Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυλώνες υψηλής τάσης


Recommended Posts

η πλειοψηφία των νέων γραμμών που γίνονται για σύνδεση νέων εγκαταστάσεων ΑΠΕ είναι μέσης τάσης...

Οι μελέτες υψηλής τάσης γίνονται αποκλειστικά από τη ΔΕΗ ή ΔΕΣΜΗΕ, δεν είμαι και σίγουρη... Ενώ οι μελέτες Μ.Τ. δίνονται και σε ιδιώτες...

Πόσο MW να είναι το αιολικό που θέλει ξεχωριστή υψηλή τάση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσο MW να είναι το αιολικό που θέλει ξεχωριστή υψηλή τάση?

 

Δεν ξέρω κατά πόσον βοηθάει αλλά στην περίπτωση των καταναλωτών η ΔΕΗ δίνει υψηλή τάση (150 kV) όταν η εγκατεστημένη ισχύς είναι από 5 MVA και άνω.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα χρειαστεί υψηλή ή οχι καθορίζεται στην Προσφορά Συνδεσης του ΔΕΣΜΗΕ.

 

Και πιο πριν βεβαιαι εχεις την δυνατότητα να εκτιμήσεις αν χρειάζεσαι υψηλή ή οχι, και ειναι συνάρτηση τοσο του μεγέθους του αιολικού πάρκου, όσο και των αποστάσεων από τα δίκτυα της ΔΕΗ.

 

Χονδρικά, πάνω απο 5-10 ΜW θα πέσει στην υψηλή.... με νεο ΥΣ κατω από υφιστάμενη.

 

Για μεγαλύτερα, ισως φτιάξεις τον ΥΣ κοντα στο πάρκο και μετα νεα γραμμή 150kV. Εξαρτάται ομως και από την θεση των δικτυων και άλλα θέματα.

 

400kV σιγουρα δεν παίζει. Εκτός αν εχεις πάρκο 400MW...που δεν εχεις στανταρ.

 

Αναμενουμε πληροφορίες.

 

Μελέτες Υψηλής κάνει και ιδιώτης αν χρειαστεί, αλλά ειναι ιδιαίτερα συνθετες, απαιτουν μεγάλη τεχνογνωσία, και φυσικά να εγκριθούην από την ΔΕΗ.

 

Για τα δικά της εργα, τις εκπονεί η ΔΕΗ/ΔΝΕΜ (Διευθυνση Νεων Εργων Μεταφοράς)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους

Οταν υπάρχει ένα δάσος ή μια χαράδρα δεν μπορούν να μπουν κολώνες μέσης τάσης. Έτσι βάζουμε κολώνες (υψηλής) που θα μεταφέρουν τη μέση τάση.

Και απλά θέλω να βρω μέγιστες αποστάσεις και κλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπάρχει ένα δάσος ή μια χαράδρα δεν μπορούν να μπουν κολώνες μέσης τάσης. Έτσι βάζουμε κολώνες (υψηλής) που θα μεταφέρουν τη μέση τάση.

 

Συνάδελφε, εγώ αυτό δε το κατάλαβα... Αν έχεις φυσικά εμπόδια στην χάραξη της γραμμής γτ δε διαλέγεις μια άλλη χάραξη... Πως δλδ να μεταφέρεις μέση τάση μέσω πυλώνων υψηλής? Δεν είναι ασύμφορο όλο αυτό?

Και πες μας αν δε σε πειράζει... Εσύ μελετάς την χάραξη?

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπάρχει ένα δάσος ή μια χαράδρα δεν μπορούν να μπουν κολώνες μέσης τάσης.

 

Αν και πολιτικός μηχανικός, ποτέ δεν θυμάμαι να είδα μέση τάση σε κολώνες υψηλής επειδή ήταν δάσος ή χαράδρα... Όταν υπάρχουν ανυπέρβλητα φυσικά εμπόδια η μέση τάση οδεύει δρόμο - δρόμο. Όταν δεν υπάρχουν φυσικά εμπόδια πηγαίνει περίπου δρόμο - δρόμο, κόβοντας ευθείες...

Link to comment
Share on other sites

Μα και γω επειδή έχω ασχοληθεί με δικτυα μέσης τάσης, απόρησα με αυτό που είπε ο συναδελφος... Η χάραξη, αν εμποδίζεται από δάση κτλ, θα πάρει μονοπάτι-μονοπάτι, ακόμα και αν βγει στο τέλος το συνολικό μήκος χάραξης πολύ μεγάλο...

Δεν έχει κανένα απολύτως νοήμα να βάζεις πυλώνες υψηλής τάσης (που είναι μια εξαιρετικά δύσκολη κατασκευη, δαπανήρη, χρονοβόρα και καταπονητική για τους εναερίτες) για να χαράξεις μέση τάση...

Μήπως χρονογιοργοσ μπερδεύεις την μέση με την υψηλή τάση (>150 kV)? Δεν νομίζω, μάλλον ξέρεις τι λες... Απλά διευκρινισέ το μας...

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά εγινε αυτό στην ελλάδα, και μετά ξυπνησε η ΔΕη και πλεόν δεν το δέχεται.... τωρα αν μεταφράζεται με τον 3851 πως ξανα μπορεί ο παραγωγός να κάνει οτι θέλει, ειναι αλλο ζητημα.

 

προσοχή στις πατέντες...

Link to comment
Share on other sites

Εάν η απόσταση είναι μεγάλη θα έχουμε πτώση τάσης από το Α/Π εώς τον υποσταθμό γι΄ αυτό λέω πάνω από το δάσος.

 

Ξέρεις μήπως που έγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τι μεγεθος έχει το παρκο?.

 

Πόση απόσταση εχει από τον Υποσταθμό.

 

Υπάρχουν οι εναλλακτικες:

 

Α) Υπόγειο Καλώδιο Μέσης

 

β) Ο Υποσταθμός να γινει κοντά στο πάρκο.

 

Επίσης:

 

Σε τι φαση ειναι το εργο (εχει όρους σύνδεσης?)

 

Η πατέντα χρησιμοποιήθηκε στο Α/Π της Πάτρας..για πολύ ειδικούς λογους, και η ΔΕΗ δεν ηθελε να παραλάβει το έργο.΄Τωρα πλεόν δεν το δέχεται. Ψαξε τις εναλλακτικές σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.