Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράνομη επέκταση κατοκίας χωρίς υπέρβαση συντελεστή δόμησης


ΚΑΤ81

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Εχω πελάτη-υποψήφιο τελος πάντων- ο οποίος έχει την εξής περίπτωση:

Σε οικόπεδο 350τμ (τότε εκτός σχεδίου) στο Π.Ράφτη με σδ.0.40, εχτισε παράνομα 30τμ κατοικία.

Το 87 με το νόμο του Τρίτση το νομιμοποίησε, του έκανε κάποιος τα σχέδια, τα υπέβαλλε κ πήρε την άδεια.

Το 93, έκανε, ξανά χωρίς άδεια, προσθήκη 50τμ (ολόκληρο το κτίσμα είναι υπερυψωμένο ισόγειο)

Και τώρα, φυσικά, θέλει, τι αλλο, να το νομιμοποιήσει...

Καταρχήν, απο οτι έχω καταλάβει η περίπτωση είναι στα πλαίσια του νόμου περί τροποποιήσεων..'ετσι δεν είναι??

Από εκεί και περα όμως σε αυτή την περίπτωση πρέπει να παραδοθεί ολόκληρος φάκελος αδείας ουσιαστικα..να γίνει αποτύπωση, κατόψεις, όψεις, τομές..στατικα(?)..σωστά?

Και επίσης, τι του λέω σε πρωτη φάση, χοντρικα, για το ποια θα είναι η δική μου αμοιβή? Γιατι οπως υπολόγισα το πρόστιμό του είναι περί τα 8.500ευρω

 

Παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας..Η πρώτη μου επαφή με την ελληνική πολεο-δομική πραγματικότητα είναι μια αλλαγή χρήσεως ενος χώρου 14τμ απο κατάστημα σε παρκινγκ..και είναι απίστευτο το πόσο με έχουν ταλαίπωρησει στις πολεοδομίες, όπου και απευθύνθηκα εξ αρχης για να μάθω τι χρειάζεται να κάνω(σαν άπειρη που είμαι)..ο καθένας λέει πραγματικα, τα δικά του!!! :/

 

Ευχαριστώ!

 

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.