Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός στράντζας με πεπερασμένα στοιχεία (Ansys)


john_sodas

Recommended Posts

Ειμαι μηχανικος παραγωγης σε μια εταιρεια.

 

θελω να κανω προσομοιωση μιας στραντζας υδραυλικης.το προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω με τι βυθιση και τι μηκος πατηματος να παταει η στραντζα για να εχω την επιθυμητη ακτινα καμπυλοτητας στο τεμαχιο.

δεν ξερω πως να δηλωσω το προγραμμα στο ansys(elastic,anelastic,γραμμικο,μη γραμμικο κτλ).

Επισης θελω να μαθω πως γινεται να εισαγω δυναμη για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και μετα να εχω αποφορτιση.

 

thank you

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλες πλαστικές παραμορφώσεις νομίζω ότι υπάρχουν προγράμματα πιο κατάλληλα από το Ansys. Το Deform για παράδειγμα (αν θυμάμαι καλά).

 

Αλλά δεν μπορείς να λύσεις το πρόβλημα σου πιο εύκολα; Δεν υπάρχουν σχετικοί πίνακες;

Link to comment
Share on other sites

τα τμχ που χρησιμοποιουνται για στραντζαρισμα ειναι 2μεταλλικα.

Ουσιαστικα δεν γνωριζω τιποτα.θα θεωρησω αρχικα απλο μεταλλο με γνωστο διαγραμμα τασης-παραμορφωσης.ουσιαστικα θελω να το μελετησω για να δω ποσο πρεπει να το πατησω καθε φορα με τη στραντζα(βυθιση) καιμετα απο ποσο μηκος θα το ξαναπατησω(μηκος πατηματος) για να βγει τελικα απο το αναπτυγμα η τελικη καμπυλοτητα που θελω. δεν ξερω καν αν μπορω να το κανω και τι πρεπει να κανω. παντως προσομοιωση πρεπει να γινει.

θα κοιταξω και αυτο το προγραμμα που μου ειπες.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ίσως θα μπορούσες να κοιτάξεις το ASNA (αν πάλι θυμάμαι καλά), που είναι και ελληνικό. Νομίζω ότι με αυτό γίνονται προσωμοιώσεις σύγκρουσης αυτοκινήτων.

 

Πάντως έχω την εντύπωση ότι το deform το χρησιμοποιούν για μελέτη πλαστικών παραμορφώσεων στο ΑΠΘ.

Link to comment
Share on other sites

Το deform ξερεις μηπως που μπορς να το δω???

 

Εννοείς να δεις τις δυνατότητές του; Οι μόνοι που ξέρω ότι το χρησιμοποιούν είναι στο ΑΠΘ, εργαστήριο εργαλειομηχανών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κατα αρχάς, για να κάνεις προσομοίωση θα πρέπει να ξέρεις τις ιδιότητες του υλικού σου, η ακτίνα σου εξαρτάται πρώτα από όλα από το μαχαίρι και τον τάκο που θα χρησιμοποιήσεις. Όμως για να καταλάβω, θες να βρεις ένα bend table ώστε να ξέρεις για κάθε πάτημα τι ακτίνα παίρνεις; Γιατί αν είναι αυτό τότε πρέπει να ψάξεις αλλού και όχι στην προσομοίωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.