Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίβλεψη μελέτης άδειας αλλαγής χρήσης


grektopo

Recommended Posts

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω για τη διαδικασία της επίβλεψης σε μια οικοδομική άδεια καθώς είναι η πρώτη άδεια που αναλαμβάνω και έχω λίγο πελαγώσει.

η οικοδομική άδεια αφορά στην "αλλαγή χρήσης από βρεφονηπιακό σταθμό σε κατοικίες" κατέθεσα όλα τα δικαιολογητικά, έχει βγει κανονικά η άδεια, και πληρώθηκα τόσο για την σύνταξη της μελέτης όσο και για την επίβλεψη. για να κλείσω τώρα το φάκελο όσον αφορά και στο κομμάτι της επίβλεψης, τι δικαιολογητικά χρειάζονται να κατατεθούν στην πολεοδομία;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταθέτεις τις αμοιβές επίβλεψης, την προκαταβολή φόρου και την εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ βάσει της αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση,

πήρα τηλέφωνο και στην πολεοδομία, με παρέπεμψαν στο τμήμα των τελικών θεωρήσεων, αλλά δεν σηκώνουν το τηλέφωνο..τέλος πάντων,

ρώτησα έναν συνάδελφο μηχανικό και μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα για την τελική θεώρηση της άδειας χρειάζονται και φωτογραφίες ή επιτόπου αυτοψία

επειδή πρόκειται για αλλαγή χρήσης, το ακίνητο έχει κανονικά ρεύμα (δε ξέρω αν αυτό βοηθάει) θα χρειαστεί να κάνω και κάποια άλλη διαδικασία;

τέλος, χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και από τον ιδιοκτήτη ότι όλα έγιναν σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην μελέτη κλπ; ή αρκεί μόνο η δική μου υπεύθυνη δήλωση;

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνη δήλωση χρειάζεται και από τον ιδιοκτήτη, στην οποία θα αναφέρει ότι όλα έγινα σύμφωνα με τη μελέτη, ότι συμφωνεί με την τεχνική έκθεση του μηχανικού και ότι αναλαμβάνει ο ίδιος όποιες επιπλέον εργασίες πρόκειται να γίνουν (προφανώς, πρόκειται για εργασίες, περα από το αντικείμενο των μελετών).

Συνήθως, την τεχνική έκθεση του μηχανικού και τις υπεύθυνες δηλώσεις μηχανικού και ιδιοκτήτη τα ζητάνε για την ηλεκτροδότηση των ακινήτων, καθώς και δήλωση του εγκαταστάτη υδραυλικού. Από τη στιγμή, που το κτίριο είναι ηλεκτροδοτημένο ίσως τα παραπάνω να είναι περιττά. Ωστόσο, αν έχουν δημιουργηθεί πχ δύο διαμερίσματα, οπότε χρειάζεσαι και δεύτερο ρολόι από τη ΔΕΗ, τότε πρέπει να τα προσκομίσεις.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ελπίζω κάποια στιγμή να μας κάνουν την τιμή και να σηκώσουν το τηλέφωνο στην πολεοδομία, όχι τίποτε άλλο, γιατί αν πάω εκεί χωρίς να έχω τα χαρτιά θα με διώξουν και πάει πάλι χαμένη η μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.