Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Υπόγειο - Τεκμήρια


giannis_log

Recommended Posts

Το παρόν μήνυμα αποτελει απάντηση στους:

Directionless & SOTHRIS

που χωρίς να έχουν διαβάσει το πρώτο μου μήνυμα:

 

 

Ξεκινάω τώρα οικοδομή αποτελούμενη απο μεζονέτα 200τμ και υπόγειο (αποθήκες) αλλα 200τμ.

στο κτίριο υπάρχει και κλιμακοστάσιο για μελλοντική ανέγερση αλλων δυο διαμερισμάτων.

 

Το πρόβλημα μου ειναι τα τεκμήρια που θα ισχύσουν απο φέτος (φανταστειται μονο το υπογειο 200τμ*30Ε=6000).

Ο μηχανικός μου ειπε οτι υπαρχει τρόπος να χωρίσω το υπόγειο στα 3. Ένα για την μεζονέτα και απο ένα για καθε μελλοντικο διαμέρισμα, ετσι ωστε να μη χρεωθω τωρα και τα 200τμ του υπογείου.

 

Επειδή είμαι ενα βήμα πριν καταθεσω αδεια δε θελω να κανω καμια μη αναστρεψιμη κίνηση.

 

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.

Ευχαριστώ!

 

 

...προεβηκαν σε χλευασμούς και ειρωνικά μηνυματα.

 

Το παρόν θέμα λοιπόν ανοίχτηκε στην προσπάθεια να ενημερωθώ αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγω τα τεκμήρια όλου του υπογείου (πραγματικού υπογειου/ αποθήκες & γκαραζ, οχι "κύριοι χώροι" φίλε SOTHRIS) και όλα αυτά κατόπιν υποδειξεως του μηχανικου!!!

 

Συγχωρέστε με αν δε γνωρίζω τη δουλειά σας,

και παρακαλώ πολύ αποφύγετε τα αρνητικα σχόλια για τον μηχανικό μου.

 

Καλό απόγευμα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν εχω καταλαβει πως κατω απο 200 μ2 μεζονετα (συν τη σκαλα) μπορουν να βγουν 200 μ2 υπογειο.Ειναι τοσο μεγαλο το ισογειο της μεζονετας σε σχεση με τον οροφο?

Βεβαια η απαντηση για το ερωτημα σας πρεπει να δοθει απο το μηχανικο σας που σας ειπε οτι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.