Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δανειοδότηση Φωτοβολταϊκού Πάρκου


chris_gr

Recommended Posts

Θα σου πω τι έφτασε στα αυτιά μου.

Γερμανική και Ελβετική τράπεζα δίνει επιτόκιο 5%-5.75% 100% της επένδυσης. Το κάνει με την μέθοδο cash colateral είτε με κλειστά χρήματα η και ανοιχτό λογαριασμοό, συνήθως με το 10% της χρηματοδότησης

Link to comment
Share on other sites

cash collateral......ποιος ο λογος να δώσεις τα μετρητα σου σε τράπεζα για να .....πάρεις δάνειο. Και μια μικρη λεπτομέρεια, ποιο ποσοστο επενδυτών διαθέτει πραγματικά τόσα μετρητα για να τα δεσμευσει στη συνέχεια στην τράπεζα;

Τι να λεει το 100% από τη στιγμη που τα βάζεις από τη τσέπη σου;

Εκτός αν δεν ειναι cash collateral αυτό που έφτασε μέχρι τα αυτιά σου.

 

Πιστεύω οτι ακόμα και να έχει καποιος επενδυτης 250-350Κ μπορει να βρει στο εξωτερικο γι'αυτά τα χρηματα προθεσμιακή 9% ή ακόμα και 10%.Θα προτιμησει λοιπόν να δώσει την ελάχιστη συμμετοχη κοινού δανείου για φωτοβολταικα ή κοντά στην ελάχιστη και τα υπόλοιπα χρηματα του θα τα επενδύσει όπως νομίζει.Το να τα δεσμευσει σε collateral κατά την ταπεινη μου γνωμη ειναι η χειρότερη επιλογη.

Ισως ένας οικονομολόγος να μας διαφώτιζε πλήρως

Link to comment
Share on other sites

το cash collateral που ζητάνεείναι για το 10% της επένδυσης είναι 25000-30.000. Τα οποία τοκίζονται περίπου στο 3%. Οταν εξοφλίσεις το δάνειο σου επιστρέφονται, Κάτι σαν εγγυητική το βλέπω.

Ασε που ξαναλέω ότι τώρα βλέπω να δίνουν μόνο με καταβολή των όρων σύνδεσης απο τους επενδυτές 100% χρηματοδότηση..

Το θέμα είναι υπάρχουν, ισχύουν αυτά?

Link to comment
Share on other sites

rodag, το cash collateral εξυπηρετει στο ζητημα του ποθεν εσχες.

Ο επενδυτης μπορει να μη θελει να δωσει στοχο στην εφορια για το που βρηκε τα λεφτα. Επομενως τα κλεινει στην τραπεζα, του δινει η τραπεζα δανειο, οι τοκοι του δανειου αποφορολογουνται και ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη τώρα ,αλλά κατι δε στέκεται.

 

@kostinio

Αυτό που λές εισαι σίγουρος οτι ισχυει;Οτι δηλαδή δίνεις το 10% στην τράπεζα και μετά αυτη σε δανειζει 10πλάσιο ποσό για μόλις 5-5,75% ; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην το κάνουν και οι ελληνικές αυτό από τη στιγμη που στην ουσία κατι αντιστοιχο γινεται και με το συμβατικό δάνειο μόνο που η συμμετοχή σου ειναι τουλάχιστον υποπενταπλάσια κι όχι μονο υποδεκαπλάσιο του collateral.

Εκει δηλαδη που ο εργολάβος παιρνει απευθειας από τον επενδυτή 20%+ γιατί ο τελευταιος να μην το δίνει στην τράπεζα απευθειας;Και μάλιστα η συμμετοχή του να τοκίζεται;

 

Επειδη λοιπόν ειναι πολυ καλό για να ειναι αληθινό, εικάζω οτι το 10% ίσως δεν αναφέρεται στη συμμετοχή αλλά ίσως στο ποσοστό των χρημάτων που μπορει ο επενδυτής να "σπάσει" κατα τη διάρκεια αυτής της ιδιότυπης προθεσμιακής κατάθεσης.

 

Ο δευτερος λόγος που ακουγεται "κάπως", ειναι ότι δεν βλέπω το λόγο γερμανικές τράπεζες να θέλουν να βάλουν το κεφάλι τους στον ντορβά σε μια μάλλον αβεβαιη οικονομικά χώρα.

Μα κι αν αυτοι θέλουν να παιξουν με τη φωτιά,μήπως παιζει κι ο επενδυτής με τη φωτιά;Γιατί άλλο πράγμα να δανειστει κάποιος ευρώ από ελληνική τράπεζα , τα οποια στην πορεια να γινουν χρεωστουμενες δραχμές μέσα από έναν οριζόντιο για όλους τους Ελληνες δανειοληπτες διακανονισμό , κι άλλο να έχεις δανειστει ευρώ από τον "Μετερνιχ" και να σου απαιτει ευρώ ακόμη κι οταν εσυ θα εισαι στη δραχμη και θα πρεπει να καλυπτεις και την πιθανη μειωση στις ταρίφες αλλά και τις διογκουμενες ,τουλαχιστον στα πρωτα χρόνια, συναλλαγματικές διαφορές.Ξέρω,ξέρω ,αρκετοι θα επαναπαφτουν στα αναμασημένα των "αναλυτών", αλλά αυτοι όλοι δεν θα ειναι εκει οταν ο επενδυτής θα βρίσκεται μεσα στη φουρτουνα.

 

 

@silver

 

Αν ισχυει το 10% συμμετοχής (που αμφισβητησα) δεν υπάρχει πόθεν έσχες, γιατί εδώ καλά καλά δεν υπάρχει για το 20%+ στο κοινό δανειο.

 

Αν μιλάμε για collateral με απαιτηση 100% καταθέσεων τότε η όλη συζήτηση γινεται περισσότερο για φιλοσοφικους λόγους καθώς επενδυτές με τόσα χρήματα δεν ειναι παρά η ελάχιστη μειοψηφία.

 

Μεχρι πότε θα ισχύει το άβατο στο collateral για το πόθεν έσχες;Ήδη έχουν αρχίσει συζητήσεις εδώ και 3 χρόνια για να το καταργήσουν(απλά το αναφέρω,δε το χρησιμοποιω σαν επιχειρημα)

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν γίνει ήδη τέτοιες προτάσεις.προσπαθω να καταλάβω πως θα προστατευτώ απο ενδεχόμενους απατεώνες.

Επειδή δανείζουν οι Ελληνικές τράπεζες με 7% επιτόκιο περίπου δεν σημαίνει ότι και οι τράπεζες εξωτερικού πρέπει να δανείζουν έτσι. Μπορούν να δανείζουν με καλύτερους όρους απο τις ελληνικές ιδιαίτερα αυτή την περίοδο. Οι ελληνικές τράπεζες δεν μπορούν να το κάνουν αυτήν την περίοδο. Πριν 2 χρόνια πόσο δάνειζαν για πάρκα? Κατέβαινε εώς και 4%.

Οσο για το αν θέλουν να επενδύσουν σε μια χώρα επίφοβη σαν την δικιά μας?

Υπάρχουν ήδη πολλές εταιρείες οι οποίες έχουν κάνει πάρκα Μεγάλα στην Ελλάδα και Περιμένουν και πολλά μεγαβατ απο πίσω ακόμη.

Μιλάω για collateral 10% της χρηματοδότησης που θα πάρεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Ισως ένα είδος εγγύησης να πώ. Προσπαθώ να καταλάβω που είναι το ρίσκο, το μόνο που σκέφτομαι είναι να παρουν το 10% και να εξαφανιστούν αλλά το βλέπω και αυτό δύσκολο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έχω ακουσει για Γερμανους χρηματοδότες που πλευρίζουν αγρότες και τους προτινουν συνεκμετάλλευση.Αυτά όλα βρωμάνε από μακριά.

Αυτοι που σου έχουν κανει προτάσεις πώς συστήνονται; Σαν εκπρόσωποι γερμανικών τραπεζών; Ωραια, πάρε τηλέφωνο στην γερμανική τράπεζα για να μάθεις αν υπάρχει τέτοιο χρηματοδοτικό για την Ελλάδα. Διαφορετικά στα φορουμ θα λέμε όλοι λόγια .Αν θες στειλε μου σε πμ τα στοιχεια των ατόμων αυτών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.