Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση κτηρίων από όριο γηπέδου σε ΖΟΕ


Recommended Posts

ΖΟΕ Μεσογείων Π.Δ. 20-2-03 ΦΕΚ 199Δ'/03

Άρθρο 3 παρ. 19 α) Τα ανεγερθησόμενα κτήρια πρέπει να απέχουν από τα όρια του γηπέδου 15 μ. τουλάχιστον, εκτός αν άλλως ορίζεται κατά περίπτωση.

 

ΖΟΕ Λαυρεωτικής Π.Δ. 17-2-98 ΦΕΚ 125Δ'/98

Άρθρο 3 παρ. 18 α) Τα ανεγερθησόμενα κτήρια πρέπει να απέχουν από τα όρια του γηπέδου 15 μέτρα τουλάχιστον, εκτός αν άλλως ορίζεται κατά περίπτωση.

- Κατά παρέκκλιση της προηγουμένης παραγράφου προκειμένου για ανέγερση κτηρίου κατοικίας σε κατά παρέκκλιση άρτια γήπεδα, οι πλάγιες αποστάσεις του κτηρίου από τα όρια του γηπέδου ορίζονται σε 7,5 μέτρα εφόσον, τηρουμένης της αποστάσεως των 15 μέτρων, δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση. Το μέγιστο πλάτος του κτηρίου στην περίπτωση αυτή πρέπει να μην υπερβαίνει τα 10 μέτρα.

 

Γιατί δύο μέτρα και δύο σταθμά σε όμορες ΖΟΕ του Ν. Αττικής ;

Αλήθεια, πόσα υπεράρτια γήπεδα εντός της ΖΟΕ Μεσογείων με πλάτος < 30μ. έχουν αχρηστευθεί ;

Σ.Σ. Σχετικό ερώτημά μου προς τη Δ/νση Χωροταξίας του ΥΠΕΚΑ από τον Αϋγουστο του 2010 διαβιβάσθηκε προς τον Οργανισμό Αθήνας και ακόμα περιμένω την απάντηση !

Link to comment
Share on other sites

Προφανως γιατι αυτοι που ασχοληθηκαν με τη ΖΟΕ της Λαυρεωτικης ασχοληθηκαν περισσοτερο ή ειχαν εκει δικα τους γηπεδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εξ΄ όσων γνωρίζω δεν έχει τροποποιηθεί το δ/γμα της ΖΟΕ Μεσογείων οπότε η κατάσταση δεν έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι από κάποια χρονιά και μετά, εξαιτίας νομολογίας του ΣτΕ, οι ΖΟΕ έπαψαν να ορίζουν παρεκκλίσεις αρτιότητας και εκεί οφείλεται η διαφορά που παρατήρησες

 

edit λάθος μου, είδα τα ΦΕΚ και δεν ισχύει αυτό, άρα δεν φαίνεται να υπάρχει εξήγηση

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.