Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία σχετικά με διαφορές σε στατικές μελέτες


 

Recommended Posts

Καταρχήν συμφωνώ με όσα είπαν οι συνάδελφοι να το ψάξεις λίγο παραπάνω γιατί η διαφορά είναι μεγάλη. Στην περίπτωση που επιλέξεις να στο κάνει ο δεύτερος στην προσφορά του να επιμείνεις στο ποσοστό για τα απρόβλεπτα έξοδα.

 

Το άρθρο που αναφέρεται ο brutus δεν έπεσε την αντίληψή μου μήπως το διάβασε και κανένας άλλος συνάδελφος?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά η μία μελετη λέει 15tn και η άλλη 40tn??

Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για τέτοιες διαφορές αν σκεφτούμε καλοπροαίρετα αλλα και παλι η διαφορά ακουγεται μεγάλη σε πρώτη ματια. Θα συνιστούσα να συγκρίνεις τα εξης:

1) Κανονισμός Φορτίσεων/Κανονισμός Διαστασιολογησης

2) Ποιότητα Χάλυβα

3) Φορτία ανωδομης (πχ οι σύμμικτες πλάκες είναι ελαφρύτερες απο τις συνήθεις, έχει ληφθεί υπόψην? κλπ)

5) Τι συμπεριλαμβάνεται στό βάρος (μέσα σύνδεσης, αγκύρια κλπ πιθανόν να κοστολογούνται με τιμή τεμαχίου και να μην συμπεριλαμβάνονται στη μια μελέτη ενω στην άλλη να εχουν περιληφθεί ως ποσοστό του συνολικού βάρου)

 

Εν κατακλείδι χρειάζεται λίγο ψάξιμο πριν αποφασίσεις. Είναι πιθανον να μην είναι βελτιστοποιημενη η μελετη του συνάδελφου όμως μην βασιστείς τυφλά στη λυση που σου δίνει η εταιρεία πριν ελεγξεις οτι το βάρος που σου δίνουν είναι πραγματικό και κυρίως οτι η μελέτη τους είναι σύμφωνη με τους ισχύοντες κανονισμούς. (Στο σημείο αυτό εχω και μια ερώτηση: Οσες φορες έλυσα μεταλλική η ξύλινη κατασκευή χρησιμοποίησα EC1 ως κανονισμό φορτίσεων για άνεμο και χιόνι, άλλοι συναδελφοι όμως έχω δει να χρησιμοποιούν παλαιότερους ελληνικούς κανονισμους. Τι ακριβώς ισχύει?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.