Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση Πισίνας


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Πρόκειται για μία πισίνα (διαστάσεις 4,00x 8,00) την οποία ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να την νομιμοποίησει καθώς φοβάται την περίπτωση καταγγελίας. Η πισίνα κατασκευάστηκε περίπου το 1997. Από την μικρή εμπειρία που έχω σε θέματα νομιμοποίησης, έχω καταλήξει σε 2 τρόπους:

 

1. Νομιμοποίηση με το άρθρο 22

2. Έκδοση νέας άδειας για κατασκευή πισίνας

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος θεωρείτε οτι είναι ο καλύτερος τρόπος; Στην περίπτωση της Νομιμοποίησης με το άρθρο 22, γνωρίζει κάποιος πως προκύπτει το πρόστιμο και αν είναι δυνατόν να το υπολογίσω για να δώσω μια ενδεικτική τιμή στο πελάτη; Επίσης με το ΙΚΑ τι γίνεται; Θα πρέπει να καταβληθούν ένσημα;

 

Στην περίπτωση της νέας άδειας, θα πρέπει να υποβληθεί video για κάθε στάδιο κατασκευής όπως αναφέρει ο Ν3843/2010 και γενικά όσα ορίζει ο νόμος περι ταυτότητας των κτιρίων; Μηχανολογικά χρειάζονται;

 

Πιθανόν σημαντικό: η πισίνα δηλώνεται κανονικά στην ΔΟΥ από την στγμή που κατασκευάστηκε.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ τον συντονιστή να μετακίνήσει την δημοσίευση μου στην Υποκατηγορία για τα Αυθαίρετα, καθώς εκ παραδρομής δημοσιεύτηκε στις Οικοδομικές Άδειες

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ. Υποθέτω δεν υπάρχει δυνατότητα να το κάνω ο ίδιος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.