Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ή παλαιός ασφαλισμένος;


TASOS_P

Recommended Posts

Γειά σε όλους! Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει παρακάλω ας καταθέσει τη γνώμη του γιατί η ενημέρωση από το ΤΣΜΕΔΕ είναι με το σταγονόμετρο...

 

Λοιπόν, είμαι Ηλ. μηχ. με εγγραφή στο ταμείο τον 4ο του '99. Από τον 3ο του 2003 εργάζομαι στην εκπαίδευση σαν καθηγητής πληροφορικής. Τον Μάρτιο του 2008 βρήκα καποια παλια ένσημα του ΙΚΑ που απέκτησα σαν φοιτητής και ζήτησα από το ΤΣΜΕΔΕ να εγγραφώ στο παλιό ασφαλιστικό όπως και έγινε. Τώρα αυτοί μου ζητάνε την ειδική προσαύξηση από το ΄99 μέχρι σήμερα γιατί λένε οτι οι παλαιοί ασφαλισμένοι την πληρώνουν από την ημέρα εγγραφής τους στο ταμείο και μάλιστα δε μου θεωρούν το βιβλιάριο υγείας λόγω οφειλής εισφορών. Τελικά θεωρείσαι παλαιός ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ ακόμη και αν πριν την 1-1-93 είχες ασφάλιση σε άλλο φορέα;

 

Παρακάλω αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας δημοσιεύσει την απάντηση του...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι έχουν δίκιο. Δεν υπάρχει "παλαιός ασφαλισμένος του ΤΣΜΕΔΕ". "Παλιός ασφαλισμένος" (σκέτο), είναι όποιος ήταν ασφαλισμένος σε οποιονδήποτε άλλο Φ.Κ.Α. πρίν την 1/1/1993 και με την κίνηση που έκανες τους ενημέρωσες. Έχει από όσο ξέρω και θετικά όμως το να θεωρηθείς "παλιός".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.