Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση φ/σ σε δώμα αντί σκεπής


ntemhs

Recommended Posts

Πελάτης μου θέλει να τοποθετήσει φ/σ σε οικοδομή την οποία έχει σε οικισμό στον οποίο απαιτείται κεραμοσκεπής στέγη. Εγώ θέλω να του βγάλω μια άδεια στην οποία θα προβλέπεται η κατασκευή πλάκας και μετά κεραμοσκεπούς στέγης, επειδή λοιπόν σε πρώτη φάση θέλει να κατασκευάσει μόνο την πλάκα και μετά από 4 χρόνια την στέγη αναρωτιέμαι αν μπορεί να πάρει έγκριση από την δεη να τοποθετήσει φ/σ στην πλάκα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλει στη πλάκα και μετά στη κεραμοσκεπή; Απο τη πλευρά της ΔΕΗ δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα είναι περισσότερο τεχνικό και οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Αφου απαιτείται κεραμοσκεπη στον οικισμο...; Αν βάλει το σύστημα στη πλάκα είναι πολύ δύσκολο να το μεταθέσει μετά στη κεραμοσκεπή πάντως. Θα δημιουργηθούν πολλά τεχνικά προβλήματα τώρα που το σκέφτηκα καλύτερα,

και απο τα πιο σημαντικά είναι οι καλωδιώσεις..

Link to comment
Share on other sites

ntemhs, πρακτικά μπορείς να μετεγκαταστήσεις το φ/β σύστημα, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

 

Στην προκειμένη περίπτωση, οι βάσεις στήριξης της σκεπής θα είναί άχρηστες. Οι κεραμοσκεπές έχουν άλλου είδους βάσεις στήριξης (γάτζους και ράγες).

Από τη στιγμή που πρέπει να βάλει σκεπή, αν τη φτιάξει μετά από 4 χρόνια η οικοδομή δε θα έχει τελειώσει, τι σημαίνει αυτό για την τελειωτική ηλεκτροδότηση του οικήματος, θα έχει ή όχι εργοστασιακό ρεύμα;

Δεν μπορείς έτσι εύκολα να υπογράψεις το νόμιμο της κατασκευής αν δε γίνει ότι απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.