Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση οικισμού - εισφορά σε γη και χρήμα


Recommended Posts

Καλή σας ημέρα συνάδελφοι. Στο πρώτο μου post, και ως νέος μηχανικός, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι το οποίο, λόγω εμπειρίας & παλαιότητας στο επάγγελμα, θα γνωρίζετε σίγουρα να μου απαντήσετε.

 

Καλούμαι, λοιπόν, να υπογράψω βεβαίωση του Ν. 1337/83 για ένα ακίνητο το οποίο είναι 1870 τ.μ. και μέχρι το 1988 ήταν εκτός σχεδίου οικισμού. Το 1988 έγινε επέκταση του οικισμού και εντάχθηκε και το συγκεκριμένο ακίνητο. Δεν έγινε, όμως, κάποια πολεοδομική μελέτη - απλά επέκταση οικισμού.

 

Αναρωτιμέμαι, λοιπόν, αν οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα...

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να οφείλει σε γη, αφού δεν έγινε κάποια ρυμοτόμηση ή πολ. σχέδιο γενικότερα. Αλλά, πιστεύω, ότι οφείλει σε χρήμα, λόγω του ότι αυξήθηξε η αξία του ακινήτου.

 

Σκέφτομαι ορθά, ή αυτά τα δύο (γη και χρήμα) πάνε πακέτο;; :wink:

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

το γεωτεμάχιο με την οριοθέτηση κατέστη οικόπεδο

αφού δεν έγινε πολεοδομική μελέτη δεν υπάρχει υποχρέωση εισφοράς σε γη και χρήμα

η εισφορά σε χρήμα δεν έχει σχέση με την αξία του οικοπέδου-γεωτεμαχίου

όταν γίνει πολεοδομική μελέτη και πράξη εφαρμογής η οφειλόμενη εισφορά σε χρήμα χρησιμοποιείται κυρίως για έργα υποδομής της περιοχής που έγινε η πολεοδομική μελέτη

αν δεν ξοδευτούν περι "ανέμων και υδάτων"

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ξοδευτούν περι "ανέμων και υδάτων"

 

8-) Μου άρεσε η διευκρίνηση στο τέλος...

 

Με κατατόπισες πλήρως συνάδελφε!! Σ' ευχαριστώ πολύ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.