Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανονισμός ΕΗΕ


sun

Recommended Posts

Γεια σας,

 

ψαχνω να βρω τους κανονισμος για μια εσωτερικη ηλεκτρικη εγκατασταση αλλα μεχρι τωρα δεν τα εχω καταφερει. μηπως μπορει καποιος να παραθεσει καποιο συνδεσμο;

 

* διαβαζω στις σημειωσεις του εργαστηριου των εηε π.χ. πως η διαμετρος για τους σωληνες προερχεται απο το 169 αρθρο του κανονισμου εηε (δεν υπαρχει πινακας εκει...).....και μετα μπλεκονται και αλλα αρθρα.

 

θελω λοιπον να τα διαβασω και να δω ακριβως τι λενε, εχω ομως κολλησει και δεν μπορω να τον βρω... καμια ιδεα;;;

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός Ε.Η.Ε. έχει πλέον καταργηθεί. Αντικαταστάθηκε από τον ΕΛΟΤ HD-384, σύμφωνα με το ΦΕΚ Β/470/5-3-2004.

Link to comment
Share on other sites

μελλοντικέ καθηγητή ηλεκτρολογίας, μελλοντικέ συνάδελφε

κάτι μου λέει ότι και εσύ διαβάζεις για αυτή την εργασία

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22364&page=4

προβλέπω να ξαναπαντάει ο jtsk

 

Ισχύει ο ΕΛΟΤ HD384 όπως πολύ σωστά ειπώθηκε από τον nikmmech (ισχύει από το 2004). Ο ΚΕΗΕ που ρωτάς επάψε να ισχύει το 2006. (2004 ως 2006 μεταβατικό διάστημα που ίσχυαν και οι 2 κανονισμοί).

Για τον ΕΛΟΤ HD 384 αν θέλεις στείλε μου το mail σου με pm να σου τον στείλω αλλά ο ΚΕΗΕ θα σε βοηθήσει πιο πολύ σε αυτό που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ο τρέχων κανονισμός δεν είναι διαθέσιμος δωρεάν αλλά πωλείται από τον ΕΛΟΤ. Το άρθρο που αναφέρεις υπάρχει στον παλιό κανονισμό του 1955 που έχει ανεβεί στο scribd.

Link to comment
Share on other sites

(βασικα διαβαζω για τις 25...που γραφουμε).

 

ειχα κολλησει ποση ωρα και εγω αυτο ηξερα οτι δεν ισχυει πλεον, ελα που ομως η διατυπωση ειναι-ηταν που με μπερδεψε . για την ακριβια ο χρονος του ρηματος "επιβαλλει" , με το "επεβαλλε" να ειναι το σωστο.

 

 

ευχαριστω για τη βοηθεια.

 

 

δυστυχώς ο τρέχων κανονισμός δεν είναι διαθέσιμος δωρεάν αλλά πωλείται από τον ΕΛΟΤ. Το άρθρο που αναφέρεις υπάρχει στον παλιό κανονισμό του 1955 που έχει ανεβεί στο scribd.

 

δυστυχως... μια καλη ιδεα ειναι να χρεωνουν και τη προπαιδεια στα σχολικα βιβλια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.