Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακά στην Αγγλία και Πορτφόλιο


Recommended Posts

Καλησπερα σας.

 

Θα ηθελα να με διαφωτισετε σχετικα με το πως θα πρεπει να ειναι ενα πορτφολιο που θα πρεπει παραδωσω στα πανεπηστιμια για να παρακωλουθησω ενα μεταπτυχιακο πανω στο interior design...Καποιο link που να αναλυει ενα μπουσουλα ή κατι παρομοιο...

 

Εκεινοι που ζητανε 2500 ευρω για αυτη την δουλεια ειναι απλα απαραδεκτοι...

Link to comment
Share on other sites

Σπούδασα μεταπτυχιακό στο UCL και μπορώ να σου πω τι έκανα εγώ για το πορτφόλιό μου. Ήθελαν απαραίτητα Α4 portrait. Από εκεί και πέρα είσαι ελεύθερος να κάνεις κάτι δημιουργικό το οποίο θα παρουσιάζει με σαφήνεια τη δουλειά σου. Οι Άγγλοι δεν θέλουν πολυ κείμενο στις δουλειές που τους παρουσιάζεις.

Έτσι:

1. Περιεχόμενα

2. Σπουδές - Εργασίες

Ανά 2 σελίδες θα βάζεις 2-3 εικόνες της εργασίας σου και θα γράφεις μια μικρή παράγραφο κείμενο ως περιγραφή.

3. Πτυχιακή εργασία

Εδώ βάζεις λίγο περισότερο κείμενο και πιο πολλές φωτό

4. Επαγγελματική Εμπειρία και Projects

Ίσως κάποιες δουλειές που έκανες εκτός σχολής ως επαγγελματίας.

 

Αυτά σου αρκούν νομίζω, τουλάχιστον αυτά έκανα εγώ περίπου και με δέχτηκαν.

 

Πάντως να ξέρεις πολύ μεγάλο ρόλο, για να σε δεχτούν τα ξένα πενεπιστήμια, παίζει ένα κείμενο στο οποίο γράφεις γιατί θέλεις να κάνεις το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και που στοχεύεις επαγγελματικά. Είναι πολύ σημαντικό να δείξεις φιλόδοξος και σίγουρος για τις ικανότητές σου στο κείμενο αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ kefalosgr! εχω ομως 1-2 ερωτησεις. το portfolio σου ηταν σε ηλεκτρονικη μορφη (δλδ σε PDF)..; Και επισης...για ποσες σελιδες μιλαμε...; εχω ακουσει για μεχρι 10...το σκεπτικο σου ομως μου φενεται οτι τισ ξεπερναει...ποσες ηταν το δικο σου;

 

ergoteli το link σου δεν οδηγαει καπου...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ kefalosgr! εχω ομως 1-2 ερωτησεις. το portfolio σου ηταν σε ηλεκτρονικη μορφη (δλδ σε PDF)..; Και επισης...για ποσες σελιδες μιλαμε...; εχω ακουσει για μεχρι 10...το σκεπτικο σου ομως μου φενεται οτι τισ ξεπερναει...ποσες ηταν το δικο σου;

 

ergoteli το link σου δεν οδηγαει καπου...

 

To portfolio ήταν σε έντυπη μορφή με σκληρό εξώφυλλο. Καλό είναι να το κάνεις σαν κανονικό βιβλίο...

Όσον αφορά τις σελίδες το δικό μου ήταν περίπου 50-55.

Link to comment
Share on other sites

το πορτφολιο για συνεντευξη μπορει να ειναι οσο μεγαλο θελεις, εννοω σε εκταση φυλλων. σε καμμια περιπτωση το πορτφολιο που θα στειλεις ταχυδρομικως δεν πρεπει να ειναι εκτενες, πολυ απλα δεν θα δωσουν σημασια. συνηθως σου λενε το μαξιμουμ των σελιδων που θελουνε, πχ για δουλεια προσφατα ζητησανε απο φιλο 5 σελιδες Α4 και 2ΜΒ βαρυ, οχι περισσοτερο.

 

αν προκειται για συνεντευξη προσεξε το στησιμο των εργων σου να λεει μια "ιστορια", δηλαδη απο που ξεκινησες, τι σε ενδιαφερει, η βελτιωση σου κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.