Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώπορτες και είσοδοι κατοικιών


Sdimis

Recommended Posts

Αναζητώ ιστοσελίδες με ιδέες, φωτογραφίες κ.λπ. για διαμορφώσεις εισόδων και μεταλικές εξώπορτες σε μεζονέτες κ.λπ.

Για αρχή έχω βρει αυτό

http://www.housedesignnews.com/search/exterior+entrance+design+ideas

 

http://www.houzz.com/ideabooks/24029/list/Front-Door-Entrance--Exterior-

 

 

Με ενδιαφέρουν και κατασκευαστές για τις πόρτες με προτεινόμενα σχέδια κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Να πάς σε μια εταιρία επώνυμη που να κατασκευάζει πόρτες και να βρείς το προσπέκτους της.

 

ή

 

;) Nα βρείς ένα αρχιτέκτονα που να ξέρει να σχεδιάζει και να σου φτιάξει ένα σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου, αλλά δεν νομίζω ότι αφορούν την παρούσα συζήτηση.Αν το ζητούμενο ήταν συγκεκριμένο σχέδιο, ίσως θα το είχε κάνει ήδη ο αρχιτέκτονας με τον οποίο συνεργάζομαι. Το ίσως γιατί (αν και δεν ξέρω σχέδιο όπως υποθέτει ο συνάδελφος) συνήθως καταλήγουμε περίπου στα δικά μου σχέδια (μετά από 17 χρόνια εργασίας)

 

 

Συμπληρωματικά αναφέρω ότι έχω μια κούτα προσπέκτους για πόρτες (αρχειοθετημένα να θέλει κάποιος να τον βοηθήσω) και συνεργάτη αρχιτέκτονα που δεν γνωρίζω αν ξέρει καλό σχέδιο αλλά κάποιος από τους 10 - 12 αρχιτέκτονες που έχει στο γραφείο του μάλλον θα ξέρει.

 

 

Τα παραπάνω όμως δεν βλέπω να βοηθούν σε μια συζήτηση η οποία έχει σαν σκοπό την αναζήτηση πηγών πληροφορίαςγια άντληση ιδεών για το συγκεκριμένο θέμα. Με την ίδια λογική, το ίδιο το φόρουμ δεν έχει κανένα νόημα ύπαρξης.

 

Συνεχίζω το θέμα

 

http://www.hoganlandscaping.com/entrance15.html

http://www.birkslandscaping.com/Scanned%20Images/front/BirksLandscapingFrontEntra/Front%20entrance%2001.html

Link to comment
Share on other sites

Sdimis, βασικά δε μπορώ να πώ ότι γίνονται δεκτές οι παρατηρήσεις σου επιπλέον...δεν βλέπω κανένα απο τα σάιτ που δημοσιευεις να δείχνει πόρτες.

 

Βασικά γι αυτό σου είπα για τον αρχιτέκτονα. Γιατί το πρόιον που γυρευεις είναι θέμα φαντασίας, μιας μεγάλης γνώσης της αγοράς των δομικών προϊοντων κ.α.

 

Αν δεν σου κάνει ο αρχιτέκτονας που έχεις έλα στο γραφείο μου. Θα παραμερίσω τις δουλειές μου και θα βρώ μια ώρα να σε βολέψω κάπου. Θα πιούμε και καφέ και θα τα πούμε αλλά σύντομα γιατί 3 Αυγούστου φεύγω.

Τα τηλέφωνα μου είναι διαθέσιμα και θα χαρώ να βοηθήσω αν καταλάβω τι έχεις στο μυαλό σου.

Γιατί τα σαιτ που δημοσιευεις δείχνουν διαμορφώσεις υπαιθρίων χώρων και μάλιστα κυρίως colonian style που δεν ταιριάζει τόσο με τα Ελληνικά δεδομένα και τα συνηθη βαλάντια.

Ομολογώ ότι οι προτάσεις είναι ενδιαφέρουσες αλλά αν έχεις αρχιτέκτονα που λές αυτά τα πράγματα τα ξέρει δεν χρειάζεται να τα ψάχνει στο internet που λές.

Επιπλέον η πληροφορία είναι τόσο μεγάλη που αν γινότανε προσπάθεια να συγκεντρωθεί ένα στοιχείο όπως η πόρτα σίγουρα θα άφηνε πολλά άλλα...απ έξω αλλά και δεν μπορώ να καταλάβω που θα αποσκοπούσε ένας τέτοιος κατάλογος όταν υπάρχουν άνθρωποι πο συντηρούνται απ΄αυτό και φυσικά δεν θα μοίραζαν τις γνώσεις τους τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Ο τίλος λέει εξώπορτες και είσοδοι και όπως αναφέρω στο πρώτο ποστ προσπαθώ να βρω και ιδέες για διαμορφώσεις εισόδων.

Για τα υπόλοιπα διακρίνω κάποιο "κόλημα" ότι θα φάμε δουλειά ? από κάποιους ???, δεν περιμένω τέτοια σχόλια από συναδέλφους, να μην μοιράζουμε τις γνώσεις μας τζάμοπα !!!, λες να σταματήσω να απαντάω τζάμπα σε συναδέλφους, λες να πετάξω και τα σχετικά βιβλία και περιοδικά για τις πόρτες μην και κλέψω καμία ιδέα τζάμπα !!!

Επίσης για τον Αρχτέκτονά μου άσε το καλύτερα, άλλοστε αν τελείωσες ΑΘήνα θα τον είχες και δάσκαλο. μην το κοράσουμε.

Όσο για το υλικξό αυτό βρήκα εως τώρα, δεν με ικανοποιεί καθόλου βέβαια σε αντίθεση με άλλα θέματα π.χ. τζάκια

Link to comment
Share on other sites

νομίζω τεκικά πως τον Sdimis τον ενδιαφερει η διαμόρφωση της εισόδου γενικότερα

και κάνει κάτι σαν λευκωμα για να παίρνει ιδέες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.