Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιστοίχιση υψομέτρων φυσικού & διαμορφωμένου εδάφους


1975

Recommended Posts

Καλησπέρα, πιστεύω να γράφω στην σωστή κατηγορία,θα ήθελα την βοήθεια σας. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με αυτό και έχω κολλήσει. Έχω το τοπογραφικό με τις ισουψείς του. Έχω το κτήριο και ξέρω που θα το τοποθετήσω και θέλω να κάνω το διάγραμμα εκδκαφών και την διαμόρφωση του π.χ. Πως θα βρω πιο υψόμετρο φυσικού εδάφους αντιστοιχεί στο 0.00.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το έχω κάνει. όταν όμως τοποθετώ το κτήριο στο οικόπεδο ( που είναι και κεκλιμένο) με τις ισουψείς δεν μπορώ να βρω πόσο πρέπει να σκάψω, δεν μπορώ να καταλάβω το 0.00 σε πια ισουψή να το αντιστοιψίσω

Link to comment
Share on other sites

το 0,00 θα το βάλεις σε μια κορυφή του οικοπέδου (επι του προσώπου) και εκεί θα εξαρτήσεις και το κτίριο σου.

 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός έστω λοιπόν ότι 0,00 θα ισούται με το υψόμετρο +294,00 σύμφωνα με το ΚΣΣ (ή οποιοδήποτε άλλο), τότε το 295,50 θα έχει υψόμετρο +1,50.

Τιπ. Μην ξεχάσεις να αναφέρεις σε τοπογραφικό και κάτοψη ισογείου με ποιό απόλυτο υψόμετρο ταυτίζεις το 0,00 σου.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι δεν διαμορφώνεις το περιβάλλοντα χώρο καθόλου.

Το περίγραμμα του ισογείου είναι το +-0,00 και από εκεί και κάτω ψάχνεις τη μέγιστη επιτρεπόμενη διαφορά που είναι το +1,50 (+ το πάχος της πλάκας του υπογείου αν έχεις =1,65).

Δηλαδή το +- 0,00 θα πρέπει να βρίσκεται max. 1,65 πάνω από το χαμηλότερο σημείο της τομής του περιγράμματος της κατόψεως με το φυσικό έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.