Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΓΣΑ εγκάρσια μερκατορική σε κεντρική ζώνη (ΥΠΕΧΩΔΕ) ΤΜ3


Recommended Posts

Σε περιοχη που εχει γινει κτηματολογιο εχω τα ορια του οικοπεδου σε ΕΓΣΑ εγκαρσια μερκατορικη αλλα εχω στασεις σε κεντρικη ζωνη (ΥΠΕΧΩΔΕ) ΤΜ3. Αν μετατρεψω τις συντεταγμενες των στασεων μου σε εγκαρσια μερκατορικη με το coords και παω να το χαραξω τι αποκλιση θα εχω?

 

ευχαριστω σε οσους απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ενδείκνυται σαν μέθοδος.

 

Θα χρειαστείς στάσεις σε ΕΓΣΑ 87 για να χαράξεις τις κορυφές .

 

Φυσικά δεν απάντησα ακριβώς στο ερώτημα σου .

 

Σου είπα όμως την ενδεδειγμένη μέθοδο που πιθανόν ήδη να έχεις υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε thomas δεν εχω στασεις σε ΕΓΣΑ 87 και τα κοντινα τριγωνομετρικα του ΓΥΣ ειναι πολυ μακρια και απροσιτα. Τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αργισα λιγάκι αλλα κάλιο αργά παρά ποτε που λένε.ΟΙ μελετητές των σχεδίων πόλις κάνουν δικό τουσ δίκτυο εξαρτημένο .Στο απόσμασμα σου θα δείς κάπιο ρεπέρ δικό τους η κάπια στάση που υπάρχει ακόμα .Οι συντεταγμένες τους υπάρχουν στην πολεοδομίες .Είναι λίγο δύσκολο αλλα είναι η αρχή μετά θα στ΄ρση η δουλία.Θα σου πω ότι μόνο εγώ έψαχνα επι 3 μέρες να βρώ κάπιες στάσεισ του μελετητή .Τελικα βρήκα 1 ρεπέρ και μία στάση απο τότε έκανα δικο μου δίκτιο και τέρμα τώρα δεν χρειάζομαι τίποτε αλλο.Καλή επιτυχία, και συγνώμη αν άργισα λιγάκι .Α και όσο για την μετατροπή ξέχνα το για θα πάς αραβία .

Link to comment
Share on other sites

αν θες να χαραξεις τα ορια με τις συντεταγμενες του κτηματολογιου δε θα σου το συνιστουσα, γιατι ποιος σου λεει οτι ειναι κ τα σωστα ορια? συμφωνω με τον μαστορακο, κανε εξαρτηση και χαραξε τα σωστα ορια(αν ειναι πραξη εφαρμογης παρε τις κορυφες των οριων απο πολεοδομια για παραδειγμα)

Link to comment
Share on other sites

Αν και επίσης καθυστερημένα, η μετατροπή με το CoordsGR είναι άψογη, τουλάχιστον για όσους προσέχουν. Τα συστήματα είναι παράλληλα και το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο σωστά, αν εξαιρέσεις κάποια προβλήματα με το αγγλικό/ελληνικό πληκτρολόγιο που οδηγούν σε "ψαλίδισμα" του δεκαδικού μέρους του string δεδομένων που αποφεύγονται με έλεγχο ανατροφοδότησης των αποτελεσμάτων. Από εκεί και πέρα παίζει η φιλοτιμία του μελετητή της Πράξης. Πρόσφατα στα Ν. Παλάτια Αττικής εργάστηκα σε πράξη που είχε συντ/νες ΤΜ3 κεντρική ζώνη και άφού έφαγα "πόρτα" στο ντόπιο Δήμο για στάσεις/τριγωνομετρικά, έστησα σε βάθρο ΓΥΣ με μετατροπή από ΕΓΣΑ σε ΤΜ3. Τα αποτελέσματα (πλευρές 2+ χλμ) ήταν εκπληκτικά. Μπράβο στον μελετητή της Πράξης και στον Γιάννη Συγγρό για το CoordsGR.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πόρτα ? όχι δεν το κουνάω αν δεν πάρω της συντεταγμένες στάσεων οι ρεπέρ.Δεν θα αφήσω κανένα δημόσιο τεμπέλη να μου πάρη την δουλία .Να επιμένεται έχουν υποχρέωση να τα δώσουν και να μας εξηπηρετούν.Εδώ έχω έναν υπάλληλο όταν με βλέπει τρελένεται ,του λέω στο χέρι σου είναι να φύγω γρήγορα διαφορέτικα θα στα σπάω μέχρι να μου δώσεις αυτό που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σε περιοχη που εχει γινει κτηματολογιο εχω τα ορια του οικοπεδου σε ΕΓΣΑ εγκαρσια μερκατορικη αλλα εχω στασεις σε κεντρικη ζωνη (ΥΠΕΧΩΔΕ) ΤΜ3. Αν μετατρεψω τις συντεταγμενες των στασεων μου σε εγκαρσια μερκατορικη με το coords και παω να το χαραξω τι αποκλιση θα εχω?

 

ευχαριστω σε οσους απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εάν έχεις κάποιο ερώτημα, γράψε το. 

Επισημαίνεις την ερώτηση του συναδέλφου που ξεκίνησε το thread η οποία έχει απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.