Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμός lux για λάμπες φθορίου


lefakos

Recommended Posts

Αν έχεις ψευδοροφή όμως υπάρχουν πολλές άλλες ωραίες λύσεις. Αν δεν έχεις, τότε πρέπει να σκεφτείς και το πως θα τρέξουν τα καλώδια (χωνευτά ? πλακέ καλώδιο? σε κανάλι ? τι ??? ). Εγώ για τέτοιες περιπτώσεις, δηλαδή χωρίς ψευδροφή, αισθητικά θα πρότεινα γραμμικά φωτιστικά (σαν αυτά που έχεις στη photo) και μπoρώ να σου πω έναν τύπο που μου αρέσει αλλά ίσως χαρακτηριστεί ως διαφήμηση οπότε αν θες σε pm.

 

 

George, ψ/ο θα βάλω , αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου ένα pm να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς στο παραπάνω !

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σήμερα που είχα πάει στο Zara, έπεσε το μάτι μου στις λάμπες φθορισμού που είχα βάλει στους κρυφούς φωτισμούς , ήταν 930 (εντελώς λευκό χρώμα) , το 930 σε τι kelvin αντιστοιχεί ? που μπορώ να βρω ένα κάποιο site ή έστω ένα πινακάκι που δείχνει την αναλογία τους ?

Link to comment
Share on other sites

Το 930 σημαίνει δείκτη χρωματικής απόδοσης (CRI) 90% και 3000°Κ.

 

Μπράβο στη Philips, μέχρι τώρα το διαθέσιμο CRI για 3000Κ ήταν 80% (830)

 

Οι 3000 πάντως είναι warm white, όχι εντελώς λευκό. Εντελώς λευκό (ηλιακό) είναι στους 5600-6000°Κ.

 

Κατά τ'άλλα, η απόδοσή τους είναι γύρω στις 2300 lm/m

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.