Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποστύλωμα μέσα σε φωταγωγό


Recommended Posts

Επιτρέπεται να βγαίνει ενα δόντι απο υποστήλωμα γύρω στους 20-30 εκ μέσα σε φωταγωγό. δεν κρύβει παντως το παράθυρο που φωτίζει την σκάλα.

Link to comment
Share on other sites

η μίνιμουμ διάσταση του φωταγωγού είναι το 1.20. Εάν το δόντι σου αφήνει 1.20 επιτρέπεται και ο φωταγωγός δεν μετράει στην δόμηση. Αν η διάσταση είναι μικρότερη πρέπει να μετρήσεις και το φωταγωγό κάτω όπου έχεις μικρότερο του 1.20 στην δόμηση και το δόντι. Το δόντι ούτως η αλλιώς. ..

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να κάνω μια ''θήκη'' στην απέναντι πλευρά του φωταγωγού οσο το μήκος και πλάτος του δοντιού ωστε να κρατήσω το 1,20 και εκει? ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Οσο το πλάτος όχι, η θήκη θα πρέπει να είναι πάλι 1.20 πλάτος για να μην μετράει διαφορετικά μετράει. :wink:

 

Μπορείς όμως να κάνεις μια θήκη πχ 20χ30 όπου η επιφάνεια του φωταγωγού όπου δεν καλυπτότανε το 1.20 να μην μετράει αλλά η ίδια η θήκη θα μετράει.

 

Ερώτηση γιατί δεν βάζεις εσωτερικά την κολώνα σου ή δεν κάνεις γωνιακό υποστύλωμα 25/50/50/25 ?

 

Γιατί .. με τι θήκες στο τέλος θα φτιάχνουμε τις οικοδομές με μεγεθυντικούς φακού και λεπτά χειρουργικά εργαλεία :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν και υποθέτω ότι ισχύει αυτό που λέει ο Highlander έχω περάσει μελέτες από την πολεοδομία όπου ο φωταγωγός λόγο "δοντιών" στύλων και τοιχωμάτων είχε πλάτος σε κάποια σημεία μικρότερο από 1,20μ. Στα αρχιτεκτονικά φαινόταν όλα ΟΚ όχι όμως και στους ξυλοτύπους. Σε κάτι τέτοια οι ελεγκτές των στατικών μπορεί να είναι ελαστικοί και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη,

 

ήταν τυχαίο. Το διάταγμα προβλέπει ταύτιση αρχιτεκτονικών στατικών και αν δεν τα έχει πιθανόν ο αρχιτέκτονας να τα ζητήσει σαν παρατήρηση....και να το δεί με ανάλογες συνέπειες στην μελέτη το διάγραμμα κάλυψης κοκ.

Η γνώμη μου να τα μετρήσει ή να κάνει το υποστύλωμα όπως περιγράφω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όπως λέει και ο Highlander θα πρέπει να εξασφαλίζεται ατόφιο το

1,20m, εντούτοις έχω δεί να περνάν στατικά που μειώνουν το 1,20m το οποίο

θεωρητικά απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.