Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόταση σχεδίου πόλης - διάρκεια και ενστάσεις


Recommended Posts

Το 2007 είχαν κάνει αίτηση για οικ. άδεια. Η πολεοδομία ενημέρωσε το υπουργείο και τότε εκδόθηκε απόφαση αναστολής έκδοσης αδειών με ισχύ για ένα χρόνο. Στο διάστημα που ακολούθησε, δυστυχώς οι πελάτες μου δεν κινήθηκαν (για οικονομικούς λόγους) και σήμερα έρχονται σε εμένα να δούμε που βρίσκεται το ζήτημα (τότε είχαν άλλον μηχανικό, άλλα γνωρίζω τις ενέργειες που είχαν γίνει).

Η πολεοδομία, προφορικά, μας έχει ενημερώσει ότι δεν γίνεται να πάρουμε άδεια. Το ίδιο είχε κάνει και το 2007 πριν την έκδοση της εν λόγω απόφασης. Και φοβάμαι ότι και τώρα την ίδια διαδικασία θα ακολουθήσουν. Δηλαδή, μόλις κάνουμε αίτηση για άδεια, θα ενημερώσουν το υπουργείο και θα βγάλουν νέα απόφαση αναστολής.

Από την μέχρι τώρα έρευνα που έχω κάνει, δεν βρήκα κάποια απόφαση αναστολής νεώτερης αυτής του 2007. Έκανα αίτηση για να με ενημερώσουν αν υπάρχει κάποια απόφαση σε ισχύ.

Οπότε μήπως πρέπει να είμαστε έτοιμοι σε περίπτωση αρνητικής απάντησης, να υποβάλουμε φάκελο στην πολεοδομία άμεσα;

Από αυτά που με ενημερώνεις όμως, αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορούν να παρατείνουν την αναστολή, εφόσον έχουν ήδη περάσει τρία χρόνια από την πρώτη αναστολή. Σωστά;

Αυτό με την τριετία, το έχουμε κάπου εγγράφως, ώστε να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπα είναι ότι, μία αναστολή μπορεί να παραταθεί για συνολικό διάστημα μέχρι 3 ετών. Η αναστολή του 2007 έληξε χωρίς παράταση και, επομένως, εάν εφαρμοστεί νέα, αυτή μπορεί να παραταθεί μέχρι 3 χρόνια συνολικά.

 

Αυτό που δεν έχεις διευκρινίσει μέχρι τώρα είναι ως τι έχει χαρακτηριστεί ο χώρος που βρίσκεται το οικόπεδο του πελάτη σου και πότε εκδόθηκε το αντίστοιχο πδ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο τμήμα του οικοπέδου το παίρνει ο δρόμος και ένα άλλο γίνεται πλατεία. Απομένει ένα αρκετά μεγάλο τμήμα, αλλά θέλουν να κρατήσουν και το υπόλοιπο. Ουσιαστικά παίρνει από δυο οικόπεδα των δυο στρεμμάτων έκαστο, πάνω από ένα στρέμμα στο καθένα.

Π.Δ. δεν ξέρω αν υπάρχει. Όπως είπα δεν γνωρίζω καθόλου τη διαδικασία με την οποία γίνονται τα σχέδια και οι πράξεις εφαρμογής. Γνωρίζω ότι έχει περάσει από ΣΧΟΠ η πρόταση και δεν έχει δημοσιευτεί σε ΦΕΚ ακόμα. Αυτά...

Το θέμα είναι ότι νοιώθουν ότι καταστρέφεται η περιουσία τους. Υπάρχει αποζημιώσει σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που ζήτησα το ΦΕΚ ήταν για να διαβάσω ολόκληρο το κείμενο της απόφασης για να καταλάβω εάν εκδόθηκε με επίσπευση του οικείου ΟΤΑ, όπως επιβάλλεται από την πολεοδομική νομοθεσία, ή όχι. Δυστυχώς, για άγνωστο λόγο, δεν ανοίγει το συγκεκριμένο ΦΕΚ από το ΕΤ και στο διατακτικό που μου έστειλες δεν περιλαμβάνεται το σκεπτικό της απόφασης.

 

Πάντως είναι σαφές ότι, η αναστολή αφορά στους ΚΧ της υπό έγκριση ΠΜ. Δεν είναι βέβαιο ότι θα επαναληφθεί η ίδια διαδικασία σε νέα προσπάθεια. Προτείνω να επισκεφθείς την πολεοδομία και τον ΟΤΑ για να πληροφορηθείς την εξέλιξη της ΠΜ και το Νομάρχη, εσύ ή ο ιδιοκτήτης, για να διαμαρτυρηθείτε για την καθυστέρηση στην έγκριση της ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.