευση. Ειναι κυψελες φυτευσης που βγαινουν σε κομματια για επισκευη και ελεγχο. Μιλαμε για γερανο και κοστος.

post-25492-131887242803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κ . Καθηγητα ετσι δεν τοκανα ουτε σπιτι μου !!!

 

1. τσιμεντοειδες...2 χερια σταυρωτα

2.γεμισμα με μονωτικα για ρυσεις και για σωστο επιπεδο

3. ασφαλτοπισσα 2 χερια σταυρωτα.

4.ασφαλτομεμβρανη

5. κροκαλες-χαλικια

6.γεωυφασμα

7. κηπευτικο χωμα

Link to comment
Share on other sites

akius δεν το καταλαβα το ποστ. κ . Καθηγητα ετσι δεν τοκανα ουτε σπιτι μου !!! Εκανες τα παρακατω

1. τσιμεντοειδες...2 χερια σταυρωτα

2.γεμισμα με μονωτικα για ρυσεις και για σωστο επιπεδο

3. ασφαλτοπισσα 2 χερια σταυρωτα.

4.ασφαλτομεμβρανη

5. κροκαλες-χαλικια

6.γεωυφασμα

7. κηπευτικο χωμα

 

στο σπιτι σου?

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι τακανα σπιτι μου....ελπιζω να μην μου πειτε να το γκρεμισω ;)

 

γιατι εγω αγγουρακια και ντοματουλες εχω βαλλει και δεν κανω πλακα θα φερω και φωτο αυριο....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν λες και στον φιλο μας ποσο σου πηγε γιατι εχω την εντυπωση οτι ο κοσμος δεν ξερει και θελει. Δεν πιστευω να τα πουλας στη λαικη χωρις ΟΓΑ?

Link to comment
Share on other sites

1. ειναι για προσωπικη χρηση.....μαιντανος κολοκυθακια κτλ

 

2.βασικα το κοστολογιο δεν ειναι απαγορευτικο ειναι και η προσωπικη εργασια οπως και το γεγονος οτι πολλα υλικα τα πηρα σε τιμη κοστους πραγματικη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.