Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί γείωσης


PETROS80

Recommended Posts

Καλησπερα, εχω κανα δυο ερωτησεις για τους πιο εμπειρους

- πως καταλαβαινεις εαν μια ηλ.εγκατασταση εχει ουδετερογειωση (για Αθηνα μιλαμε);

- η τοποθετηση ΔΔΕ σε παλια ηλ.εγκατασταση, εξαρταται απο την υπαρξη ουδετερογειοσης ή απλης γειωσης (ηλεκτροδιο) ή δεν παιζει ρολο το ειδος της γειωσης;

Link to comment
Share on other sites

Αν και εντός Αττικής έχει άμεση γείωση έτσι ξέρω !

Συμφωνω.. Και εγω απο οσο ξερω σε ολη την Ελλαδα εχουμε ουδετερογειωση, εκτος απο την Αττικη οπου εφαρμοζεται η αμεση γειωση.

 

Για υπευθυνη απαντηση στο ερωτημα σου παντως ρωτα την τοπικη ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

η αθηνα εχει αμμεση γειωση οπως λενε και οι συναδελφοι.κυκλοφορει και ενας χαρτης που δειχνει τις περιοχες.

ο δδε πρεπει να δει εγκατασταση με αγωγους γειωσης καθως και απο το μετρητη να φθανουν

3 καλωδια(φαση-ουδετερος-γειωση) ασχετα το συτημα.

αυτα τα λιγα για να λειτουργει σωστα η εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε saki,

εχω δει τρια τεσσερα παλια σπιτια, οπου στον μετρητη υπαρχουν τα δυο καλωδια της παροχης (οχι γειωση), στον πινακα πανε μονο η φαση με τον ουδετερο, υπαρχει μπαρα γειωσης απ’οπου φευγουν καλωδια για σουκο πριζες (χωρις να υπαρχει αγωγος γειωσης στην μπαρα), και στα τρια απο αυτα υπηρχε γειωση, το καλωδιο της οποιας κατεληγε στους σωληνες υδρευσης κατω απο το νεροχυτη (σε μια περιπτωση δεν υπηρχε καν γειωση αυτου του ειδους, μιας και οταν εγινε ανακατασκευη στα υδραυλικα, ο Μητσος, πεταξε αυτο το ¨παλιοσυρμα¨). Μιλαμε βεβαιως για παλιες κατασκευες, στις οποιες απλα ξαναπερασα νεες γειωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.