Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρδευτικός αύλακας


Recommended Posts

σε οικόπεδο εντός οικισμού που εξασφαλίζει την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα απο πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο και μια άλλη του πλευρά συνορεύει με "δρομίσκο, κάτωθεν του οποίου διέρχεται κοινόχρηστος σωληνωμένος αρδευτικός αύλακας", μου ζητούν από την πολεοδομία να μου πει η τεχνική υπηρεσία του δήμου αν το θεωρεί αυλάκι ή μονοπάτι. Μου λένε ότι αν ειναι αυλάκι το αφήνω ως έχει και βγάζω την άδεια, αλλά αν είναι μονοπάτι θα πρέπει να κάνω πρώτα παραχώρηση για να το κάνω 4μετρο και μετά θα μπορώ να βγάλω άδεια στο οικόπεδο. Η τεχνική υπκρεσία του δήμου απαντά σαν την πυθία και βασικά μου ζητά να βρω εγω νομοθεσία να στηριξω τι θα κάνουν ή τρόπο να υπερασπιστώ το ενδεχόμενο να θεωρηθεί αυλάκι κι όχι μονοπάτι. Προσπαθώ να βρω παλιά συμβόλαια και αεροφωτογραφίες για να δω αν προυπηρχε το μονοπάτι και εκ των υστέρων πέρασαν από εκεί το αυλάκι ή αν το μονοπάτι φτιάχτηκε λόγω της κατασκευής του αυλακιού. Εχει τύχει σε κανέναν από εσάς; υπάρχει κάτι σε νομοθεσία, εγκύκλιο, κτλ οτιδήποτε θα με βοηθούσέ; ευχαριστώ εκ των προτέρων συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.