Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Περιβαλλοντικών Όρων Ξενοδοχειακού καταλύματος


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

καθώς δεν έχω προηγούμενη εμπειρία πάνω στα τουριστικά μεταξύ άλλων έχω και την εξής ερώτηση: σε περίπτωση ανέγερσης επιπλωμένων ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων απαιτείται ΕΠΟ;

Πιο συγκεκριμένα, τα επιπλωμένα διαμερίσματα που θα ανεγερθούν σε εκτός σχεδίου περιοχή, είναι ένα διαμέρισμα των 80 τμ και ένα των 120. Στην ΚΥΑ 14579915393 η οποία είναι τροποποίηση της ΚΥΑ 15393, η μόνη κατηγορία στην οποία θα μπορούσε να ενταχθεί είναι η 1η, και πηγαίνοντας μετά στο ΠΔ 43 (7-3-2002) "Κατάταξη των κύριων ξενοδοχειακών καταλυμάτων σε κατηγορίες με σύστημα αστέρων και τεχνικές προδιαγραφές αυτών" στην κατηγορία Γ αναφέρει τα ξενοδοχεία τύπου επιπλωμένων διαμερισμάτων που ορίζει όμως την ύπαρξη κοινόχρηστων χώρων παραμονής και υποδοχής των πελατών και βοηθητικών χώρων.

Να υποθέσω δηλαδή ότι στην περίπτωση που δεν υπάρχουν αυτοί οι κοινόχρηστοι χώροι καθώς πρόκειται για δύο αυτόνομα διαμερίσματα δεν μπορεί να υπαχθεί σε κάποια κατηγορία οπότε και δεν απαιτείται ΕΠΟ;;;

Δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτά θεωρούνται ξενοδοχεία ή όχι και σε ποια κατηγορία εμπίπτουν...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει η απόφαση 530992/87. Διαχωρίζονται τα "κύρια" και τα "μη κύρια" ξενοδοχειακά καταλύματα.

Στα κύρια ανήκουν τα ξενοδοχεία (κλασσικού τύπου και τύπου επιπλωμένων διαμερισμάτων) και τα κάμπινγκ.

Στα μη κύρια ανήκουν τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, τα ενοικιαζόμενα επιπλωμένα διαμερίσματα και οι τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες.

Κατά την γνώμη μου τα Ε.Ε.Δ δεν κατατάσσονται σύμφωνα με την 15393 και την τροποποίηση της γιατί αντιμετωπίζονται ως "κατοικίες"

Επομένως καταθέτεις φάκελο για απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.