Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: πατάρι σε κατάστημα


αντιδντ

Recommended Posts

Καλημέρα, αν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας. Το 2006 ένα κατάστημα 50 τ.μ. ιδιοκτησίας της μητέρας μου, με έτος κατασκευής το 1973, ενοικιάστηκε. Στο κατάστημα υπήρχε ένα μικρό πατάρι 15 τ.μ. κατασκευασμένο από τον προηγούμενο ενοικιαστή. Στο μισθωτήριο συμβόλαιο αναφέρεται η τότε υπάρχουσα κατάσταση, δηλ. 50+15 τ.μ.

Προκειμένου ο ενοικιατής να βγάλει την άδεια λειτουργίας (φαρμακείο) έμαθα πρόσφατα ότι υπέβαλε κάτοψη με εμβαδόν καταστήματος 58 τ.μ. και πατάρι 26 τ.μ. και επιπλέον πήρε βεβαίωση από την πολεοδομία βάσει της ως άνω κάτοψης του μηχανικού του στην οποία αναφέρει και ότι η άδεια είναι προ του ΓΟΚ 1985 και αναφέρει το πατάρι ως βοηθητικής χρήσεως και ότι δεν υπάρχουν στα αρχεία της τα εγκεκριμένα σχέδια της αδείας. Το παλαιό πατάρι ήταν μισοχαλασμένο, το υπάρχον το κατασκεύασε αυτός. Επειδή οσονούπω θα γίνω εγώ ιδιοκτήτης του καταστήματος ενημερώστε με:

1. να κάνουμε τακτοποίηση;

2. ο δικηγόρος μου με συμβούλεψε σε συνεννόηση με δικό του μηχανικό να μην κάνω τακτοποίηση αφού δεν κάναμε εμείς το πατάρι, ότι τα επιπλέον τ.μ. της κατόψεως αυτός τα εμφάνισε, άρα δικό του το πρόβλημα και απλά να του πάρω μία υπεύθυνο δήλωση ότι το πατάρι το έφτιαξε ο ενοικιαστής με δική του πρωτοβουλία ώστε να το επικαλεσθώ αν στραβώσει κάτι στο μέλλον.

3. Στην ανανέωση του μισθωτηρίου σε 3 χρόνια μήπως λόγω του παταριού έχω πρόβλημα με το ενεργειακό πιστοποιητικό;

Σημειώνω ότι τόσο στα συμβόλαια όσο και στο Ε9 αναφέρονται τα πραγματικά 50 τ.μ. και τίποτα άλλο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τόσο καιρό αλωνίζεις εδωμέσα και μας βγάζεις και γλώσσα

 

κατά τα άλλα τον δικηγόρο ρώτησες για τη ρύθμιση !!!!

όταν έρθουν τα πρόστιμα στο δικηγόρο να πας

 

δεν το αναλύω : τρέχοντας να πας για τη ρύθμιση !!!!!

 

υγ έλεος με δικηγόρους και λογιστές που νομίζουν πως ξέρουν τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.