Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με Μ/Σ σε γαλβανική απομόνωση


Blackmore

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι.

 

 

Προσπάθησα να βάλω 3 φωτιστικά στο κήπο του σπιτιού μου. Αγόρασα λοιπόν και εναν M/Σ για γαλβανική απομόνωση και τον σύνδεσα χωρίς γείωση. Προς εκπληξή μου μόλις ακούμπησα στον Μ/Σ το tester το λαμπάκι άναβε όπου και αν το ακουμπούσα .. και στις βίδες,και στα ελλάσματα ..ακόμα και στις βίδες που συγκρατούν τις κλέμες. Λάθος στην συνδεσμολογία δε νομίζω να έχω κάνει.. είναι λοιπόν αστοχία του Μ/Σ ? η εμένα μου διαφεύγει κατι τραγικό?

 

ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα μετρήσεις με ωμόμετρο. Από τα τυλίγματα στο σώμα του μετασχηματιστή. Και στην τελική εγκατάσταση το σώμα του Μ/Σ θα είναι γειωμένο. Ώστε αν υπάρξει διαρροή από το πρωτεύον να πέσει το ρελαί διαφυγής.

Link to comment
Share on other sites

Τι τσέκαρες, τα άκρα του πρωτεύοντος μεταξύ τους και του δευτερεύοντος μεταξύ τους;

ή πρωτεύον - σώμα και δευτερεύον - σώμα;

Θα γειώσεις το σώμα του Μ/Σ, τον οπλισμό. Το πρωτεύον θα πάει σε N, L. το δευτερεύον στον κήπο...

Link to comment
Share on other sites

οκ ,απο τα τυλιγματα (και πρωτευον & δευτερευον) στο σωμα η αντισταση ειναι μεγαλη. Το λαμπάκι του τέστερ όμως γιατί να ανάβει,δεν ειναι σημαδι διαρροης?

 

Τα φωτιστικα αναβουν κανονικα παντως.

Link to comment
Share on other sites

δες αυτό http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=196779&postcount=23

 

δεν σου έχει τύχει σε εγκατάσταση να ακουμπάς το κατσαβίδι σε ελεύθερο αγωγό παράλληλο σε αγωγό συνδεδεμένο στην φάση και να ανάβει;

Link to comment
Share on other sites

ρε συ .. :P

 

οκ καταλαβαινω αυτο που μου περιγραφεις.. αλλα σε παλιο μ/σ που εχω δεν συμβαινει. Δεν θελω να παρω και κανενα στο λαιμο μου.

Αν μπορεις να με βοηθησεις θα το εκτιμουσα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, φοβάσαι! :)

Δες, γείωσε το σώμα του Μ/Σ με μία αντίσταση 10kΩ. Αν το τεστερ δεν ανάβει, πιάσ' το άφοβα!

Αν ανάβει ψάξε άλλον Μ/Χ.

Όπως και να έχει, στην τελική εγκατάσταση το σώμα γείωσέ το...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.