Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορίες οδών και όριο απαλλοτρίωσης


Recommended Posts

Καλημέρα Συνάδελφοι, Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει; Γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένος σαν νέος μηχανικός.

 

1) Πότε θα πρέπει να εξετάζετε το ενδεχόμενο να υπαρχει οριο απαλλοτριωσης

όταν έχουμε ιδιοκτησίες που έχουν πρόσωπα σε οδούς?

 

2) Ισχύει για συγκεκριμενες κατηγορίες οδών (δημοτικές?-κοινοτικές?-επαρχιακές?-εθνικές?) ή για ολες?

 

3) Οριο απαλλοτριωσης υπαρχει τοσο σε εντος οριων οικσμου περιοχές όσο και σε εκτός?

 

Μια όσο το δυνατόν λεπτομερή απάντηση θα μου ηταν ''υπερχρησιμη'' δεδομένου οτι έχω ακούσει πολλα και ακρη δε βγάζω..

 

Επίσης η απαλλοτριωτέα έκταση μετράει στο εμβαδο της ιδιοκτησίας η αφαιρείται? Γνωρίζω οτι αφαιρείται..άλλα εχω ακούσει και οτι μετράει...Πάντως αυτό που με ''καίει'' περισσότερο είναι τα πρώτα μου ερωτήματα.

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

1. οταν εχουμε προσωπο ή ειμαστε επικινδυνα κοντα... σε μεγαλο δρομο (παμε λοιπον μια βολτα απο τη νομαρχια, καλου κακου)

2. επαρχιακο & εθνικο δικτυο

3. ναι

 

αφαιρειται απο το εμβαδον οταν εχει συντελεστει η απαλλοτριωση, τη μετρας οταν ειναι ''υπο απαλλοτριωση'' (οταν δλδ εχουν ξεκινησει οι διαδικασιες αλλα δεν εχει ακομα συντελεστει) και σημειωνεις το αρχικο, το υπο απαλλοτριωση τμημα και το τελικο, για να φυλαξεις τον πισινο σου απο κακοτοπιες :wink:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Gpsakias

σε γενικές γραμμές εκτός των δρόμων που προβλέπονται απο εγκεκριμένα ρυμοτομικά σχέδια,δρόμους που φαίνονται σε διανομές και αναδασμούς και μη κύριους δρόμους οικισμών χωρίς σχέδιο καλό θα είναι να προβαίνεις σε ανάλογη έρευνα

για επερχιακές.εθνικές και αυτοκινητοδρόμους οπωσδήποτε

τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.