Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονώσεις


omorfh

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα..

Είμαι πολιτικός μηχανικός ,νέα στη δουλειά και έχω κάποιον πελάτη που θέλει να κάνει μόνωση στο σπίτι του και μου ζήτησε να το αναλάβω εγώ.Δεν έχω όμως ιδέα απο μονώσεις..Μπορεί κανείς να μου συστήσει κάποιο βιβλίο ή καποιο site που να μπορώ να βρω πληροφορίες??Δεν ξέρω αν αυτό το θέμα ανήκει στην γκάμα των υποχρεώσεων μου σαν πολιτικός μηχανικός ή αν θα πρέπει ο πελάτης να μιλήσει με κάποια άλλη ειδικότητα μηχανικού.Θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσε κάποιος να βρω σχετικές πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε:

Αν θέλει ο πελάτης σου πολλά τελικά σίγουρα χρειάζεται αναθεώρηση της άδειας.

Γιατί δεν τα μαζεύεις όλα σ'ένα θέμα αν πρόκειται για την ίδια περίπτωση (με την προσθήκη στέγης...)

Η μόνωση είναι μεγάλο και σοβαρό θέμα και σίγουρα είναι αντικείμενο ΚΑΙ πολιτικού μηχανικού. Στην σχολή σου δεν είχατε μαθήματα μονώσεων;

Ενδιαφέρεσαι για θερμομόνωση, ηχομόνωση ή/και στεγανώσεις; Κάνε μια σχετική αναζήτηση στο φόρουμ γιατί αυτά τα θέματα νομίζω έχουν εξαντληθεί και τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο ίδιος πελάτης..Για αυτό τα έβαλα και σε διαφορετικά μνμ..Αυτός ενδιαφέρεται για μονώσεις εξωτ και εσωτ τοίχων κυρίως για προστασία από την υπερβολική ζέστη.(θέλει ένα δροσερό σπίτι από ότι κατάλαβα δηλ)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς δηλαδή για θερμομόνωση κυρίως... Σε υφιστάμενα κτίρια η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι η προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης.

Δες αν θέλεις στην ιστοσελίδα του Κέντρου Ανανεώσιμών Πηγών Ενέργειας. Έχει πολύ χρήσιμα downloads περί θερμομόνωσης.

Επίσης υπάρχει το βιβλίο του Χ. Αθανασόπουλου "Προστασία κτιρίων, θερμομόνωση, ηχομόνωση"

και μια ειδική έκδοση που έχει βγάλει το ΚΤΙΡΙΟ "Μονώσεις κτιρίων" νομίζω είναι ο τίτλος...

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.