Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια δεξαμενής υγραερίου σε κατοικία


Recommended Posts

Καλημέρα σας , θα’θελα να ρωτήσω για ένα θέμα σχετικά με εγκατάσταση lpg σε περιοχή εντός σχεδίου σε οικία.

Το θέμα είναι ότι έχω ενεργή άδεια οικοδόμησης και θέλω να εγκαταστήσω μονάδα υγραερίου για την θέρμανση της οικίας μου.

Ήρθα σε επικοινωνία με την πετρογκαζ αλλά μου είπαν ότι δεν έχει σχέση η άδεια οικοδομής και ότι πρέπει να πληρώσω 2500 ευρώ για να βγει νέα άδεια για την εγκατάσταση.

Ισχύει αυτό που μου ανάφεραν ;

Επισημάνω ότι θέλω να γίνει με τρόπο μη παράνομο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για την εγκατάσταση δεξαμενής υγραερίου για οικιακή ή επαγγελματική χρήση απαιτείται άδεια από την πολεοδομία.

 

Το ποσό δεν είμαι σε θέση να σου πώ αν ειναι πολύ ή λίγο, αλλά πρέπει να γίναι η συγκεκριμένη μελέτη. Πρέπει απίσης να γίνει και η κατασκευή από πιστοποιημένο εγκαταστάτη και να γίνουν μετά και όλες οι πρέπουσες δοκιμές της εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται σίγουρα οικοδομική άδεια, όπως απαιτείται και για λεβητοστάσιο πετρελαίου αν το κάνεις εκ των υστέρων (αλλά κανένας δεν βγάζει). ΑΣτο υγραέριο τα πράγματα είναι πιο αυστηρά. Πρέπει το συνεργείο να είναι πιστοποιημένο και όχι κανένα της πλάκας. Για υπαίθρια δεξαμενή μέχρι 2500λιτ

θέλει 3μ από τα όρια και από διπλανές οικοδομές. Τα χρήματα που αναφέρεσαι αν είναι μελέτη-επίβλεψη με τις νέες αμοιβές μου φαίνονται φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

αν θα βάλεις δεξαμενη, απαιτείται χωοθετηση στην πολεοδομια (δηλαδη να εβφανιστει στην θεση με τις αποστασεις απο ορια/θεμελια).

Προσθετα απαιτειται και ενεργητικη για το υγραεριο, και φυσικα ολα τα απαιτουμενα για την εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.