Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής θερμοπερατότητας δαπέδων


vasilis44

Recommended Posts

Καλησπερα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας θελω να βρω της απωλειες ενα κτιριου.

Εχω λοιπον οτι στο πατομα θα μπει πλακακι και θελω τον συντελεστη θερμοπερατοτητας τον πλακιδιων και του στρωματος που βαζουν απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Κατω απο το πλακακι μου ειπαν οτι θα μπει 10 εκατοστα στρωμα αλλα ποσος ειναι ο συντελεστης θερμικης αγωγιμοτητας??

στο πλακακι ειναι 2 kcal/m^2 h C ή 2 kcal/m h C??

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 kcal/m^2 h C ο συντελεστής θερμοπερατότητας συνολικά.Δηλαδή πλάκα από μπετό 15χιλ , 10 χιλ υλικό στρώσης κ πλακάκι.(και το δάπεδο δεν εδράζεται στο έδαφος)

Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα...

Εμενα μου ειπαν οτι η πλακα απο μπετο εινα 10cm και η στρωση και πλακακι αλλα 10 και ειναι πανω στο εδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν είναι αμόνωτο έχει κ 2.12 kcal/m^2 h C. Αν είναι μονωμένο με 5 χιλ 0,52 kcal/m^2 h C.

(Για να υπολογίσεις τον συντελεστή θερμοιπερατότητας θες την θερμική αγωγιμότητα των υλικών που αποτελούν στο δομικό σου στοιχείο και το πάχος τους.Τα βάζεις στον τύπο και είσαι ετοίμος. Επίσης μπορείς να βρείς τον κ απο πίνακες)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω woody.

Ναι το ξερω τον τυπο αλλα δ ξερω τι συντελεστη εχει η πλακα κατω απο το πλακακι και το συντελεστη απο το πλακακι.....

Link to comment
Share on other sites

Συντελεστής αγωγημότητας.

Πλακάκι= 0,23 kcal/m h C

Δεν χρειάζεται τόση ακρίβεια.Θα δείς πως υπάρχει μικρή απόκλιση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.