Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δαπάνες ανελκυστήρα


milionislift

Recommended Posts

Τελικα γνωριζει καποιος με σιγουρια να μας πει τι ισχυει με τις δαπανες εκσυγχρονισμου του ανελκυστηρα??εχω ενα φυλλο της κυβερνησεως αλλα μου ειπαν οτι ισχυει μονο για τον ΟΕΚ....και κατι αλλο πολυ σημαντικο...το καταστατικο υπερισχυει της νομοθεσιας???

ευχαριστω

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

επαναφέρω το θέμα, για να μην ανοίγω νέο

 

μου έτυχε η εξής περίπτωση:

 

 

έχω 5όροφη πολυκατοικία, με υπόγειο

η ιδιαιτερότητα είναι η εξής:

 

το ισόγειο και το υπόγειο, χρησιμοποιούνται ως γραφεία

το υπόγειο, έχει τις αποθήκες των διαμερισμάτων, αλλά ο ανελκυστήρας οδηγεί απευθείας στο χώρο των γραφείων, άρα η πρόσβαση στις αποθήκες γίνεται αποκλειστικά μέσω της σκάλας

 

καμία ιδέα πως θα κατανείμω τις δαπάνες, ούτως ώστε να "επιβαρυνθεί" ο γραφειακός χώρος ;;;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να πάρεις τον "μπούσουλα" για τον Ο.Ε.Κ. και για τα γραφεία να πάρεις συντελεστή 1,00 (όπως για τον 1ο όροφο).

Υπάρχει και μια πρόταση νόμου που είχε δημοσιευθεί σε ένα τεύχος του ενημερωτικού δελτίου του ΤΕΕ: http://library.tee.gr/digital/books_notee/fyl_4617.pdf

Κατανομή δαπανών ανελκυστήρα κατά OEK.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Πάνο !

σκέφτηκα να κάνω μια παραλλαγή, αντί για τ.μ. στον επιμερισμό, να "τιμωρήσω" τα γραφεία, χρησιμοποιώντας θεωρητικούς πληθυσμούς χώρων είτε από ΤΟΤΕΕ 20701 είτε από κανονισμό πυροπροστασίας

 

btw, βρήκα μία πολύ σημαντική τρύπα σε αυτό του ΟΕΚ

 

δε λαμβάνει καθόλου υπόψη την περίπτωση κατά την οποία η επιφάνεια κάθε ορόφου είναι διαφορετική

αν δηλαδή έχω π.χ. 1ο όροφο 1000 τ.μ. και 2ο 100 τ.μ. (extreme παράδειγμα, για να το κάνω όμως πιο κατανοητό), σύμφωνα με αυτή τη κατανομή ο 2ος θα πληρώνει πιο πολύ από τον 1ο, κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς λάθος 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.