Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινός λογαριασμός ΔΕΗ για ενωμένα διαμερίσματα


ΟΩΝ

Recommended Posts

Συνάδελφοι Ηλεκτρολόγοι χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του δύο διαμερίσματα σε πολυκατοικία, τα οποία έχει ενώσει σε ένα. Μπορεί αντί για δύο χωριστούς λογαριασμούς ΔΕΗ να πληρώνει έναν κοινό, για να γλιτώσει πάγια, κλπ.;

Δεν είναι και τόσο τεχνική η ερώτηση, αλλά οι πελάτες ρωτάνε διάφορα...

Link to comment
Share on other sites

kkostorp ευχαριστώ για την αμεσότητα. Όχι, τα σχέδια δείχνουν δύο χωριστά διαμερίσματα, με ενδιάμεσο διαχωριστικό τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, έτσι ήμουν εγώ όταν ήμουν φοιτήτρια... Ο σπιτονοικοκύρης μου με είχε στο ίδιο ρολόι με το δικό του σπίτι, και γω απλά έδινα ένα ποσό καθέ μήνα... Τώρα αν είναι νόμιμο αυτό ή όχι, μεγάλη κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Μία από τα ίδια, ως φοιτήτρια είχα κοινό ρολόι με τον διπλανό, όμως μου είχαν βάλει και έναν εσωτερικό μετρητή στο σπίτι, και βλέπαμε τί είχα καταναλώσει εγώ και τί ο άλλος, ώστε να πληρώνουμε κατ΄ αναλογία. Ωστόσο απ' ο,τι ξέρω δεν είναι νόμιμο, και στην πράξη υπάρχουν πολλά προβλήματα, όπως ακόμα και εάν ξέρεις πόσο κατανάλωσες, λαμβάνονται υπόψην και τα τετραγωνικά του σπιτιού απ'οσα ξέρω στο λογαριασμό από τη ΔΕΗ, οπότε περιπλέκεται λίγο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν είναι νόμιμο αυτό ή όχι, μεγάλη κουβέντα...

 

Ε, δεν είναι και τόσο μεγάλη κουβέντα... :)

Στην περίπτωση σου, στην περίπτωση που αναφέρεις δηλαδή, προφανώς και είναι παράνομο.

 

@gp1

Για να έχει ένα λογαριασμό στη ΔΕΗ θα πρέπει η συνένωση των δύο διαμερισμάτων σε ένα, να "φαίνεται" στην οικοδομική άδεια, την όποια όμως όπως λες δεν έχει κάνει (ενημέρωση της οικοδομικής άδειας).

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρεις αν η ενημέρωση της αδείας έχει κάποιο κόστος; Επίσης, απαιτείται και η σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

Το 'μεγάλη κουβέντα' το είπα γιατί αν βάλω κάτω και ότι άλλο είχε συμβεί με τον εν λόγω σπιτονοικοκύρη, θα έπρεπε να ρίξω κανά τηλ στη τοπική Πολεοδομία...

Να φανταστείς, το studio που νοικιάζα το είχε δηλωμένο ως αποθήκη, γι αυτό και δε μου έκοβε ποτέ απόδειξη ενοικίου... Το ρολόι ηταν κοινό, αλλά εγώ ποτε δεν ήξερα πόσες κιλοβαττώρες κατανάλωνα ώστε να πληρώσω τα ανάλογα...

Αλλα βλέπεις, φοιτήτρια..

Link to comment
Share on other sites

@gp1

ίσως το "ενημέρωση της οικοδομικής άδειας" δεν ήταν δόκιμος όρος. Τι να κάνουμε δεν είμαι και πολιτικός μηχανικός... :wink:

Εννοώ να φαίνεται στην οικοδομική άδεια η αλλαγή χρήσης του χώρου δηλαδή τα παλιά 2 διαμερίσματα είναι πλέον 1 (και προφανώς ίσα με τα παλιά 2).

 

@spgirl

Το κατάλαβα ότι δεν έκοβε απόδειξη. Αφού δεν είχε το studio που έμενες δικιά του παροχή ηλεκτρικού ρεύματος, σίγουρα δεν το είχε δηλωμένο στην εφορία ως οικία αλλά ως βοηθητικό χώρο κάποιου άλλου χώρου κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

engineer_thess, κι εγώ που είμαι πολιτικός μηχανικός νομίζεις ότι ξέρω; Στατικά κάνω... Μήπως θα μπορούσε να απαντήσει στο ερώτημα η nisorvani που είναι Αρχιτέκτων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.