Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Λέβητας θέρμανσης με ρεύμα


mikedas

Recommended Posts

To σπίτι του φίλου είναι πανω σε παραλιακό προαστιο στην περιοχη της Θεσσαλονίκης.

Τα υπόλοιπα θα τα απαντήσω μόλις τα μάθω.

Εγω τα 3300λτ πετρελ. τα εκαψα με 120τμ αλλά σε 230μ υψόμετρο μονοκατοικία μη φυλαγμένη από πουθενα σε προαστιο της Θεσσαλονίκης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το βασικό ζητούμενο είναι στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 140 ευρώ το μήνα που αναφέρεται ότι πλήρωσε σε πόσες ώρες λειτουργίας το 24ωρο πάνω κάτω αντιστοιχούν .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Η Κατανάλωση των 70€ που είπε ο φίλος οτι εκανε σε 15-17 ημέρες δεν είναι μετρο σύγκρισης. Θα περιμένω τον επόμενο λογαριασμό για να είμαστε σωστοί. Πάντως ο φιλος μου εχει τον θερμοστάτη μόνιμα στους 21,5 βαθμούς.

 

Εγώ σαν λύση είχα το να πάω σε εναν λέβητα pellet αλλά επειδή υπηρξε αυτή η κίνηση από τον φίλο μου με την αντλία θερμοτητας είπα να περιμένω τις καταναλώσεις του. Μάλιστα δεν εχει βάλει νυχτερινό ρεύμα και ουτε καν τον σκεφτοταν οπότε του εβαλα εγώ την ιδέα να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο φιλος μου εχει τον θερμοστάτη μόνιμα στους 21,5 βαθμούς.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα να μάθω είναι πόσες ώρες μέρα νύχτα το 24ωρο έκαιγαν οι αντλίες ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σου προτείνω να ψάξεις το ενδεχόμενο θέρμανσης του οικήματος μα ηλιακούς συλλέκτες και ταυτόχρονη χρήση buffer, η τεχνολογία υπάρχει είναι κάπως ακριβή, μπορεί να λειτουργήσει επικουρικά του παρόντος συστήματος, και δεν εξαρτάστε από το ρεύμα.

Αναλογικά νομίζω, λόγου του ότι είσαι σε καλή θερμική ζώνη, η παρούσα λύση σε συμφέρει.

Συστήματα τέτοια υπάρχουν όπως π.χ. VIALLANT κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με λιγότερα χρήματα να κάνεις επεμβάσεις εξοικονόμησης καυσίμου, όπως πχ τοποθέτηση αντιστάθμισης με τετράοδη βάνα αναμείξεως κλπ. Θα σου στοιχίσει πολύ πιο φτηνά

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με λιγότερα χρήματα να κάνεις επεμβάσεις εξοικονόμησης καυσίμου

Μιλάς για επεμβάσεις σε "συμβατικό" καυστήρα πετρελαίου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Υπάρχουν πολλοί τρόποι, όπως αντιστάθμιση κλπ. Πρέπει κάποιος να δει όμως την εγκατάστασή σου και να σου προτείνει συγκεκριμένα μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.