Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιότητα μελέτης σχετικά με τον Μηχανικό ή τον εργολάβο στον οποίον ανατίθεται


ss_sk

Recommended Posts

Η συζήτηση αποτελεί συνέχεια από ερώτηση ιδιώτη για υποδείξεις αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος (εδώ). Έλαβε χώρα προσεχτικός διαχωρισμός των μηνυμάτων - αν παρόλα αυτά εντοπίσετε αλλοίωση του νοήματος παρακαλώ ενημερώστε αναλόγως. ss_sk

 

 

για απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα και σε πολλά άλλα που θα προκύψουν, πρέπει να απευθυνθείτε σε αρχιτέκτονα, στον οποίο και θα αναθέσετε την μελέτη του σπιτιού σας.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρετε απάντηση μέσω ίντερνετ για μελετητικά θέματα γιατί η μελέτη δεν είναι θέμα συζήτησης στο προφορικό και στον αέρα, είναι θέμα εφαρμογής επιστήμης με βάση συγκεκριμένα ζητούμενα και γνώσεις.

 

Ρωτήστε γύρω σας για σύσταση κάποιου μηχανικού - επίσης μπορείτε να ζητήσετε από πολλά διαφορετικά γραφεία ραντεβού να σας δείξουν τη δουλειά τους και να επιλέξετε το γραφείο που προτιμάτε και που σας ταιριάζει. Έχετε τεράστια επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Μια μικρή διόρθωση στην προτροπή του συναδέλφου "να απευθυνθείτε σε αρχιτέκτονα"· να απευθυνθείτε σε Μηχανικό.

Μάλλον έγινε εκ παραδρομής το μικρό αυτό λάθος, γιατί στην συνέχεια -ο καλός συνάδελφος- αναφέρει, "ρωτήστε γύρω σας για

σύσταση κάποιου Μηχανικού".

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ss_sk όπως έχω ξαναγράψει πολλάκις, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει για το περιεχόμενο οποιασδήποτε

επιστήμης, για τις αρμοδιότητες και τις ικανότητες οποιουδήποτε επαγγελματία.

Αρκεί -βέβαια- να διατυπώνει κόσμια τις απόψεις του αυτές.

 

Αν θεωρείς ως Μηχανικός και ως συντονιστής ότι η συμβουλή που πρέπει να δίνεται στους ιδιώτες είναι πως όσοι έχουν την

πιστοποιημένη δυνατότητα να σχεδιάζουν (δηλαδή να μελετούν) κτιριακά έργα, δεν είναι ικανοί να εκτελούν τα καθήκοντά

τους (τουλάχιστον όχι όλοι), τότε αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι η παραπάνω γνώμη εκφράζει μόνο εσένα.

 

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει για την ιδιότητα του επιστήμονα που έχει την αρμοδιότητα της εκπόνησης κτιριακών μελετών, ας

αναζητήσει την σχετική νομοθεσία.

 

Ο λόγος που ένας συντονιστής επιμένει να διαδίδει απόψεις αντίθετες με τους ισχύοντες νόμους, είναι εντελώς ακατανόητος σε μένα.

 

************************

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θεωρώ πως κακώς γίνεται αυτή η "εσωτερική" κουβέντα σε αυτό εδώ το thread και θα έπρεπε, ειδικά αφού υπάρχουν άλλα σχετικά με δικαιώματα και καταστάσεις και διαφωνίες κλπ η κουβέντα να γίνεται εκεί. Αλλά μιας και το νερό χύθηκε απ΄τον κουβά, να απαντήσω μιας και εγώ "φταίω" μερικώς....

 

ομολογώ πως ενώ δεν το έγραψα εκ παραδρομής, δεν το πολυσκέφτηκα κιόλας τη στιγμή που το έγραφα, γιατί το θεωρώ δεδομένο πως για αρχιτεκτονική μελέτη πας σε αρχιτέκτονα. Δηλαδή δεν το έκανα για να προκαλέσω. Θα έπρεπε να φανταστώ βέβαια την αντίδραση κάποιου συναδέλφου πολιτικού μηχανικού αλλά όπως είπα δεν το σκέφτηκα και πιστέψτε με. Έτσι το σκέφτομαι καθημερινώς και έτσι το έγραψα.

 

Επί της ουσίας φίλε Chilon, ο νόμος σας δίνει σαφώς το δικαίωμα να εκπονείτε αρχιτεκτονικές μελέτες. Το δικαίωμα όμως αυτό, όλοι ξέρουμε πώς εσείς οι πολιτικοί μηχανικοί το δώσατε στον εαυτό σας. Άρα εγώ προσωπικά το να διαβάζω από εσένα ειδικά, περί "πιστοποιημένης ικανότητας" εκπλήσσομαι, αφού έχω συνηθίσει σε σχόλια αντικειμενικά, ειλικρινή, πάντα εμπεριστατωμένα και κυρίως επί της ουσίας.

 

Δικηγορίζεις δηλαδή λίγο αγαπητέ συνάδελφε, κατά τη γνώμη μου, στεκόμενος για πρώτη φορά όχι στην ουσία, αλλά στην νομοτυπία. Εγώ όμως που ρωτάω και ξαναρωτάω να μου πεί κάποιος φίλος πολιτικός μηχανικός αν διδαχθήκατε ποτέ αρχιτεκτονική σύνθεση, απάντηση δεν παίρνω. Γιατί όλοι ξέρουμε πώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Και η προσωπική μου άποψη είναι πως όση εμπειρία και να συσσωρευτεί λόγω της διαστρεβλωμένης κατάστασης που δημιούργησε το εν λόγω δικαίωμα που δώσατε στον εαυτό σας, το δομημένο περιβάλλον είναι ζημιωμένο από την ενασχόλησή σας αυτή. Γιατί και αν δεχθούμε πως κάποιος έμαθε σύνθεση μόνος του μετά από 10 χρόνια μελετης (στου κασίδη το κεφάλι? πού? εμείς 5 χρόνια μόνο σύνθεση γιατί τα κάναμε τότε?), για κάθε τέτοια πεφωτισμένη περίπτωση υπάρχουν και χίλιοι εγκληματίες. Και για να προλάβω αφελή σχόλια, προφανώς υπάρχουν και κακοί αρχιτέκτονες κλπ κλπ. Ο μέτριος όμως αρχιτέκτονας κάνει καλύτερη μελέτη από τον μέτριο πολιτικό μηχανικό. Και οι περισσότεροι σε κάθε επάγγελμα είναι μέτριοι. Κάποιοι είναι ανίκανοι, και κάποιοι ξεχωριστοί.

 

Τα παραπάνω δεν θα ήθελα να αποτελέσουν αιτία καμμιάς διαμάχης και ουτε να εκληφθούν προσωπικά, ειδικά από εσένα Chilon, γιατί οπως είπα σε έχω σε εκτίμηση. Αναφέρω την άποψή μου επί του σχολίου σου απλά.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν έγραψες κάτι για να προκαλέσεις συνάδελφε howard_roark.

Σ' ευχαριστώ για την εκτίμησή σου, η οποία ισχύει και από μέρους μου.

 

ο νόμος σας δίνει σαφώς το δικαίωμα να εκπονείτε αρχιτεκτονικές μελέτες.
Όχι συνάδελφε. Ο νόμος καθορίζει ότι ο Πολιτικός και ο Αρχιτέκτονας Μηχανικός έχουν την αρμοδιότητα εκπόνησης κτιριακής μελέτης,

της οποίας το ένα στάδιο (και όχι το ένα ανεξάρτητο κομμάτι) είναι η αρχιτεκτονική μελέτη.

 

το να διαβάζω από εσένα ειδικά, περί "πιστοποιημένης ικανότητας" εκπλήσσομαι, αφού έχω συνηθίσει σε σχόλια αντικειμενικά, ειλικρινή, πάντα εμπεριστατωμένα και κυρίως επί της ουσίας.
Δηλαδή οι νόμοι είναι κουρελόχαρτα και όχι ουσία;

 

 

Πιστεύεις ότι ο Π.Μ. δεν έχει διδαχθεί τα απαραίτητα για την αρχιτεκτονική διαμόρφωση και ο Α.Μ. τα απαραίτητα περί Στατικής

και Μηχανικής, σωστά;

Άρα οι Αρχιτέκτονες πρέπει να πληροφορούν τους πελάτες τους, ότι:

"Το σπίτι σας θα έχει τέλεια αρχιτεκτονική διαμόρφωση. Όσο για το αν σας πέσει στο κεφάλι, μην ανησυχείτε -εγώ μπορεί να μην

ξέρω πως θα αποφευχθεί αυτό, αλλά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, έχω βοηθό - τσακάλι που τα "περνάει" στον υπολογιστή.";

 

Η κτιριακή μελέτη είναι μία και ενιαία, δεν κομματιάζεται. Ούτε χωρίζεται σε στύλους και δωμάτια.

Ο σχεδιασμός ενός κτιρίου γίνεται από τον Μηχανικό που έχει πιστοποιημένες γνώσεις Μηχανικής.

Οι νόμοι ισχύουν πάντα και όχι όποτε μας βολεύει.

 

Όποιος ιδιώτης ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες (π.χ. τι διδάσκεται ο καθένας) μπορεί να επισκεφθεί τους δικτυακούς

τόπους των Πολυτεχνείων και των Πολυτεχνικών Σχολών.

Μέσω του διαδικτύου μπορεί να ενημερωθεί (αν το επιθυμεί) και για τα ισχύοντα στο εξωτερικό.

 

Αν πιστεύει κάποιος (και αν αυτό έχει καταλάβει μετά από τόσα χρόνια στο Πολυτεχνείο) ότι ο σχεδιασμός - μελέτη ενός κτιρίου

μπορεί να γίνει αγνοώντας την επιστήμη της Στατικής των Κατασκευών· δικαίωμά του.

 

Είναι -όμως- και δικό μου δικαίωμα να λέω (πάντα ευπρεπώς) την δική μου γνώμη.

Είναι επικίνδυνο να σχεδιάζονται σπίτια από ανθρώπους που αγνοούν την Μηχανική.

 

Πρέπει να τονίσω ότι ο άμεσος συνεργάτης μου είναι Αρχιτέκτονας και τον εμπιστεύομαι περισσότερο από κάθε άλλον Μηχανικό.

Δεν έχω γράψει (ούτε πιστεύω) οτιδήποτε υποτιμητικό για τους Αρχιτέκτονες.

Αντιθέτως σε παλαιότερη συζήτηση έχω υπερασπιστεί την επιστημονική επάρκεια του Αρχιτέκτονα Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

...Πιστεύεις ότι ο Π.Μ. δεν έχει διδαχθεί τα απαραίτητα για την αρχιτεκτονική διαμόρφωση και ο Α.Μ. τα απαραίτητα περί Στατικής και Μηχανικής, σωστά;...

Σωστά τα λες! Καλώς ή κακώς... οι μεν έχουν απλά μια ιδέα για το αντικείμενο των δε... (δε λέω για την περίπτωση να ξέρεις ΓΟΚ και κτηριοδομικό, αυτό δεν είναι αρχιτεκτονική). H συνεργασία όμως ενός αρχιτέκτονα (για τη σύνθεση) με έναν πολιτικό μηχανικό (για τον φ.ο.), είναι το ζητούμενο για καλό αποτέλεσμα...

 

****************************************************

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο πράγμα να υπάρχει η δυνατότητα συνεργασίας ως πιθανό ενδεχόμενο, και άλλο η θεώρηση πως είναι ανίκανη

η μία ειδικότητα για την "μισή" μελέτη και η άλλη για το άλλο "μισό".

 

Συνάδελφε mkalliou στο κομμάτι που παρέθεσες δεν αναφέρω αυτά που πιστεύω εγώ, αλλά αυτά που (θεωρώ ότι) πιστεύει (;)

ο συνάδελφος howard_roark.

Αν θεωρείς ότι ο Α.Μ. δεν μπορεί να σχεδιάσει ένα σπίτι ασφαλές και ο Π.Μ. έχει αντίστοιχη αδυναμία για ένα λειτουργικό σπίτι,

τότε διαφωνούμε. Δεν είναι κακό (να διαφωνούμε). Αν δεν ήμουν Μηχανικός και πίστευα κάτι τέτοιο ως πελάτης - ιδιώτης, τότε

θα ανησυχούσα πάρα πολύ. Θα έπρεπε να διαλέξω μεταξύ της σωματικής μου ακεραιότητας και της στοιχειώδους ποιότητας ζωής.

Link to comment
Share on other sites

...στο κομμάτι που παρέθεσες δεν αναφέρω αυτά που πιστεύω εγώ, αλλά αυτά που (θεωρώ ότι) πιστεύει (;) ο συνάδελφος howard_roark.

οκ

 

Αν θεωρείς ότι ο Α.Μ. δεν μπορεί να σχεδιάσει ένα σπίτι ασφαλές και ο Π.Μ. έχει αντίστοιχη αδυναμία για ένα λειτουργικό σπίτι, τότε διαφωνούμε.

Συμφωνώ ότι διαφωνούμε :)! Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.