Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αίτησης για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, σκοπεύω σύντομα να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στην Αγγλία με σκοπό να ξεκινήσω το Σεπτέμβριο του 2011. Όσοι απο εσάς κάνετε, ή έχετε κάνει το ίδιο, σίγουρα θα είχατε κάποιες απορίες όπως κι εγώ.

 

Α)Όσον αφορά τις μεταφράσεις, εκτός από το πτυχίο (έχω αντίγραφο πτυχίου, δεν έχω ορκιστεί ακόμα) και την αναλυτική, χρειάζεται να μεταφράσω κάτι άλλο (πχ απολυτήριο λυκείου, αποδεικτικό πρακτικής άσκησης);

 

Β)Εκτός από την αίτηση του Πανεπιστημίου, πρέπει να αποστείλω και το βιογραφικό μου;

 

Γ)Χρειάζεται να στείλω αντίγραφα άλλων πτυχίων πχ Γαλλικά, ECDL, ECDL CAD, παρόλο που

δεν ζητούνται στην αίτηση, αλλά θα αναφέρονται στο βιογραφικό που ενδεχομένως θα στείλω;

 

Δ)Αν είναι δυνατόν, αναφέρατε την ακριβή διαδικασία της μετάφρασης/επικύρωσης

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχάς, ότι και να στείλεις θα σου απαντήσουν, ζητώντας σου ενδεχομένως και άλλα χαρτιά. Το οτι κανεις αιτηση πολύ νωρίς, ειναι μεγάλο συν. (και για να βρεις εστία και για να σου απαντάνε γρήγορα, δηλ. σε ένα μήνα θα ξέρεις που θα είσαι)

 

Α) το απολυτήριο λυκείο δε θυμάμαι να το έστειλα ούτε βέβαια συστατική για την πρακτική

 

Β) ναι, εννοείται

 

Γ) δεν έχει μεγάλη σημασία, αγγλικά τους ενδιαφέρει να ξέρεις

 

Δ) το imperial μου ζήτησε να μεταφράσω από το υπουργείο εξωτερικών στην Αθήνα, για τα υπολοιπα πανεπιστήμια αρκεί ο δικηγόρος. Πήγα σε ένα δικηγόρο, έχοντας μεταφράσει το πτυχίο, την αναλυτική, το proficiency και άλλο ένα έγγραφο που θα με βοηθούσε και μου τα επικύρωσε. 50 €

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!Για μετάφραση απευθύνθηκα σε επίσημο μεταφραστή ο οποίος κάνει και επικύρωση σε συνεργασία με δικηγόρο λογικά...

Πάντως ο μεταφραστής μου είπε να πάω το πτυχίο και την αναλυτική στην Περιφέρεια Πάτρας (εκεί σπούδασα) για να τα επικυρώσουν/να βάλουν τη σφραγίδα της Χάγης, κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσεις με τις αιτήσεις από Γενάρη θα είσαι σε πολύ καλή θέση.Θα βρεις και εύκολα εστία (θα ξέρεις τον Ιούνιο για αυτό).

 

Συνήθως ζητάνε TOEFL οπότε σκέψου ότι θα χρειαστεί να το δώσεις (αυτό το αναφέρουν στις προϋποθέσεις εισαγωγής)

 

Μετάφρασε το πτυχίο σου σε δικηγόρο και πρόσεξε το CV σου να είναι προσεγμένο. Γράψε και συνοδευτική επιστολή να εξηγείς γιατί θες να κάνεις το MSc. Ειναι σημαντικό.

Μην στείλεις ECDL, απολυτήριο Λυκείου κλπ

Θα έστελνα πτυχία ξένης γλώσσας (Lower, γαλλικών κλπ), αν και δεν είναι απαραίτητο.

 

Για σφραγίδα Χάγης δεν ξέρω τίποτα.

Καλό είναι να ρωτήσεις στο γραφείο διασύνδεσης της σχολής σου ή στο British Council. Θα σε βοηθήσουν.

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεμπερδέψει με Αγγλικά, έχω Proficiency αλλά πήρα και το IELTS που ζητάνε. Έχω κάνει και το CV μου (λίγες διορθωσούλες θέλει) και ετοιμάζω και το personal statement όπως ανέφερες. Μου έβαλαν και τη σφραγίδα της Χάγης στο αντίγραφο πτυχίου και στην αναλυτική όπως μου ζήτησε ο μεταφραστής (για να μου το ζήτησε κάτι θα ξέρει).

 

Να σημειώσω ότι η σφραγίδα της Χάγης μπαίνει στην Περιφέρεια της πόλης όπου εκδόθηκε το πτυχίο/έγγραφο. Εγώ δηλαδή χρειάστηκε να πάω στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος, μια και σπούδαζα στην Πάτρα.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, στις αιτήσεις των πανεπιστημίων αναφέρεται στο τέλος μια λίστα με τα έγγραφα τα οποία πρέπει να επισυναφθούν, μεταξύ άλλων λέει και "information about any criminal offence". Ακόμα και αν κάποιος έχει λευκό ποινικό μητρώο, πρέπει να προμηθευτεί το αντίστοιχο χαρτί, να το μεταφράσει και να το στείλει;

 

Και κάτι ακόμα, το Proficiency πρέπει να το επικυρώσω σε δικηγόρο ή αρκεί μια φωτοτυπία; :P

Link to comment
Share on other sites

πολύ αγχώνεσαι, όσο σκέφτεσαι ας έστελνες ότι είχες και θα έβλεπες πως λειτουργεί το σύστημα. Καταρχάς, εννοείται τα στέλνεις μέσω ιντερνετ, να μην έχεις και έξοδα. Αυτό εννοώ. Εγώ δεν έστειλα ποτέ γράμμα, παρεκτός τις συστατικές, που τις εστειλαν οι καθηγητές...

 

Μη στείλεις τπτ για ποινικό μητρώο και καλύτερα επικυρωμένο το Proficiency.

 

Αλλά ξαναλέω ότι και να σου λέμε, δεν έχει πολύ σημασία. Ξεκίνα να κάνεις ηλεκτρονικές αιτήσεις και θα δεις πως κυλάει το πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε, απλά θέλω να ξεμπερδέψω πριν τις 17 που μπαίνω φαντάρος, γι'αυτό αγχώνομαι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.