Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερική εγκατάσταση φυσικού αερίου 3x465 KW


panos-vicious

Recommended Posts

Έλα όμως που δεν έχει ή εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω κάτι τέτοιο, οπότε μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για τον υπολογισμό, με αυτή την δυνατότητα, που έχετε να μου προτείνετε;

edit

Άσε βρήκα ποιό πρόγραμμα χρειάζεται αλλά 395,00€ + Φ.Π.Α είναι !!!! Το δε ΦΕΚ για τον υπολογισμό είναι το 236Β /1997 με την συμπλήρωση του 875Β / 1998.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανεβάζω ένα excel με υπολογισμό αλλά επειδή έχω να το δουλέψω καιρό, πριν το χρησιμοποιήσετε να το ελέγξετε με βάσεις τους τύπους του κανονισμού.

Και φυσικά αν εντοπίσετε λάθη να με ενημερώσετε...

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΙΑΤΟΜΩΝ ΣΥΜΠΙΕΣΤΗΣ ΡΟΗΣ.zip

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...Το δε ΦΕΚ για τον υπολογισμό είναι το 236Β /1997 με την συμπλήρωση του 875Β / 1998.

 

Το ΦΕΚ 236/1997 επιτρέπει μεγαλύτερη μέγιστη ταχύτητα και μεγαλύτερη πτώση πίεσης. Ετσι η κεντρική σωλήνα μπορεί να γίνει και με 2" ή 2 1/2"

 

 

Επειδή όμως είπες ότι

Ρώτησα στην ΕΠΑ Αττικής εάν υπάρχει κάποιος άλλος κανονισμός, εκτός από τον Ν 11346 / ΦΕΚ 963 Β/2003, με τον οποίο θα πρέπει να εξετάσω την εγκατάσταση και η απάντηση ήταν αρνητική

βεβαιώσου πριν ξεκινήσεις ότι η ΕΠΑ θα δεχτεί την εγκατάσταση σύμφωνα με το ΦΕΚ 236

Link to comment
Share on other sites

alej μια χαρά είναι οι τύποι για συμπιεστή ροή και για τον συντελεστή αντίστασης ροής τόσο σε τυρβώδη όσο και στρωτή ροή. Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχεις δίκιο, αλλά με την ΕΠΑ ακόμα δεν βρήκα άκρη. Ψάχνω, ψάχνω που θα πάει θα τον βρω κάποιον κο. Δρού(γ)κα. Αλλά μάλλον ισχύει το ΦΕΚ 236/1997.

Link to comment
Share on other sites

Aν η πίεση λειτουργίας ειναι μεγαλύτερη από 0,5bar μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ΦΕΚ 236β γιατί στο πεδίο εφαρμογής του ΦΕΚ 963 στο 1.1.1 ορίζει ότι αν η εγκατασταση που φτιάχνεται από έναν κατασκευαστή και παραδίδεται με το κλειδί στον καταναλωτή με πίεση άνω του 0,5 bar τότε δεν υπάγεται στον ΦΕΚ 963.

 

Ο περιορισμός των 6m/sec ισχύει μόνο στην ασυμπίεση ροή διότι η παρ 6.2 γενικού υπολογισμού προτείνει τη γενική μεθοδολογία υπολογισμού και δεν αναφέρεται στη συμπιεστή ροή που γίνεται αναφορά στην 6.5.3. Αυτό προκύπτει αν λάβουμε υπόψη επιπλέον ότι υπάρχουν μετρητές αερίου που έχουν έξοδο μικρή και ράμπες καυστήρων - εισόδους συσκευών που έχουν διατομή πάλι πολύ μικρή....

 

Γενικά οι απαιτούμενες διατομές στη συμπιεστή είναι σίγουρα ένα κλικ μικρότερες από αυτές που βγαίνουν για ασυμπίεστη. Επίσης υψομετρικές διαφορές δεν απαιτείται να ληφθούν υπόψη. Η ισχύς για τη πίεση (300mbar) δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

Έχω κάνει μεγαλύτερα δίκτυα με λίγο μεγαλύτερη ισχύ στα 100 mbar. Προτιμώ τα 100mbar γιατί είναι πιο ασφαλής πίεση,

 

Στα 300 mbar θα χρειαστείς gas train πριν κάθε καυστήρα (διάταξη ελέγχου και μείωσης πίεσης) γιατί αν συνδέσεις το δίκτυο των 300mbar απευθείας στους καυστήρες θα αυξήσεις το κίνδυνο διαρροών στις βαλβίδες της ράμπας και θα δυσκολέψεις τη ρύθμιση των καυστήρων... χρειάζεται βάνα, φίλτρο, μειωτή με βαλβίδα υπερπίεσης (σε αυτή τη ισχύ συνήθως είναι ενσωματωμένη στο μειωτή) και ταφ με σπιράλ και ανακουφιστική βαλβίδα που οδηγεί στο ύπαιθρο και μετά σπιράλ πάνω στη ράμπα του καυστήρα...

Link to comment
Share on other sites

1. Όπως είπαν κι οι συνάδελφοι, ρώτα την Ε.Π.Α. να βεβαιωθείς σχετικά με τον κανονισμό.

2. Όποιος άλλος είδε και έλεγξε το excel που ανέβασα ας πει αν παρατήρησε κάτι λάθος.

3. Ας ανέβει και στα downloads. (Μπορώ να το κάνω κι εγώ;)

Link to comment
Share on other sites

@alej

Πρόσθεσα και δύο στήλες: μια με την υψομετρική διαφορά και μια με την αντίστοιχη πίεσης και στον υπολογισμό της ΔPTA λαμβάνω και αυτήν υπόψη. Επίσης τροποποίησα λίγο και τις σχέσεις για τον έλεγχο της συνολικής πτώσης πίεσης και τον πίνακα για τα εξαρτήματα. Αν μπορούσαν να ενσωματωθούν και λίστες για επιλογή διατομής, τύπου όδευσης, γωνίας κ.λ.π. θα ήταν ό,τι πρέπει αλλά πως γίνεται. Ανεβάζω αυτό που επεξεργάστηκα για έλεγχο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΙΑΤΟΜΩΝ ΣΥΜΠΙΕΣΤΗΣ ΡΟΗΣ

Link to comment
Share on other sites

.... Επίσης υψομετρικές διαφορές δεν απαιτείται να ληφθούν υπόψη...

Στο ΦΕΚ 236Β / 1997, σελ. 2526, παρ. 4.3 λέι ότι υπολογίζονται και τα κέρδη (ή απώλειες) λόγω υψομετρικής διαφοράς με τον τύπο: ΔPαν = (ρ-ρL)*g*ΔH, όπως δηλαδή και για την ασυμπίεστη ροή.

 

....Στα 300 mbar θα χρειαστείς gas train πριν κάθε καυστήρα (διάταξη ελέγχου και μείωσης πίεσης) γιατί αν συνδέσεις το δίκτυο των 300mbar απευθείας στους καυστήρες θα αυξήσεις το κίνδυνο διαρροών στις βαλβίδες της ράμπας και θα δυσκολέψεις τη ρύθμιση των καυστήρων... χρειάζεται βάνα, φίλτρο, μειωτή με βαλβίδα υπερπίεσης (σε αυτή τη ισχύ συνήθως είναι ενσωματωμένη στο μειωτή) και ταφ με σπιράλ και ανακουφιστική βαλβίδα που οδηγεί στο ύπαιθρο και μετά σπιράλ πάνω στη ράμπα του καυστήρα...

Όλα τα παραπάνω (εκτός του ταυ) δεν περιλαμβάνονται στο gas train; Ρωτώ γιατί δεν έχω δει το σύστημα.

"...ταφ με σπιράλ και ανακουφιστική βαλβίδα που οδηγεί στο ύπαιθρο" από 5ο υπόγειο διαδρομή ως το ύπαιθρο;:cry:

Μπορώ να συνδέσω τρείς λέβητες που βρίσκονται στον ίδιο χώρο στην ίδια καπνοδόχο και αν ναι τότε σε τι ελάχιστες αποστάσεις μεταξύ τους καθ' ύψος πρέπει να βρίσκονται τα σημεία σύνδεσης; Όπως πάντως τα λέει στη παράγραφο 5.1.2 δεν γίνεται να συνδεθούν σε κοινό καπναγωγό. Όσον αφορά την μέθοδο υπολογισμού της καπνοδόχου αναφέρει το ΕΛΟΤ 447 και το DIN 4705 part 1 or 3 για σύνδεση ενός λέβητα και το DIN 4705 part 1 or 3 για σύνδεση περισσότερων του ενός λεβήτων. Αυτά τα πρότυπα που στην ευχή βρίσκονται; Δηλαδή τα πρότυπα EN 13384.01 & 02 ή το παράρτημα 8 του ΦΕΚ 963 / 2003 δεν κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

...και ανακουφιστική βαλβίδα που οδηγεί στο ύπαιθρο

 

Αυτό πρέπει να είναι το εύκολο. Λίγο δυσκολότερο είναι να φέρεις με αξιόπιστο τρόπο επαρκή αέρα στο πέμπτο υπόγειο.

 

Αλήθεια, έχει κανείς υπόψη του κάποια περίπτωση που να έχει κατασκευαστεί παρόμοια εγκατάσταση σε δεύτερο υπόγειο ή/και παρακάτω;

 

Δεν λέω ότι είναι απίθανο (αν και κάτι θυμάμαι για απαγόρευση κάτω από το δεύτερο υπόγειο, δεν ξέρω ίσως αυτή η απαγόρευση να ισχύει στο υγραέριο), απλώς δεν έχω υπόψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.