Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση εταιρείας με φωτοβολταϊκά πάρκα


Seismos

Recommended Posts

Την αρχική ερώτηση την έκανα μήπως και κάποιος από εσάς το είχε αντιμετωπίσει και είχε βρει μια ικανοποιητική λύση. Όπως όλοι θα ξέρετε, στην Κρήτη δεν γίνονται δεκτές νέες αιτήσεις εδώ και πολύ καιρό. Όλος ο πανικός γίνεται μήπως και μπορέσω να πάρω εγώ τις 2 άδειες που θέλει να δώσει, (μιας και δεν είχα μυαλό να φτιάξω δικές μου όταν μπορούσα-πάλι καλά ο πατέρας μου έχει 1).

Έχω Κυριακάτικο ραντεβού με τον λογιστή μου και Δευτέρα πρωί θα πάω στην ΔΟΥ. Μονοπρόσωπη ΕΠΕ μπορεί να αλλάξει επωνυμία (δηλ ιδιοκτήτη) αλλά όχι ΑΦΜ χωρίς να χάσεις την άδεια. Το έχει ήδη κάνει ένας γείτονας μου.

Έχω σκεφτεί μια λύση που μου φαίνεται λογική αλλά θα μάθω σίγουρα την Δευτέρα αν περπατάει….

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Από τη νομική υπηρεσία της ΔΕΗ έχω λάβει την εξής απάντηση:

Δεν μπορεί καμία άδεια ή εξαίρεση να μεταβιβαστεί αν το πάρκο δεν έχει κατασκευαστεί. Μόνη περίπτωση είναι να ανήκει σε φυσικό πρόσωπο και να μεταβιβαστεί σε Μ.ΕΠΕ που προφανώς το 100% ανήκει στο ίδιο φυσικό πρόσωπο.

 

ΟΜΩΣ

 

Νομικά, όταν κάτι ανήκει σε μία εταιρία μπορεί να μην υπάρχει η δυνατότητα μεταβίβασής του, διότι χάνεται η ισχύς του, όπως συμβαίνει με τις ΑΠΕ, κανένας όμως δεν εμποδίζει την αλλαγή του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρίας.

 

Αφορά το Εμπορικό Δίκαιο και όχι τη νομοθεσία περί ΑΠΕ.

 

Δηλαδή, οι άδειες - εξαιρέσεις, θα συνεχίσουν να ανήκουν στην εταιρία που έκανε την αίτηση αρχικά, η εταιρία όμως δεν θα ανήκει στα ίδια πρόσωπα.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που θα βρείτε στο site της ΡΑΕ στα δεξιά να ανακοινώνονται αλλαγές μετοχικών συνθέσεων.

 

Προσωπικά είδα στη σελίδα της ΡΑΕ Μ.ΕΠΕ να αλλάζει μετοχική σύνθεση, άρα μπορεί να γίνει αυτό, καθώς είχα τις αμφιβολίες μου, σε καμία περίπτωση όμως όταν μία εταιρία έχει 4 άδειες να μπορέσουν αυτές να πάνε σε 2 διαφορετικές εταιρίες.

 

Δεν υπάρχει τρόπος και μην βασανίζεστε να βρείτε τρόπο.

 

Μόνο αν υπάρξουν προσύμφωνα μεταβίβασης τα οποία θα ενεργοποιηθούν μετά την κατασκευή οπότε και μπορεί να γίνει μεταβίβαση πάρκων.

 

Αρα στην περίπτωση που έχουμε μία άδεια εξαίρεσης σε ένα φυσικό πρόσωπο λες οτι μπορεί να μεταβιβαστεί σε ΜΕΠΕ και μετά να γίνει τροποποίηση του καταστατικού και να αλλάξουν οι μέτοχοι. Εγώ ρωτώ τώρα:

 

Μέχρι την μεταβίβαση σε ΜΕΠΕ όλα καλά. Από εκει και πέρα πότε θα γίνει η αλλαγή στους μετόχους? Στο καπάκι ή μετά την ενεργοποίηση του έργου? Αν γίνει στο καπάκι το γνωστοποιείς αυτο στην ΔΕΗ ή πρόκειται περί μαμουνιάς?

 

Επίσης στην περίπτωση που το μεταβιβάζεις μετά την ενεργοποιηση του ξέρει κανείς ποσος περιπου θα ειναι ο φόρος υπεραξίας για ένα 100άρι αξίας πχ 350000€?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.