Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για διατμητικούς ήλους σύμμεικτων πλακών


Recommended Posts

Ποιο λογισμικό χρησιμοποιείτε για τον υπολογισμό διατμητικών ήλων/συνδέσμων σύμμεικτων πλακών;

 

Γνωρίζω τα δωρεάν "BDES" της HILTI για οποιαδήποτε λαμαρίνα αλλά με τον περιορισμό χρησιμοποίησης των δικών της διατμητικών συνδέσμων και το "SIDS" της Corus με τον περιορισμό χρησιμοποίησης των δικών της τραπεζοειδών φύλλων.

 

Υπάρχει κάτι άλλο δωρεάν ή όχι; Κάνετε τους ελέγχους με το χέρι (βλ. Excel) ή τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν διαστασιολογεί διατμητικούς ήλους ή όταν χρειάζεται επιστρατεύεται το Excel;

 

Το πρόγραμμα της CCS (Instant) για σύμμεικτες πλάκες & δοκούς το έχει κανείς; Υπολογίζει ήλους και αν ναι τι τύπου και με ποιους περιορισμούς;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη το μόνο που ξέρω είναι της CSI το EC-PRAXIS 4 που λυνε συμμικτες και υπολογίζει ήλους. Μάλιστα σε συνεργασία με το ETABS διαβάζει αυτόματα τα εντατικά μεγέθη απο το ETABS. Δεν ξέρω κατα πόσο αξιόπιστο είναι δεν το έχω δουλέψει. Κατα τα άλλα ξέρω ότι πολλοί συνάδελφοι όταν έχουν περίπτωση συμμίκτων δοκών τις λύνουν με την ενσωματωμένη δυνατότητα του ETABS που λύνει όμως με τον αμερικάνικο κανονισμό και χωρίς να δίνουν &πολύ σημασία στις παραμέτρους που έχει.(!!!!). Για ήλους φυσικά ούτε κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ whatisthis για την ανταπόκριση στο ερώτημά μου.

Θα το ψάξω και θα επανέλθω. Απ' ό,τι κατάλαβα είναι ανεξάρτητο πρόγραμμα που μπορεί να σταθεί μόνο του αλλά αν έχεις και το ETABS ή SAP διαβάζει αυτόματα τα στοιχεία της ανάλυσης.

Το κόστος του δε είναι 1.000€.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το ecpraxis 3&3j που είναι για διαστασιολ'ογηση κόμβων μεταλλικών κατασκευών είτε ανεξάρτητα είτε σε συνεργασία με το ETABS. Αποτι είδα κιολας απο το σιτε της CSI το ενεκριναν απο τη CSI αμερικής.

 

Εύχρηστο είναι σίγουρα και αρκετά αναλυτικό στα αποτελέσματα που δείχνει..Αν θέλεις άλλες πληροφορίες κάνε μου pm αν θες να μιλήσουμε να στα πω πιο αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω το ecpraxis 3&3j που είναι για διαστασιολ'ογηση κόμβων μεταλλικών κατασκευών είτε ανεξάρτητα είτε σε συνεργασία με το ETABS. Αποτι είδα κιολας απο το σιτε της CSI το ενεκριναν απο τη CSI αμερικής.

 

Εύχρηστο είναι σίγουρα και αρκετά αναλυτικό στα αποτελέσματα που δείχνει..Αν θέλεις άλλες πληροφορίες κάνε μου pm αν θες να μιλήσουμε να στα πω πιο αναλυτικά

 

Πόσο κοστίζει? Το έχεις μεμονωμένο?

Έχει συμβόλαιο συντήρησης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τη μεμονωμένη έκδοση.Έχω το EC-PRAXIS& EC PRAXIS 3J όπου το πρώτο είναι για την αυτόματη επικοινωνία με το ETABS. Το κόστος του όταν το είχα αγοράσει το δεκέμβρη ήταν 1500€ .Τωρα κανουν καποιες προσφορές αν το αγοράσεις με το ETABS αποτι είδα στο site.

 

Αν θέλεις παρπα΄νω πληροφορίες πες μου.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κοιτάξεις και εδώ :

http://www.constructalia.com/en_EN/tools/herramientas.jsp

Γενικά είναι μια συλλόγη από προγραμματάκια πολύ χρήσιμα για όποιον κάνει μεταλλικές. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα απλό registration.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.