Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικός ασφαλείας σε πρατήριο υγρών καυσίμων


Recommended Posts

Καλές και απαραίτητες είναι οι σημειώσεις, αν γίνει κάτι δυσάρεστο να ξέρεις ότι δεν είσαι εξασφαλισμένος 100% στα δικαστήρια επειδή το έγραψες, αν αμφιβάλλεις ρώτησε στα ΚΕΠΕΚ.

Δεν το έχω ακούσει οτι εξαφανίζονται τα βιβλία αφού το λένε οι συνάδελφοι θα έχει κάποια βάση οπότε φωτογραφία κι από το κινητό (όπου θα φαίνεται η υπογραφή του νόμιμου εκπρόσωπου ότι "έλαβε γνώση"). Ωστόσο η ευθύνη τήρησης του βιβλίου ανήκει στον επιχειρηματία.

Η Μελέτης εκτ. κινδύνου είναι απαραίτητη βάση νομοθεσίας και πρέπει να απαιτήσεις επιπλέον αμοιβή όπως αναφέρθηκε. Πρακτικά μπορεί να λειτουργεί η επιχείρηση χωρίς τη μελέτη κι αν γίνει έλεγχος δίνουν ένα χρονικό περιθώριο για την εκπόνησή της, αλλά το σωστό είναι να γίνει από την αρχή.

Γενικά απαιτούνται αρκετές γνώσεις και εμπειρία σε διάφορους τομείς για να κάνεις τις παρατηρήσεις που αντιστοιχούν και υφίστανται στη περίπτωση που έχεις.

Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως οι επιχειρήσεις δεν δίνουν σημασία σ'αυτά τα ζητήματα κάτι που είναι εις βάρος των Τεχνικών Ασφαλείας, πονεμένη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά..

Είμαι νέος μηχανολόγος μηχανικός ΑΠΘ και μου έχει γίνει

πρόταση να συνεργαστώ ώς τεχνικός ασφαλείας σε πρατήριο υγρών καυσίμων

- LPG (υγραέριο), το συγκεκριμένο πρατήριο διαθέτει και συνεργείο μετατροπής. Γνωρίζει κάποιος νομοθεσία ή περισσότερα επί του θέματος..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Πρατήριο μαζί με συνεργείο μετατροπής, δεν έχω ξαναδεί.

Είναι η ίδια επιχείρηση ή ξεχωριστή;

Προσδιόρισε ποιός είναι ο εργοδότης σου, ποιά η επιχείρηση που καλύπτεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργοδότης είναι ο ίδιος και το συνεργείο βρίσκεται στον πίσω χώρο του πρατηρίου,

τώρα αν είναι δύο επιχειρήσεις κάνω για κάθε μία ξεχωριστά ΜΕΕΚ και τηρώ δύο βιβλία,

αν κατάλαβα καλά.. αύριο θα πάω στο ΚΕΠΕΚ να ρωτήσω..

Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.