Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αιτήσεις ανά αγρότη


vrossetos

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι και συνεργάτες,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια σχετικά με υποβολές φακέλων στην αρμόδια ΔΕΗ.

 

Πελάτης μου αγρότης διαθέτει 2 απίστευτα αγροτεμάχια (ξεχωριστά τοπογραφικά & ξεχωριστά συμβόλαια σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους) για υλοποίηση έργου, προς το παρόν μιλάμε για 2 μονάδες των 99,ΧΧ KWp. Μπορούμε να υποβάλλουμε 2 φακέλους για λογαριασμό του ιδίου ονόματος; (Ανεξάρτητα αν θα υποβληθούν ως αγρότης ή ως επενδυτής)

 

Υπάρχει δυνατότητα να γίνει στο όνομα της συζύγου του απο την στιγμή που έχουν κοινή φορολογική δήλωση ?

 

ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ : Παλαιότερα με τα θερμοκήπια είχα οικογένειες που έπειρναν εικονικά διαζύγια (για τις επιδοτήσεις) , συντρέχει περίπτωση για κάτι τέτοιο? Συγνώμη που ρωτάω καφρίλες αλλά αυτά με ρωτάνε... Εχω να κάνω με τσομπάνηδες (Πραγματικά)

 

Φιλικά,

ΒΡ

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα αγροτεμάχια δε συνορεύουν τότε ως απλός επενδυτής (κοινός θνητός :P) μπορεί να καταθέσει 2 φακέλους το ίδιο πρόσωπο (βλέπε τη 2η ανακοίνωση της ΔΕΗ στο site της). Νομίζω η προνομιακή μεταχείριση των αγροτών (3μηνο προτεραιότητας) ισχύει για 100kW μέγιστο, αλλά ως επενδυτής-απλός πολίτης δεν υπάρχει περιορισμός. Τα ίδια ισχύουν και για τη γυναίκα του (σαν πολίτης και αυτή). Σημειώνω, ότι στην τοπική ΔΕΗ που ρώτησα ακόμα δε δέχονται αιτήσεις απο αγροτες.

 

Τελος, όσον αφορά τις καφρίλες όπως λες, πες στους πελάτες σου να πανε να βοσκήσουν στο μαντρί μαζί με τα προβατα τους. Ελεος πια με την κουτοπονηρια σ'αυτη τη χωρα...:twisted:

Εγω πάντως αυτό θα έκανα μαζί τους...

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Μια αίτηση ανά φυσικό προσωπο

αν και η Γυναίκα είναι αγρότισα τότε ΝΑΙ (τσέκαρε με το site του ΟΠΕΚΕΠΕ να δεις αν και οι 2 βγάζουν την πρσωρινή βεβαίωση)

απλά keep in mind πώς θα πάρουν 600κ δάνειο με δηλώσεις που δεν θα υπερβαίνουντα 20κ ανά έτος (τουλάχιστον με βάση τα όσα έγω έχω δει και επίσης προσοχή με τις τράπεζες και τις ηλικίες των επενδυτών.

οι τράπεζες μαζευουν τις επισφαλειες με ότι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μια αίτηση ανα φυσικό προσωπο? Όσες θες κάνεις αν δεν είναι στο ίδιο ή όμορο γήπεδο.

Βέβαια μίλαμε πάντα για αιτήσεις που απλά παίρνουν αριθμό πρωτοκόλλου και περιμέεεενεις....

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις δλδ. (Ρωτάω, δεν το παίζω έξυπνος γιατί απο διαδικαστικά είμαι σκράπας) οτι η 2η , 3η κλπ αίτηση του ιδίου τυγχάνει διαφορετικής αντιμετώπισης με απορριπτικές τάσεις για την 2η και μετά? Δεν εχω κάνει πολλές αιτήσεις και δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

 

Τελος, όσον αφορά τις καφρίλες όπως λες, πες στους πελάτες σου να πανε να βοσκήσουν στο μαντρί μαζί με τα προβατα τους.

 

Kορυφαίο σχόλιο top 10 σίγουρα....:D

Link to comment
Share on other sites

Είναι και παραείναι για τοπ10 αλλα όταν ψάχνω το μεροκαματάκι μου για να πληρώσω τις εισφορές μου, το δάνειο του γραφείου, την εφορία και τα έξοδα μου είναι υπόθεση ζωτικής σημασίας....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.