Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη (επέκταση)


sofi

Recommended Posts

Έχω κι εγω μια περίπτωση, που κατα τη γνώμη μου ανήκει σε αυτη την κατηγορια.

Προκειται για ενα δυοροφο, 50 μ2 ισογειο + 30 μ2 οροφος.

Στον οροφο υπαρχει ενας ημιυπαιθριος 10 μ2 και ενας εξωστης 5 μ2.

Ο ιδιοκτητης θελει να προεκτεινει το ισογειο κατα 35 μ2 και να κλεισει τον ημιυπαιθριο στον οροφο βαζοντας τον μεσα στη δομηση (εχει περισσευμα δομησης 50 μ2 περιπου).

Εφοσον θεωρήσω σωστο το σκεπτκο μου να το παω ως προσθηκη κατ' επεκταση, η αποριες μου (μιας και ειναι η πρωτη μου περιπτωση προσθηκης) ειναι οι εξης :

 

1) Στις αμοιβες βαζω : αποτυπωση αρχιτεκτονικων

αποτυπωση στατικων

ελεγχος στατικων υπαρχοντος

μελετη + επιβλεψη αρχιτεκτονικων (νεων)

μελετη + επιβλεψη στατικων (νεων)

μελετη + επιβλεψη παθητικης πυροπροστασιας (νεων)

μελετη + επιβλεψη υδρευσης (νεων)

μελετη + επιβλεψη αποχετευσης (νεων)

 

2) Η αρχικη αδεια ειχε εκδοθει το 2005. Δηλαδη εχει γινει Μελετη Θερμομονωσης για το υπαρχον κτιριο. Τωρα με την προσθηκη πρεπει να κανω μελετη ενεργειακης αποδοσης για ολο το κτισμα (υπαρχον + προσθηκης)?

 

3) Στις αμοιβες, θα βαλω τα 45 μ2 συνολικης δομησης που προστιθεται, ως κατοικια με μειωμενο συντελεστη? (και ομοιως τα 80 μ2 του υπαρχοντος στις αποτυπωσεις ως κατοικια μειωμενου συντελεστη?)

 

Οι ερωτησεις μου κινουνται σε επιπεδο αμοιβων πιο πολυ αυτη τη στιγμη, καθως ο πελατης θελει να του βγαλω πρωτα ποσο περιπου θα του στοιχισει αυτο που θελει να κανει.

Link to comment
Share on other sites

1.

αποτυπωση αρχιτεκτονικων

αποτυπωση στατικων

 

Δεν είναι απαραίτητες μελέτες εκτός αν έχει κάτι αλλάξει από αυτό που προβλέπει η μελέτη, οπότε είναι και τροποποίηση μελέτης υφισταμένου και προσθήκη

 

ελεγχος στατικων υπαρχοντος

Αφού κάνεις προσθήκη κατ'επέκταση και δεν επιβαρύνεις το υφιστάμενο γιατί να κάνεις έλεγχο στατικών υπάρχοντος?

2. ??

3. Όχι αφού αν κατάλαβα καλά έχεις μια κατοικία 80μ² και με τις προσθήκες θα γίνει 125μ²

Link to comment
Share on other sites

Τα "αποτυπωση αρχιτεκτονικων , αποτυπωση στατικων , ελεγχος στατικων υπαρχοντος",

τα έβαλα γιατι ναι μεν απο τη μια θα εχω προσθηκη στο ισογειο 35 μ2 πραγμα το οποιο δεν επηρεαζει το ηδη υπαρχον κτισμα,

αλλα απο την αλλη τον ημιυπαιθριο που υπαρχει στον οροφο θα τον κλεισω και θα τον κανω δωματιο.

Οποτε και αρχιτεκτονικα αλλαζει η οψη πλεον, αλλα και στατικα δεν πρεπει να ελεγχθει?

Η αρχικη μελετη ειχε γινει για ημιυπαιθριο.

 

ΜΕ το θεμα του ΚΕΝΑΚ εχω προβληματιστει πολυ. Χρειαζεται να γινει η αντιστοιχη μελετη? Και αν ναι, στο κομματι της προσθηκης ή και στο ηδη υπαρχον κτισμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

είμαι νέα στο φόρουμ. Στα παραπάνω ερωτήματα.

1. αμοιβή αποτυπώσεων δεν απαιτείται εκτός αν παρεκλίνουμε από την αρχική άδεια.

2. το κλεισιμο του ημιυπαιθρίου μπορείς να το περάσεις σαν αλλαγή χρήσης σε κατοικία (αμοιβές από με προυπολογισμό τη διαφορά προυπολογισμών κατοικίας - ημιυπάιθριου) χωρις να είμαι και σίγουρη.

3. ΚΕΝΑΚ για όλο το κτίριο αν η προσθήκη αποτελεί ενιαία κατοικία με το αρχικό και επιφάνεια προσθήκης πάνω από 50 μ2. Μελέτη ΚΕΝΑΚ έκανες μόνο για την προσθήκη αν αποτελεί ξεχωριστό διαμέρισμα.

ερμηνευτική εγκυκλιος ΥΠΕΚΑ 4/10/2010 Αρ. Πρωτ.: οικ. 1603

(5. Στην περίπτωση προσθήκης, καθ΄ ύψος ή κατ΄ επέκταση (άνω των 50τ.μ). και εφόσον η προσθήκη περιλαμβάνει χώρο ή χώρους που είναι λειτουργικά εξαρτώμενοι από το υφιστάμενο κτίριο απαιτείται η εκπόνηση και υποβολή Μελέτης Ενεργειακής Απόδοσης για το σύνολο του κτιρίου(υφιστάμενο και προσθήκη). Στην περίπτωση που η προσθήκη είναι λειτουργικά ανεξάρτητη από το υφιστάμενο κτίριο η Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης απαιτείται μόνο για την προσθήκη)

Το δικό μου ερώτημα

Για προσθήκη νέου κτιρίου στο οικόπεδο, όπου υπάρχει υφιστάμενο νομιμο κτίσμα πηγαίνω με συντελεστές προσθήκης για τον υπολογισμό των αμοιβών? τα κτίρια δεν κολλάνε μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Για προσθήκη νέου κτιρίου στο οικόπεδο, όπου υπάρχει υφιστάμενο νομιμο κτίσμα πηγαίνω με συντελεστές προσθήκης για τον υπολογισμό των αμοιβών? τα κτίρια δεν κολλάνε μεταξύ τους.

 

Αυτό είναι ανέγερση νέου κτηρίου σε οικόπεδο στο οποίο υπάρχει υφιστάμενο κτίσμα, αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπω, συμφωνειτε στο να μην συμπεριλαβω στις αμοιβες την αποτυπωση αρχιτεκτονικων+στατικων αλλα ουτε και τον στατικο ελεγχο υπαρχοντος κτιριου.

 

Μπορωνα κανω ταυτοχρονα αλλαγη χρησης (του ημιυπαιθριου σε κατοικια) και προσθηκη (των εξτρα 35 μ2 στο ισογειο)?

 

Οσον αφορα τον ΚΕΝΑΚ....μπερδευτηκα! Η προσθηκη που θα γινει ειναι < 50 μ2, αλλα αποτελεί ενιαία κατοικία με το αρχικό (δεν ειναι ανεξαρτητη). ΜΕλετη Ενεργειακης Αποδοσης χρειαζεται για το σύνολο του κτιρίου (υφιστάμενο και προσθήκη)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.