Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί ΑΕΙ, ΤΕΙ και κολλεγίων


fraafr

Recommended Posts

Για σπουδες στο εξωτερικο το βλεπω λιγο δυσκολο...Για σπουδες στο εσωτερικο σε καποιο κολλεγιο τι προτεινετε?Και ποσο περιπου ειναι τα διδακτρα + διαμονη κτλπ?Σε κολλεγιο μπορω να επιλεξω οποιοδηποτε κλαδο της μηχανικης?Η κατι συγκεκριμενο?Παιζει καποιο ρολο το απολυτηριο λυκειου στο τι μπορω να ακολουθησω?Πολλες ερωτησεις αλλα κρινονται πολλα πραγματα απο την τωρινη επιλογη μου...Καθε συμβουλη ειναι χρησιμη ¨)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για κολέγιο κανένας δεν έχει πείρα, είναι φρέσκο φρούτο αλλά θα πουλήσει καλά. Ψάξε σ'αυτά που πήραν άδειες κι έχουν αντίστοιχα προγράμματα σπουδών.

Θα μας διαβάζουν οι κολεγιάρχες και θα τρίβουν τα χεράκια τους, αυτή είναι η κατάντια της εκπαίδευσής μας. Η ανικανότητα της πολιτείας να βάλει τα πράγματα σε μια σωστή σειρά.

Εγώ δεν έχω κολλητό που δουλεύει ως ΤΕ, ούτε περιμένω να μου πουν ιστορίες, εγώ τα έχω ζήσει στο πετσί μου και τα λέω.

Πληρώνω "νταβατζιλίκι" για να ασκήσω το επάγγελμά μου.

και τα ΤΕΙ είναι ΤΕΙ κι όχι ΑΤΕΙ, οι λέξεις δεν δίνουν ποιότητα, αυτά μόνο οι καθηγητές των ΤΕΙ και κάποιοι κομπλεξικοί το χρησιμοποιούν.

Η ελληνική παγκόσμια πρωτοτυπία : ανώτατες σχολές που δίνουν πτυχία ανώτερης εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσες να μου στειλεις καποιο λινκ σε μηνυμα με κολλεγια αναγνωρισμενα πανω στον τομεα της μηχανικης θα το εκτιμουσα πολυ γιατι δεν βρισκω τιποτα :S..H αν καποιος αλλος ξερει κατι σχετικα με αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Με όλο τον σεβασμό αλλά λυπάμαι πολύ που ακούω τέτοια λόγια, ότι θα σπουδάσεις και μετά θα σου πούνε δεν ξέρετε τίποτα ή κάτι άλλα που "ακούστηκαν" επάνω. Συμφωνώ όσο αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα και ότι πρέπει να γίνει κάτι. Προσωπικά εργάζομαι σε Βιομηχανίες 7 χρόνια (και όχι σε γραφεία), αυτό που βλέπω είναι ότι οι Μηχανολόγοι ΤΕΙ (αν τους αρέσει η δουλειά) προτιμούνται για τις παραγωγές και με καλή αμοιβή. Από εκεί και πέρα στο χέρι σου είναι να μάθεις καλά τη δουλειά και να βγάλεις περισσότερα χρήματα. Όπως λένε στη χώρα μας "όποιος δεν θέλει να ζημώσει δέκα μέρες...".

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα ακολουθήσω κανονικά την σχολή διότι τα πράγματα στα ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι αμφιλεγόμενα σε σχέση με τις άδειες που έχουν και τα δίδακτρα μου φαίνονται αρκετά.Ελπίζω και το εύχομαι πραγματικά στα 4 χρόνια φοίτησης μου εκεί να κατοχυρωθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα και να είμαι πιο σίγουρος όταν βγω στην αγορά εργασίας...αν και δύσκολο μου ακούγεται....

Link to comment
Share on other sites

Να ακολουθήσεις την σχολή αλλά όχι επειδή τα πράγματα είναι αμφιλεγόμενα στα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Στα ΤΕΙ είναι πιο χλωμά. Και για να καταλάβεις ότι οι ίδιοι οι νομοθέτες παρανομούν (ή έχουν άγνοια) στα νέα ΦΕΚ που κυκλοφορούν σχετικά με αντίστοιχα θέματα μιλάνε για Ανώτατη και Ανώτερη εκπαίδευση, εν έτει 2010....

Ξέρεις πόσοι έχουν αποφοιτήσει λέγοντας την συγκεκριμένη ευχή ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συνέχεια ακούω επιχειρήματα όπως "τα δίδακτρα Κολλεγίου δεν είναι καραμέλες" ή "οι σπουδές είναι ακριβές σε Τ.Ε.Ι. της επαρχίας" κ.α. καταρχάς να τονίσουμε ότι υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις (ας μην τα τσουβαλιάζουμε όλα) και έπειτα ας αναφέρω κάποια παραδείγματα...

 

Εγώ σπουδάζω Σέρρες όπου πληρώνω ενοίκιο 210€ για νεόδμητη γκαρσονιέρα με αυτόνομη θέρμανση (ηλεκτρικά σώματα,όσο καις πληρώνεις) μόλις 50m απ'την κεντρική είσοδο του Τ.Ε.Ι.,το φοιτητικό του ΚΤΕΛ κοστίζει 5,60€...είτε φτάσεις να χρωστάς πολλά μαθήματα είτε λίγα στα 4 χρόνια τα υποχρεωτικά (εργαστήρια) θα έχουν φύγει εύκολα ή δύσκολα,οπότε έχουμε διαμονή 3,5 ετών (εξαιρείται το τελευταίο εξάμηνο καταλαβαίνετε γιατί) με κόστος μαζί με ΔΕΗ/νερό και μεταφορικά περίπου στα 15.000€...

Δεν ξέρω αν έχετε υπόψη σας αλλά τα καλά Κολλέγια έχουν δίδακτρα περί των 8.000€-9.000€ το χρόνο για τμήματα Οικονομικών (φανταστείτε πόσο θα κοστίζουν αυτά των Μηχανικών)...

Αν βρίσκεται πιο συμφέρουσα την δεύτερη εκδοχή τι να πω...

 

Και μιλάμε για το ενδεχόμενο να τρως αποκλειστικά απ'τον οικογενειακό προϋπολογισμό,σε ενδεχόμενο χαλαρής απασχόλησης ή ακόμη και μη ενοικίασης (Σέρρες π.χ. θα μπορούσα να πηγαινοέρχομαι) το κόστος μειώνεται δραματικά!

 

Υπάρχουν πολλά που πρέπει να σκεφτεί και να υπολογίσει κανείς για να βγάλει φοιτητικό "budget"...ευτυχώς έχουμε ένα καλό ακόμη στην Ελλάδα,δωρεάν Τριτοβάθμια Εκπαίδευση...

 

Αν σε απασχολούν τόσο τα επαγγελματικά δικαιώματα αδερφέ,έχεις επιλογές...

1)Κατατακτήριες/Πανελλήνιες σε Πολυτεχνική Σχολή του τόπου διαμονής σου για δεύτερο πτυχίο (μη βαράτε φίλοι Τ.Ε.:P)

2)Υπάρχουν διάφορα "παραθυράκια" που δημιουργήθηκαν και θα δημιουργηθούν λόγω Ευρωπαϊκής νομοθεσίας και όχι μόνο για να βρεις το δίκιο σου,όπως και "κόλπα" που ούτε εμείς γνωρίζουμε...ψάξτο...

3)Στην χειρότερη (όπως πρότεινα και αλλού) μαζεύουμε μερικές χιλιάδες υπογραφές πτυχιούχων Σ.Τ.ΕΦ. των Τ.Ε.Ι. και στέλνουμε ανοικτή αίτηση προς όλα τα Κολλέγια της χώρας ώστε να μας δεχτούν στο τελευταίο τους εξάμηνο και με μια "Χ" έκπτωση στα δίδακτρα και μετά...δεχόμεθα προσφορές!:wink:

 

Γνώμη μου είναι,πέρασες εκεί που πέρασες,σ'ενδιαφέρει;Ναι...αν δεν σου βγει ο κούκος αηδόνι και δεν φύγεις πολύ παραπέρα απ'τον τόπο σου να πας...

 

Υ.Γ.1 Μη παίρνεις παράδειγμα από εμένα που σκέφτομαι να αποχωρήσω απ'το Τ.Ε.Ι.,διότι εκτός του ότι είμαι καραβολεμένος (όχι με την έννοια του αργόσχολου υπαλλήλου φυσικά:P) το κάνω για άλλους λόγους,ο κυριότερος γιατί συνειδητοποίησα ότι υπάρχει κάτι άλλο που μου ταιριάζει περισσότερο...

Υ.Γ.2 Έχεις καιρό ακόμη για να ασχοληθείς με "επαγγελματικά δικαιώματα"...άλλωστε σκέψου ότι μέχρι να τελειώσεις πολλά μπορεί να έχουν συμβεί!Μπορεί να γίνει πόλεμος,να μπουν οι Τούρκοι στη Θεσσαλονίκη,να χρεοκοπήσει το κράτος κ.πλ. κ.λπ. οπότε μάλλον δεν θα είμαστε τριγύρω να μας απασχολεί!

Υ.Γ.3 Όπως είπε και κάποιος πιο πριν,εσύ απ'το Τ.Ε.Ι. θα βγεις Μηχανολόγος Μηχανικός κάτοχος πτυχίου Bachelor (Hons) με 240 ECTS...τώρα αν το Ελληνικό Κράτος δεν σε αναγνωρίζει,άσ'το να κουρεύεται...

 

..ορισμένες συμβουλές από .... προς ..., είναι συγκινητικές

αισθάνομαι ότι έχω τον big brother να με προσέχει μην μου τύχει κανένα ανάποδο..μα τέτοια συμπαράσταση δεν την περίμενα :???:

Μόνο που ρε παιδί μου, ίσως ο γιατρός έχει δώσει "αγωγή" για να αποφεύγονται επικίνδυνες λέξεις, όπως "πτυχιούχοςμηχανικός τε" ή "μηχανολόγος μηχανικός τε". Αυτό το μηχανικός αποφεύγεται σαν "ο διάβολος το λιβάνι"...:rolleyes:

 

"το παιδί", που για μένα δεν είναι παιδί, βρίσκεται μπροστά στο δίλημμα των σπουδών του. Καμιά φορά η αλήθεια δεν μας αρέσει αλλά δεν πρέπει να την κρύβουμε γιατί οι εκπλήξεις θα είναι δυσάρεστες στο μέλλον.

Λοιπόν παλικάρι μου, η λύση σου είναι το κολέγιο στην Ελλάδα πια, άσε τα ΤΕΙ και τις "ανώτατες" (όποτε μας αρέσει) σπουδές τους. Δεν χρειάζεται να ξενιτευτείς, ίσως πληρώσεις λίγο παραπάνω αλλά μετά θα είσαι "πασάς στα Γιάννενα". Ο μηχανολόγος μηχανικός τ.ε. έχει μάθει τόσα χρόνια να κάνει τις δουλειές του σωστά και να "νοικιάζει" την σφραγίδα για να προχωρήσει. Έτσι δουλεύουν τόσα χρόνια οι Μηχανικοί ΤΕ κι αυτό δεν θέλουν να το αλλάξουν. Αν σου αρέσει μπορείς να πας στο ΤΕΙ σου και να γράψεις 4 χρόνια στον οικογενειακό σου προϋπολογισμό. Όσο για την συνέχιση μέσω κατατακτήριων κλπ εξετάσεων, είναι τόσο τραγικό το όλο σκηνικό που όταν θα έρθει η ώρα, μάλλον θα αλλάξεις γνώμη. "Ότι σε φωτίσει ο Θεός".

Πάντως τις συμβουλές των συναδέλφων ΤΕ να τις βάλεις "σκουλαρίκι" στ' αυτί σου, ξέρουν την πραγματικότητα καλύτερα από τον καθένα.

Οσο για τις απορίες για μισθούς, καθηγητιλίκια κλπ, πολύ νωρίς είναι...

 

Αγαπητέ fraafr,καταλαβαίνω ως ένα βαθμό την αντίδρασή σου...σε διαβάζω και στο engineertech...αλλά πολύ "Μάρθα Βούρτση" ρε αδερφέ!

Τα bold τα ξέρουμε δεν τα μάθαμε χθες,αλλά τι θα πετύχεις με το να τα επισημαίνεις;Όποιος θέλει να καταλάβει καταλαβαίνει,όποιος δεν θέλει κάνει τον κινέζο,εμείς θα τους βάλουμε μυαλό;Λίγα θέματα άνοιξαν για τους μηχανικούς Τ.Ε. και έγινε της κακομοίρας;Γινόμαστε γραφικοί στο φινάλε με το να λέμε τα ίδια και τα ίδια...ό,τι και να "νομίζει" ο καθένας εσύ είσαι αυτό που ξέρεις ότι είσαι τι χαλιέσαι;

Δεν γνωρίζω τι δουλειά κάνεις (μάλλον είσαι ελεύθερος επαγγελματίας) αλλά τι το διαφορετικό νομίζεις ότι θα είχες πετύχει (προσωπικά) ή θα πετύχει ο φίλος που άνοιξε το thread αν περνούσες/περάσει σε κάποιο Πολυτεχνείο;

Όλο ακούω για "ενοικιασμένες σφραγίδες",κάνα συγγενή δεν έχεις να μην πληρώνεις;Εντάξει το ξέρω είναι γελοίο το θέμα αλλά τι να κάνεις;

 

Τέλος...

Γενικά παρατηρώ ότι σαν πολύ ασχολείστε με το "τι τελείωσε" ο καθένας,τι βαθμό πτυχίου πήρε ο ένας και ο άλλος,τι καθηγητές είχε,τι χρώμα έχει το πτυχίο του...λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει...

 

Υ.Σ.Θα σου πω και κάτι άλλο να γελάσεις. Πολλές φορές έχω αντιμετωπίσει και κάποια ‘’απαξίωση’ από κάποιους όπως π.χ. γνώρισα κάποτε μία κοπέλα η οποία ήταν πολιτικός μηχανικός από το ΑΠΘ. Όλα καλά στην αρχή με γούσταρε την γούσταρα αλλά όταν έμαθε πως έχω τελειώσει ΤΕΙ εξαφανίστηκε .Όταν ρώτησα μία κοινή μας φίλη τη έπαθε και γιατί ξενέρωσε η απάντησή της ήταν ΄΄δεν τα φτιάχνει με απόφοιτους ΤΕΙ΄΄ .

Όχι ότι πρέπει να σε προβληματίζει αυτό αλλά κυκλοφορούν πολλοί εγκεφαλικά ανάπηροι εκεί έξω….

 

Χαχαχαχαχααα!Μιλάμε φίλε φέτες θα γίνω απ'το γέλιο!Να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

..τί λες αγόρι μου ?? για ποιά Μάρθα Βούρτση μιλάς ?? ο θυμός μου ξεχειλίζει κι εσύ τον θεωρείς κλάψα. Πως ξέρεις τί ισχύει στην αγορά εργασίας όντας ακόμη φοιτητής ? Για να πληρώνω σφραγίδα μετά από 16 χρόνια στο επάγγελμα τα λέει όλα. Το τι προτείνουμε στους φοιτητές και αποφοίτους είναι βγαλμένο από την πραγματικότητα κι όχι από σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

Και για να τελειώνουμε, επειδή δεν γνωρίζεις, δωρεάν μαθήματα στο άλλο forum.

"...μέχρι να βγάλει ο ήλιος κέρατα..."

Link to comment
Share on other sites

Ο θυμός σου μπορεί να ξεχειλήσει,δεκτό,θα σε παρακαλούσα όμως να τον βγάζεις εκτός του forum γιατί αλλιώς συνεννόηση δεν παίζει...

Τελικά όντως ασκείς ελεύθερο επάγγελμα...και όπως φαίνεται δεν έχεις κάποιο συγγενή να σου υπογράφει,γιατί οι περισσότεροι έτσι τη βολεύουν...κρίμα το ξέρω,αλλά με το να ξεσπάς στον ένα και στον άλλο δεν καταφέρνεις και τίποτα,κάθε άλλο μάλιστα...

Φιλικά...

 

Υ.Γ.1 Με τα bold σου γίνεσαι χειρότερος απ'αυτούς που σου προκαλούν θυμό...κλασσική νοοτροπία "νταξ' ναούμ φοιτητής είναι ο noob τι να ξέρει...",απλά όπου "όντας φοιτητής" βάλε "όντας ΤΕΙτζής" και βγαίνει η ατάκα...

Αναρωτήθηκες μήπως είμαι και τίποτα άλλο;

Υ.Γ.2 Αν είσαι τόσο "γνώστης",γράψε τίποτα στο thread που ανέβασα για τους NDT Inspectors που δεν έχει γράψει κανείς τίποτα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα...

Υ.Γ.3 Κανείς δεν σε κατηγόρησε ότι "κλαψουρίζεις"...αλλά τα 'παμε τα ξανάπαμε,βγαίνει τίποτα;Παρόλα αυτά έτσι στο ξεκούδουνο πετάς την ειρωνία,βάζεις και λίγο "μελό",ε τι περίμενες να σου πω μετά;!Κάτι έλεγες για μύγες πριν...

Link to comment
Share on other sites

..θα μπορούσα να σου γράφω με τις ώρες αλλά βλέπεις είμαστε ήδη εκτός θέματος γι αυτό δεν σου εξηγώ.

Αν θέλεις έλα δίπλα να σου τα εξηγήσω (αν και δεν θα προλάβω, άλλος θα στα πει στο forum μας) .

Οταν με χαρακτηρίζεις προσωπικά ( "σε διαβάζω και στο engineertech...αλλά πολύ "Μάρθα Βούρτση" ρε αδερφέ!") θα σου απαντώ προσωπικά κι ανάλογα.

Αν δεν γουστάρεις να τ'ακούς αυτά που λέμε για τα δικαιώματά μας, να μην μας διαβάζεις, δεν είσαι υποχρεωμένος, αλλά δεν μπορείς να με συμβουλεύεις να μην το κάνω γι αυτούς που δεν γνωρίζουν. Αυτός είναι ο σκοπός της ενημέρωσης των forums.

Έχεις χρησιμοποιήσει σε 8 μηνύματα, περισσότερα bolds, απότι στα 400 δικα μου.

και τέλος χρησιμοποιώ την ελληνική γλώσσα τόσο καλά ώστε δεν μπορείς να μου λες για μύγες κι αλογόμυγες....

Αν έχεις και γνωρίζεις να συμβουλέψεις κάτι τον "φίλο" που άνοιξε το θέμα, είμαστε όλα αυτιά και μάτια, ειδάλως μην γεμίζεις τις σελίδες για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.