Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παιδότοπος - κάθετη ιδιοκτησία και ύπαρξη αυθεραίτου.


dada

Recommended Posts

Πραγματικά δεν ήξερα που να αναρτήσω το θέμα μου, γιατί οι ερωτήσεις μου είναι πολλών ειδών.

Έστω κατάστημα (εστιατόριο, νόμιμο) σε τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας και στο διπλανό τμήμα αυθαίρετη κατασκευή. Θα υπάρξει πρόβλημα με την άδεια λειτουργίας;

Προφανώς αν χρειαστεί (που θα χρειαστεί στην περίπτωσή μου, αλλά ρωτάω και γενικά) να βγάλουμε άδεια για διαρρυθμίσεις από εστιατόριο σε υπαίθριο παιδότοπο, το διπλανό αυθαίρετο θα μου κολλήσει την άδεια, έτσι δεν είναι; Αλλά και άδεια να μην χρειαστεί να βγάλω, όταν θα έρθει αυτοψία για την άδεια λειτουργίας δεν θα έχω πρόβλημα;

Και δεύτερον και σημαντικότερον. Μπορεί παιδότοπος να λειτουργήσει σε τμήμα κάθετης ιδιοκτησίας; Πως θα κάνω περίφραξη που είναι απαραίτητη για την ασφάλεια των παιδιών; Αν δεν την δείξω στην πολεοδομία και την δείξω στην άδεια λειτουργίας, πάλι αυθαίρετη δεν θα είναι; Υπάρχει περίπτωση να την δεχτούν στην πολεοδομία λόγο αναγκαιότητας στη χρήση;

Επίσης, το οικόπεδο τέμνεται από την γραμμή παραλίας. Μπορούμε σε αυτό το τμήμα να έχουμε τραπεζοκαθίσματα και παιχνίδια; Και αυτά μπορώ να τα δείξω στο σχέδιο της άδειας; Ή υποχρεούμαι να γρεμίσω την υπάρχουσα μάντρα και να αποδώσω την παραλία σε κοινή χρηση. Στην πραγματικότητα κανείσ στην περιοχή δεν το έχει κάνει. Αλλά εδω προκειται για επαγκελματική χρηση, οποτε τα σχέδια λειτουργίας και πολεοδομίας πρέπει να συμφωνούν, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της παραλίας πρέπει να δώσεις περισσότερα στοιχεία (με ποιες διατάξεις καθορίστηκε και πότε

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το οικόπεδο τέμνεται από την γραμμή παραλίας. Μπορούμε σε αυτό το τμήμα να έχουμε τραπεζοκαθίσματα και παιχνίδια; Και αυτά μπορώ να τα δείξω στο σχέδιο της άδειας; Ή υποχρεούμαι να γρεμίσω την υπάρχουσα μάντρα και να αποδώσω την παραλία σε κοινή χρηση. Στην πραγματικότητα κανείσ στην περιοχή δεν το έχει κάνει. Αλλά εδω προκειται για επαγκελματική χρηση, οποτε τα σχέδια λειτουργίας και πολεοδομίας πρέπει να συμφωνούν, έτσι δεν είναι;

 

Με δεδομένο ότι ο αιγιαλός και η παραλία καθορίστηκαν το 2003 και με την απόφαση αυτή επιβλήθηκε απαλλοτρίωση στη ζώνη παραλίας, για την απαλλοτρίωση αυτή ισχύουν οι αντίστοιχες διατάξεις για απαλλοτρίωση λόγω ρυμοτομίας. Η διαδικασία αυτή έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum και με αναζήτηση μπορείς να ενημερωθείς. Συμπερασματικά, εάν δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση (δηλαδή δεν έχει καταβληθεί η αποζημίωση) σε διάστημα οκτώ ετών από τον καθορισμό της ζώνης, μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης.

 

Στην περίπτωσή σου, λοιπόν, εάν δεν έχει συντελεστεί η απαλλοτρίωση, δεν χρειάζεται να κατεδαφίσεις οποιαδήποτε κατασκευή περιλαμβάνεται στη ζώνη παραλίας, αφού μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία της άρσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.