Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανισοσταθμία σ' έναν όροφο


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή υπήρξε πρόβλημα με την εμφάνιση της φωτο, την ανεβάζω πάλι και ξαναθέτω τα ερωτήματά και...............όσοι πιστοί προσέλθετε!

 

1. Συμφωνείτε με την όπλιση της ανισοσταθμίας?

2. Χρειάζεται φουρκέτα και στις πλάκες Π1 και Π3 (επειδή και εκεί υπάρχει ελέυθερο άκρο πλάκας) εκτός από τις Π2 και Π5 που υπάρχουν?

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπήρξε πρόβλημα με την εμφάνιση της φωτο, την ανεβάζω πάλι και ξαναθέτω τα ερωτήματά και...............όσοι πιστοί προσέλθετε!

 

1. Συμφωνείτε με την όπλιση της ανισοσταθμίας?

2. Χρειάζεται φουρκέτα και στις πλάκες Π1 και Π3 (επειδή και εκεί υπάρχει ελέυθερο άκρο πλάκας) εκτός από τις Π2 και Π5 που υπάρχουν?

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μου έχει ζητηθεί για ένα σπίτι στον ίδιο όροφο να γίνουν 2 γειτονικές ανισόπεδες πλάκες (η πλάκα του σαλονιού να είναι πιο ψηλά από το υπόλοιπο σπίτι κατά περίπου 60 cm, 3-4 σκαλοπάτια. Μήπως μπορείτε να μου πείτε την μορφή σύνδεσης των στοιχείων (πλάκες δοκάρια υποστυλώματα)στο σημείο ένωσης των 2 πλακών? Δεν μπορώ να φανταστώ πως συνδέονται τα φέροντα στοιχεία. Επίσης αν έχουμε ανισόπεδες πλάκες στο δάπεδο πρέπει να διαταχθούν ανισόπεδα και οι πλάκες οροφής? ώστε να διατηρηθεί το ίδιο ύψος ορόφου?

 

Ευχαριστώ

 

Καταρχήν, εάν θες διαφορά πλακών 60εκ καθαρό, με 15αρες πλάκες θες 75αρα δοκό και όχι 60αρα... Κοίταξέ το λίγο...

Στις ανισοσταθμίες οι δοκοί μπορούν να έχουν κρέμαση! Μη νομίζεις πως η τομή θα πρέπει να είναι πάντα "Ζ"... Απλά βλέπω πως με την 75αρα δοκό ξεφεύγεις πολύ απο την διαφραγματική λειτουργία.

Κάνεις πολύ καλά που βάζεις τα 2Φ12 πλαϊνά και πολύ καλύτερα που σημειώνεις πως είναι 2Φ/παρειά! Η στρεπτική θωράκιση απαιτεί πολλές φορές (όταν ο συνδυασμός συνδετήρα-άνω&κάτω οπλισμού δεν επαρκεί) την περιμετρική διάταξη διαμηκών ράβδων και αυτό, απο ένα σημείο και μετά, είναι άσχετο με την όπλιση υψίκορμων δοκών.

Link to comment
Share on other sites

acnt η υψομετρική διαφορά των δύο πλακών μου είναι 0,45 μ. (αν δεις τα υψόμετρα των πλακών σημειώνω ότι πάνε από +1,80 μ. --> +2,25 μ.), οπότε μου αρκεί δοκός 0,60μ.

Έχεις γνώμη για το αν χρειάζεται φουρκέτα και στις άνω πλάκες τις ανισοσταθμίας (μιας και υπάρχει και εκεί ελεύθερο άκρο)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.