Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοίχος αντιστήριξης και σταθερές εδάφους.


 
angelos

Recommended Posts

έχει και κτίριο από επάνω???

Πολύ προσοχή. Ίσως να βοηθούσε και η χρήση αντηρίδων για καλλίτερη ακαμψία του τοίχου.

Και όχι οικονομία μέσα σε λογικά πλαίσια εφόσον δεν είσαι πλέον σίγουρος για τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φίλε άγγελε ,το ξέρω ότι είμαι πολύ ετεροχρονισμένος μπορώ όμως να σου δώσω μερικές πληροφορίες σε περίπτωση που σου χρειαστούν μελλοντικά.Ακριβώς επειδή ένας τοίχος αντιστηριξης χρειάζεται εδαφικές παραμέτρους και ακριβώς επειδή αρκετοί δεν θέλουν να κάνουν εδαφοτεχνική μελέτη υπάρχει εμπειρική κατάταξη εδαφών με μικρό φάσμα παραμέτρων που θα σε βοηθήσει.αν σε ενδιαφέρει ενημέρωσε με για να σου τα στείλω.επίσης γενικά να ξέρεις πως ο μεγάλος σου κίνδυνος δεν αφορά στη θραύση του πέλματος αλλά σε αστοχία του εδάφους και του κορμού του τοίχου.Επίσης όσον αφορά το βράχο το πρόβλημα σου δεν είναι το φ αλλά ο προσδιορισμός πιθανών κινηματικών μηχανισμών μς βάση τις ασυνέχεις του βράχου

Link to comment
Share on other sites

θα ηταν ευκολο να μου εστελνες και εμενα την εμπειρική κατάταξη εδαφών με μικρό φάσμα παραμέτρων, που αναφερεις πιο πανω? προφανως μετα το καλοκαιρι, αφου καταλαβαινω οτι θα κανεις διακοπες

 

ευχαριστω, καλο καλοκαιρι!!!

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

PZah πολύ ευγενικό εκ μέρους σου!

Δες λίγο αυτό: http://www.michanikos.gr/ftopic227.html

και αν δεν μπορέσεις στείλε μου π.μ. (ή στο συνάδελφο acnt που σου το πρότεινε) για να βρούμε τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.